Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 18.04.2024 12:13



Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 16.01.2010 09:17
Posty: 239
Miejscowość: Kępno
Imię: Irek
Quad: Yamaha Grizzly 660(buggy CB 500 w trakcie pracy)
Poprzednie quady: EAGLE MOTORS Lyda 203
PostWysłany: 07.01.2013 13:13 
buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
Jestem na etapie projektowania ramy do mojego szajowozu, będzie to mix terenowego BARACUDA z szosowym kartem, czyli zawieszenie mniej terenowe , bardziej na równe szutrowe drogi . Mam taki pomysł : żeby nie dawać wielkiej chłodnicy bo mi się to nie podoba, chcę puścić obieg płynu chłodniczego przez całą ramę, znaczy się rama będzie z rurek gięta , będzie rama dolna i orurowanie górne, mogę tak zaplanować połączenia wszystkich rur że płyn będzie krążył po całości, oprócz tego będzie mała zgrabna chłodnica połączone szeregowo z rurami ramy. Pytanie brzmi czy ktoś z Was się spotkał z takim rozwiązaniem wady i zalety ?


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.10.2012 14:22
Posty: 336
Quad: 600 + 125
PostWysłany: 07.01.2013 16:34 
Re: buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
Hmm... odważnie ale według mnie rozwiązanie pozbawione kompletnie sensu. Stalowe rury korodują. Nie wiesz jakie będzie odprowadzanie ciepła w związku z tym silnik może się przegrzewać lub nie dogrzewać. Łatwo o jakąś minimalną nieszczelność na spawie/spawach a ciśnienie w układzie chłodzenia nie jest takie małe. Rury będą Cię parzyć. Dalej nie chce mi się już myśleć. Jak kuje Cię w oczy duża chłodnica ( mi się to podoba ) to daj np 2, 3 mniejsze i je gdzieś schowaj żeby Twój wzrok tak łatwo ich nie dosięgnął i po sprawie.
Pamiętaj: najlepsze rozwiązania to najprostsze rozwiązania.


 
Profil Facebook

Rejestracja: 16.01.2010 09:17
Posty: 239
Miejscowość: Kępno
Imię: Irek
Quad: Yamaha Grizzly 660(buggy CB 500 w trakcie pracy)
Poprzednie quady: EAGLE MOTORS Lyda 203
PostWysłany: 07.01.2013 17:06 
Re: buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
rozwaliłeś mnie na łopatki "daj 2, 3 chłodnice", żeby wyglądał jak nie jedna parodia z allegro, płyn chłodniczy zawiera inhibitory korozji i stal nie koroduje, jak zaś nadmiernie będą odbierały ciepło to od tego jest termostat, o nieszczelność to ja się nie pytam, bo spawać umiem i ma do tego odpowiedni sprzęt,


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.10.2012 14:22
Posty: 336
Quad: 600 + 125
PostWysłany: 07.01.2013 17:38 
Re: buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
to skoro jesteś taka alfa i omega to po co zadajesz pytania ? Weź to sobie wyspawaj i upalaj.

2, 3 chłodnice to taka parodia ? Nie widzę w tym nic śmiesznego.

Parodia to jest dla mnie cały ten pomysł. Sztuka dla sztuki ale chętnie zobaczę co z tego wyjdzie.

edisoniras napisał(a):
rozwaliłeś mnie na łopatki


pomóc Ci wstać ?


 
Profil Facebook

Rejestracja: 16.01.2010 09:17
Posty: 239
Miejscowość: Kępno
Imię: Irek
Quad: Yamaha Grizzly 660(buggy CB 500 w trakcie pracy)
Poprzednie quady: EAGLE MOTORS Lyda 203
PostWysłany: 08.01.2013 14:12 
Re: buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
dla mnie oprócz prawidłowego działania ( czegokolwiek) jest dla mnie istotny wygląd,żeby coś wyglądało "tak jakby to profesjonalna fabryka" wykonała, jakieś pirdoły pomontowane, albo cięcie jak z siekiery odpada, będę się starał zrobić to jak najlepiej. Jak oglądam programy typu OCC, HOT ROD to ślinię się na widok maszyn i urządzeń które posiadają , a nie " błotnik od ciągnika, kola od peli, chłodnica od żuka " i ogień- to nie dla mnie,


 
Profil Gadu-Gadu
Moderator Działu Samoróbki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.09.2007 17:59
Posty: 719
Miejscowość: Ziebice, Opole
Imię: Szymon
Quad: kiedyś był
Poprzednie quady: chińczyk 200 -> samoróbka CB500 -> samoróbka AT650 -> KFX700-> trx450
PostWysłany: 08.01.2013 16:42 
Re: buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
Panowie wyluzujcie!

Co do płynu... zwróciłeś kiedyś uwagę w jakim stanie jest płyn chłodniczy mimo tego ze jest w oryginalnym układzie? Przy stalowym ten efekt będzie jeszcze większy.

Do tego ciepła cała rama też jest moim zdaniem kiepskim pomysłem. Jeśli już to bym pomyślał nad wykorzystaniem tylko części ramy której nie będziesz dotykał i która nie będzie ważna jeśli chodzi o przenoszenie głównych obciążeń.

No i na pewno wydajny wentylator na małej chłodnicy ;)


 
Profil

Rejestracja: 16.01.2010 09:17
Posty: 239
Miejscowość: Kępno
Imię: Irek
Quad: Yamaha Grizzly 660(buggy CB 500 w trakcie pracy)
Poprzednie quady: EAGLE MOTORS Lyda 203
PostWysłany: 08.01.2013 16:52 
Re: buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
wiem wiem ,że płyn w układzie chłodzenia czasami jest syfny , ale zastanawiałeś się jak było auto eksploatowane, ile razy była zwykła woda wlana itp? , w motocyklach nawet tych starszych gdzie wody nikt nie wlewał to płyn jest czyściutki , jedynie co to rura nad głową lepiej żeby była zimna, bo przy wsiadaniu i wysiadaniu można by się zdziwić, a te części które będą nośną konstrukcją to chyba nie przeszkadza,


 
Profil Gadu-Gadu
Moderator Działu Samoróbki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.09.2007 17:59
Posty: 719
Miejscowość: Ziebice, Opole
Imię: Szymon
Quad: kiedyś był
Poprzednie quady: chińczyk 200 -> samoróbka CB500 -> samoróbka AT650 -> KFX700-> trx450
PostWysłany: 08.01.2013 20:34 
Re: buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
Oj zdziwiłbyś się jak "zasyfiony" może być płyn nawet w silniku który od nowości jeździ na płynie.

Co do części konstrukcyjnych to chodziło mi raczej o opcje rozszczelnienia lub uszkodzeń mechanicznych.

Rura nad głową i także te które znajdują się w pobliżu miejsca wsiadania i wysiadania z pojazdu.

Ja osobiście chyba jednak bym unikał prowadzenia układu przez całość ramy.


 
Profil

Rejestracja: 16.01.2010 09:17
Posty: 239
Miejscowość: Kępno
Imię: Irek
Quad: Yamaha Grizzly 660(buggy CB 500 w trakcie pracy)
Poprzednie quady: EAGLE MOTORS Lyda 203
PostWysłany: 09.01.2013 13:36 
Re: buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
no wiesz , teoretycznie to w takim buggy wszystkie rury są w pobliżu kierowcy, więc jak by nie było zawsze się będzie można jakiejś dotknąć. Ale już zaplanowałem, wykorzystam wszystkie rury ramy, płyn najpierw poleci do chłodnicy , dopiero z chłodnicy będzie wchodzić w ramę czyli już trochę chłodniejsza, po czym obleci całą ramę i będzie wracać do silnika, 8) , pożyjemy zobaczymy,


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.02.2011 10:16
Posty: 131
Miejscowość: Kolbudy
Quad: w trakcie budowy 126p 4x4
PostWysłany: 09.01.2013 17:50 
Re: buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
Jak chcesz wykorzystać całą ramę? Masz zamiar ją pospawać w jakiś logiczny sposób czy po prostu pospawasz tak jak każdą zwykłą ramę i w dwóch skrajnych częściach podłączysz wlot i wylot? Jeżeli tak to ciecz popłynie tam gdzie będzie najmniejszy opór i cała rama i tak nie będzie wykorzystywana. Należało by ją pozaślepiać w wybranych miejscach, tak aby płyn faktycznie krążył w całej ramie. Kolejna rzecz to czy standardowa pompa wody da sobie radę z większym obiegiem? No tu akurat może da ale przemyśl to. Policz dokładnie powierzchnie wymiany ciepła, pamiętaj że stal przewodzi gorzej od aluminium, może się okazać że będzie ona bardzo mała w stosunku do chłodnicy i nie odprowadzi tyle ciepła ile potrzeba. Policz też objętość ramy, to pewnie będzie ze dwa trzy razy więcej płynu niż w układzie. Gdzie umieścisz zbiornik wyrównawczy? Powinien być w najwyższym punkcie czyli na dachu, a co wtedy z estetyką. Nie wiem dokładnie na jakim poziomie ustala się temperatura płynu w pracującym układzie ale jest to pewnie około 70 stopni. W upalne lato cała rama będzie promieniować ciepłem. To pewnie zmniejszy komfort.
No to się nasapałem ;) ogólnie jestem nastawiony sceptycznie do projektu, ale trzymam kciuki i życzę powodzenia. Jak się uda i spełni swoją role to może patent :)

_________________
"Zrobić coś z czymś to jest nic, zrobić coś beż czegoś, żeby było jak z tym czymś, to dopiero coś..."

https://picasaweb.google.com/1035379839 ... dowaQuada#


 
Profil
Moderator Działu Samoróbki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.09.2007 17:59
Posty: 719
Miejscowość: Ziebice, Opole
Imię: Szymon
Quad: kiedyś był
Poprzednie quady: chińczyk 200 -> samoróbka CB500 -> samoróbka AT650 -> KFX700-> trx450
PostWysłany: 09.01.2013 21:02 
Re: buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
Tak sobie myślę... zaraz za silnikiem daj chłodnice zaraz za termostatem (zachowując zasadę małego i dużego obiegu), a obieg ramy żeby się włączał poprzez drugi termostat dopiero gdy temperatura chłodnicy będzie za duża. Powinno to zmniejszyć temperaturę ramy i uniknie niedogrzanego silnika.


 
Profil

Rejestracja: 16.01.2010 09:17
Posty: 239
Miejscowość: Kępno
Imię: Irek
Quad: Yamaha Grizzly 660(buggy CB 500 w trakcie pracy)
Poprzednie quady: EAGLE MOTORS Lyda 203
PostWysłany: 17.01.2013 13:35 
Re: buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
tak jak kolega johny0688 napisał , góra ramy i zbiornik wyrównawczy na dachu, właśnie siedząc w garażu do tego doszedłem, więc będzie wykorzystana rama poniżej silnika, górę zostawię w spokoju. No a obieg wody przez ramę oczywiście będzie przemyślany, w odpowiednich miejscach pozaślepiane albo przewiercone, tak więc płyn będzie krążył możliwie długą drogą, lub równolegle przez 2 biegnące obok siebie rury - jak takie będą występować :)


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.02.2011 10:16
Posty: 131
Miejscowość: Kolbudy
Quad: w trakcie budowy 126p 4x4
PostWysłany: 19.01.2013 23:22 
Re: buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
Tak sobie myślę, że jeżeli nie wykorzystasz całej ramy tylko jej część poniżej silnika, to ona nie będzie w stanie odebrać tyle ciepła. Szacuję że jej wydajność to będzie około 10-15% Max wydajności chłodnicy. Żeby układ się nie grzał i tak będzie trzeba zastosować chłodnicę, mniejszą może o 1/10 od oryginału :/ Skórka za wyprawkę, przykro mi. Ale sam pomysł jest ciekawy i podoba mi się jako coś innowacyjnego, chociaż niestety uważam że nie ma sensu go budować, no chyba że jako ciekawostkę ;)
Pozdro

_________________
"Zrobić coś z czymś to jest nic, zrobić coś beż czegoś, żeby było jak z tym czymś, to dopiero coś..."

https://picasaweb.google.com/1035379839 ... dowaQuada#


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.04.2012 19:31
Posty: 208
Miejscowość: Wojkowice, Katowice
Quad: Kawasaki Prairie KVF 650 A
Poprzednie quady: Bashan 200S, SAM VFR750, Yamaha Big Bear 350 4x4
PostWysłany: 20.01.2013 12:53 
Re: buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
Prace zostały już rozpoczęte??? Pokaż projekt albo cos realnego jesli już cos masz. Co do chlodnicy to taka rama będzie zapewne awaryjna ( cieknaca), we wszytskich buggy chlodnica albo podwojna chlodnica daje rade i wyglada normalnie wiec i w Twoim będzie OK.

_________________
Moje quady:
SAM VFR 400 RC21 https://picasaweb.google.com/1097688201 ... VFR400RC21
SAM VFR 750 RC36 https://picasaweb.google.com/1097688201 ... VFR750RC36
Yamaha Big Bear 350 4x4 https://picasaweb.google.com/1097688201 ... Bear3504x4
Kawasaki KVF 650 Prairie https://picasaweb.google.com/1097688201 ... 650Prairie


 
Profil

Rejestracja: 16.01.2010 09:17
Posty: 239
Miejscowość: Kępno
Imię: Irek
Quad: Yamaha Grizzly 660(buggy CB 500 w trakcie pracy)
Poprzednie quady: EAGLE MOTORS Lyda 203
PostWysłany: 21.01.2013 12:14 
Re: buggy , gokart, CB500 -pomysł na układ chłodzenia
jestem na etapie kończenia tylnego zawieszenia z układem napędowym i hamulcem, teraz mi trochę czasu zajęło doprowadzanie samochodu do porządku (bo se kupiłem) , wymiana rozrządu ,oleju itp. ogólny przegląd, więc prace przy buggy się lekko zatrzymały , a poza tym spadł śnieg i skuterem śnieżnym w każdej chwili wolnej pomykam, 140 koników daje radę wrrrrrrrrrrrrrrrrrrr


 
Profil Gadu-Gadu
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 25 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.