Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - [PORADNIK] jak zmodyfikować śprzegło w ATV 110 automat
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 27.04.2024 06:57



Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
[PORADNIK] jak zmodyfikować śprzegło w ATV 110 automat 

pomocne ?
tak, modyfikacja się udała 17%  17%  [ 1 ]
nie, modyfikacja nic nie pomogła 0%  0%  [ 0 ]
nie odważyłem się spróbować 83%  83%  [ 5 ]
Razem głosów : 6

[PORADNIK] jak zmodyfikować śprzegło w ATV 110 automat 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 14.06.2012 16:52
Posty: 21
Quad: atv111
PostWysłany: 17.06.2012 19:23 
[PORADNIK] jak zmodyfikować śprzegło w ATV 110 automat
Chcę przedstawić jak zmodyfikować sprzęgło w quadach ATV z automatyczną skrzynią biegów, aby był „zrywniejszy”. Jest to odpowiedź na wszystkie tematy typu „sprzęgło słabo bierze” albo „słabo przyśpiesza”

Słowem wstępu wielkie uznanie dla nie jakiego Mirosława Winiatorskiego bez którego nie powstał by ten poradnik, to przodownik tego projektu miałem taki sam problem jak wszyscy tu zgromadzeni, jednak trafiłem na wyżej wymienionego, który chyba jako pierwszy postanowił temu zaradzić. Przeanalizował zasadę działania i je zmodyfikował, następnie się tym ze mną podzielił. A ja postanowiłem to poszerzyć w postaci poradnika.

1. Krok pierwszy przygotowanie:
Aby dobrać się do sprzęgła należy ściągnąć prawą pokrywę silnika, kilka śrubek na klucz 8' , dla ułatwienia warto wyciągnąć silnik i robić to „na stole” spuszczamy olej i odkręcamy śrubki. Pokrywy są zazwyczaj zapieczone, i może sprawić problem ze ściągnięciem. Można ją lekko ostukać młoteczkiem, tylko delikatnie :P

Image

UWAGA:
- na olej, nigdy nie wycieknie wszystko, więc bezpieczna pozycja to leżąca na lewym boku.
- na wyłącznik sprzęgła, ściągając pokrywę, gdy silnik stoi wyłącznik może się rozlecieć i będą problemy z ponownym złożeniem. Bezpieczna pozycja to leżąca;)
-na uszczelkę, jak się rozerwie, trza kupić nową a trudno niekiedy taką uzyskać

Image

2. Krok drugi ściągnąć sprzęgło:
Widzimy sprzęgło, ja mam nitowany kosz łożyska, trzeba to rozwiercić wtedy mamy dostęp do nakrętki. Odkręca się ja jak zwykłą śrubę. Z braku klucza posłużyłem się przecinakiem i młotkiem (nieco ją pokiereszowałem, ale uległa). Ściągamy wszystko po kolei i mamy sprzęgło na stole

Image

3. Krok trzeci rozbieramy sprzęgło:
Ja musiałem wymienić tarczę, więc musiałem je rozebrać u was wszystko zależy, jaki będziecie mieli plan na punkt 5.;) Jak je rozebrać jest w innym poradniku na forum, co prawda tam jest ukazane sprzęgło linkowe, a my mamy odśrodkowe ale oba różnią się tylko dwoma elementami. Można dla ułatwienia posłużyć się ściskiem stolarskim

Image
Image
Image
Image

4. Krok czwarty modyfikacja:
Wszystko leży w tych czterech śrubkach na dzwonie sprzęgła. Odkręcając je zmieniamy poziom, w którym sprzęgło zaczyna „łapać”. Ważne by odkręcać je wszystkie z takim samym obrotem!! U mnie i u Mirka pracowaliśmy na nowych tarczach, on odkręcił o 1,5 obrotu. Ja chciałem kręcić „bączki” i szarpnąłem się na dwa obroty. Trzeba też wymienić sprężyny, te największe ok 2x4cm na większe bądź je rozciągnąć.

Image

UWAGA: osoby z bardziej zużytym sprzęgłem mogą bez problemy odkręcić mocniej i będzie łapać jak nowe;) Ważne, aby nie przesadzić, ponieważ na wolnych obrotach na biegu koła będą się kręcić.

5. Krok piąty zabezpieczenie:

Nie możemy zostawić odkręconych śrubek luzem, trzeba je jakąś zabezpieczyć aby się nie odkręcały samoczynnie. Warto je też wymienić na nasadowy klucz ułatwi to prace przy ponownym rozbieraniu. Kolega Mirek zabezpieczył to w taki sposób cytuje:

”potem musisz wymyślić sobie zabezpieczenia do tych śrubek żeby się nie wykręcały dlatego że najpierw je dokręcasz na maxa a potem każdą popuszczasz tyle samo obrotów w zależności jak zużyte są tarcze ja zabezpieczenia zrobiłem z aluminiowej blaszki 1.5 mm wywierciłem otwory i dałem pod śrubki potem dogiąłem do śrubek i obudowy sprzęgła dlatego że są pozostawione popuszczone dzięki temu sprzęgło się tak nie ślizga . im bardziej odkręcisz tym mocniej tarcze są dociskane”

Ja zabezpieczyłem to silikonem do gwintów i też trzyma, tylko że śrubki wystawały i podkładki były luźne trochę się tego przestraszyłem i postanowiłem przykleić je do dzwonu, aby ewentualnie nie dzwoniły podczas jazdy. Chwyciłem za niezbędnik każdego polskiego mechanika czyli „SuperGlu” i dałem po większej odrobinie na podkładki, to chyba był błąd bądź błogosławieństwo. Klej pociekł tam gdzie nie powinien (bynajmniej tak mi się wydaje) a zrobił tak jak wspominałem wcześniej że na biegu jałowym kręcą się koła. Chyba że jest to wina tego iż za bardzo odkręciłem śrubki. Ruszanie wygląda tak jak w dociskowym, poniekąd. Naciskam dźwignie zmiany biegu i zanim puszcze dodaje odrobinę gazu, przez co quad od razu rusza i nie ma problemu z wyciem na wysokich obrotach. I chyba trochę dostał na V-Max'ie ,ale grzebałem też w gaźniku, więc nie mogę tego potwierdzić. Jedno jest pewne, że zimą spokojnie nas obróci :D

Ale sposobów zabezpieczeń jest tyle ilu jest mechaników, także pochwalicie się jaki wy macie pomysł na zabezpieczenie. Operacja raczej dla odważniejszych i nieco bardziej ogarniętych właścicieli, wybaczcie za powierzchowne i mało dokładne tłumaczenie, ale jak wspomniałem wyżej nie polecam tego dla laików

Poradnik powstał w współpracy z użytkownikiem stepien0601

Pozdrawiam wania659


Ostatnio zmieniony przez stepien0601 17.06.2012 19:23, edytowano w sumie 4 razy



 
Profil

Rejestracja: 09.09.2023 16:30
Posty: 1
PostWysłany: 14.09.2023 11:24 
Re: [PORADNIK] jak zmodyfikować śprzegło w ATV 110 automat
hej,
wiem ?e ten temat ma wieki, ale niedawno zakupi3em swojemu synowi takiego quada i chcia3em przeprowadzia Twoj1 modyfikacje. Niestety nie ma zdjea z poradnika. Jest szansa ?e jeszcze gdzieo je masz? Jeoli tak to proszę wrzua je do poradnika albo przeolij na priv
z góry dziekuje


 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 2 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 38 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.