Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Chcesz jeździć quadem? Przyjedź na Jurę!
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 27.04.2024 22:21



Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Chcesz jeździć quadem? Przyjedź na Jurę! 
Autor Wiadomość
Retired Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.06.2006 05:06
Posty: 3153
Miejscowość: localhost
Quad: ... xXx ...
PostWysłany: 16.05.2011 15:09 
Chcesz jeździć quadem? Przyjedź na Jurę!
Dziennik Zachodni napisał(a):
Koniec wojny pomiędzy turystami przyjeżdżającymi na Jurę Krakowsko-Częstochowską a amatorami quadów? Wszystko wskazuje na to, że tak, bo ci drudzy już od 1 czerwca będą mogli legalnie jeździć do woli po 50 hektarach kamieniołomów w Wysokiej i Niegowonicach, na terenie gminy Łazy.

Co prawda za tę przyjemność trzeba będzie zapłacić, ale wybór tras będzie duży, a szlaki turystyczne dla pieszych wędrowców bezpieczne.

- Po wykupieniu winiety każdy będzie mógł poruszać się po obu kamieniołomach. Zostaną wyznaczone specjalne trasy, a zajmą się tym osoby, które co roku organizują u nas mistrzostwa Śląska off-road. Winiety sprawdzane będą natomiast wyrywkowo przez pracowników OSiR-u - podkreśla Konrad Knop, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łazach. - Trasy będą miały trzy stopnie trudności. Od łatwej i przyjemnej, przez nieco trudniejszą aż do wyjątkowo ekstremalnej - dodaje.

Cały gminny projekt jest właśnie na ukończeniu, a z takiego rozwiązania cieszą się już turyści.

- Tak właśnie powinno być. Tam mogą szaleć do woli, ponieważ nie ma w tych miejscach szlaków turystycznych. Jeśli ktoś chce narażać swoje życie, to nie niech to robi, jednak chodzi o to, by nie zagrażał innym. W tej chwili quady i terenówki to bardzo duży problem dla turystów i ogromne niebezpieczeństwo - podkreśla Andrzej Stróżecki, prezes oddziału PTTK w Zawierciu.

- Z samochodami terenowymi do tej pory spotkałem się tylko na Pustyni Błędowskiej, gdzie kierowcy jeździli w wariacki sposób. Jeśli chodzi jednak o quady, to one jeżdżą po wszystkich szlakach, zarówno tych dostępnych, jak i niedostępnych. Najgorsze jest to, że na takich wąskich i stromych odcinkach, człowiek czasem nie ma gdzie uciec. Ja sam raz o mało co nie zostałem przejechany i to cud, że nie doszło jeszcze do tragicznego wypadku z udziałem turystów. Choć słyszałem, że kilku użytkowników quadów zginęło - mówi Stróżecki.

Wielbiciele off-roadu tłumaczą, że praktycznie nie mają gdzie legalnie jeździć, nie zakłócając przy tym spokoju osób odwiedzających jurajskie tereny.

- Teraz, by poćwiczyć jeździmy np. na tor w Sławkowie. Poza tym startuję rocznie w około 20 zawodach i tak wielu treningów nie potrzebuje. Kiedy jednak zaczynałem, to było naprawdę trudno - podkreśla Fabian Czapla, quadowiec z Grabowej. - Nie znam szczegółów płatnej strefy w kamieniołomach, ale to bardzo dobry pomysł. Pojawia się coraz więcej młodych zawodników, którzy już pytali mnie o kamieniołomy w Wysokiej i Niegowonicach, a to oznacza, że chętnie przyjadą tu poćwiczyć - dodaje.

Kamieniołomy to jednak nie tylko off-road. Na tym obszarze ma powstać specjalne miejsce do biesiadowania, a w planach jest jeszcze utworzenie ścianek wspinaczkowych, strzelnicy dla wiatrówek oraz poligonu paintballowego czy też parku linowego.

Wiemy już wstępnie, ile trzeba będzie zapłacić za jazdę w kamieniołomach. Cennik jest bardzo zróżnicowany.

Za jeden dzień w jednym kamieniołomie zapłacimy ok. 30 zł, a na terenie dwóch - ok. 45 zł. Tydzień na jednym z nich będzie kosztował 70 zł, z kolei na obydwu 30 zł drożej. OSiR w Łazach przygotował też propozycję na miesiąc - 150 zł za jeden kamieniołom, a za dwa 220 zł. Trzy miesiące, to koszt odpowiednio 300 i 400 zł.

Patryk Drabek "Dziennik Zachodni"

_________________
Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją, zapadłaby nad światem wielka cisza.
— Albert Einstein


 
Profil
A.P.T. Poznań Team
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.07.2006 09:31
Posty: 1463
Quad: XXC 1000
Poprzednie quady: KQ 750, KQ700, LH300, LH260
PostWysłany: 16.05.2011 15:22 
Re: Chcesz jeździć quadem? Przyjedź na Jurę!
Łazy to pozytywnie nastawiona do off-roadu gmina.
Byłem ostatnio na Poland Trophy na tych kamieniołomach i przeprawowo mają potencjał.
Jestem zadowolony, że taka inicjatywa ma miejsce.
Upatruję w tym szans na rozprzestrzenienie rozwiązania na reszę kraju.

Ciekawi mnie jednak jak w takim przypadku wygląda prawna odpowiedzialność właściciela terenu za ewentualne wypadki.
Dla mnie temat jest oczywisty - płacisz za możliwość użytkowania terenu a sam odpowiadasz za sposób jego użytkowania. Jednak w wielu innych, podobnych wątkach takie rozumowanie było negowane.

_________________
PAZUR
POWER STEERING is ̶f̶o̶r̶ ̶p̶u̶s̶s̶i̶e̶s̶ OK! :p
HUNT THE WOLF - zobaczyć i ̶u̶m̶r̶z̶e̶ć̶ jeździć do samego końca. Mojego, albo...... :)


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.04.2011 09:46
Posty: 536
Quad: AC 500
PostWysłany: 16.05.2011 18:17 
Re: Chcesz jeździć quadem? Przyjedź na Jurę!
Waldo napisał(a):
Upatruję w tym szans na rozprzestrzenienie rozwiązania na reszę kraju.
zgadzam się,acz pod jednym warunkiem-miejsca takie zostaną połączone poprzez trasy dla quadów.
50h to obszar 0,5km x 1,0km czyli taki trochę większy tor,fajnie że jest,ale jest bardziej na potrzeby zawodów i treningów,do turystyki quadowej ma się jednak nijak.
Waldo napisał(a):
Ciekawi mnie jednak jak w takim przypadku wygląda prawna odpowiedzialność właściciela terenu za ewentualne wypadki.
Dla mnie temat jest oczywisty - płacisz za możliwość użytkowania terenu a sam odpowiadasz za sposób jego użytkowania. Jednak w wielu innych, podobnych wątkach takie rozumowanie było negowane.
Obawiam się Waldo że powoli staje się to jakimś idiotycznym,nielogicznym standardem,na dodatek skutecznie zniechęcającym już na samym początku ewentualnych inicjatorów.
A tu przykład braku logiki
ciSZA napisał(a):
Jeśli ktoś chce narażać swoje życie, to nie niech to robi
to mówił pan A.Stróżecki-to że moje zdrowie i życie należy do mnie-to ja wiem,skąd więc chore pomysły że mógłbym zawsze oskarżyć właściciela toru że np złamałem tam ręke ?
Jeśli być konsekwentnym,to można by sobie jezdzić po torach w Polsce i tu sobie złamać palec,tam obedrzeć naskórek,tu stłuc kolano-i żądać od właściciela terenu odszkodowania...
To jest chore,i głupie! Wjeżdżając gdziekolwiek,czy do lasu czy na tor,czy na zawody,Dakar,Ronde di Andore odpowiadam za siebie.To że na torze nie powinno być niebezpiecznych elementów-jest oczywiste,ale jest też pewne że poprzedni quad mógł coś niebezpiecznego zgubić a ja Jadę za nim i jak się na to nawdzieje to jaką odpowiedzialność może ponosić za takie zdarzenie właściciel terenu,dzierżawca,organizator?
Odpowiedzią są po raz kolejny słowa A.Stróżyckiego-<jeśli ktoś chce narażać swoje życie>
ciSZA napisał(a):
Koniec wojny pomiędzy turystami przyjeżdżającymi na Jurę Krakowsko-Częstochowską a amatorami quadów? Wszystko wskazuje na to, że tak, bo ci drudzy już od 1 czerwca będą mogli legalnie jeździć do woli po 50 hektarach kamieniołomów w Wysokiej i Niegowonicach, na terenie gminy Łazy.

Nie wiem o co tu chodzi? dobrze że są tam znaki zapytania,inaczej wyglądało by to już tak,jakby sprawa została definitywnie rozwiązana,tylko dla jakiego obszaru? gminy Łazy? czy też całego już województwa?
Oczywistym jest że powstaje tam kolejny tor,a nie jakieś rozwiązanie problemu.
W innych postach pisałem że najgorszym rozwiązaniem jest dopuszczenie do sytuacji ,kiedy wyznaczonych zostanie pare kilometrów tras dla quadów i szumnie z pompą obwieszczone że oto już są!,są miejsca i dłuuugie trasy dla quadów,jedna w Łazach a druga w Sławkowie...wtedy już nic nie pozostanie,jak tylko ścigać i karać quadowców znajdujących się poza tymi miejscami-bo przecież mają tory,mają miejsca!!!
Co może pan A.Stróżycki wiedzieć o quadowaniu? wie ile potrzeba przejechać km żeby się najezdzić na tydzień czy miesiąc?
Ceny-według mnie świadczą o powieleniu zasady-drzeć z bogatych właścicieli quadów ile się da!
Jak jest problem z nielegalnym quadowaniem na Pustyni B. i w okolicach,to tym bardziej powinien taki tor być albo za symboliczną opłatą,albo za darmo.Już widze jak właściciel quada za 3 tyś płaci 100zł za miesiąc,plus dojazd oczywiście na przyczepie.
Reasumując-
-przestańmy już o odpowiedzialności właściciela terenu za nasze hobby (dupy),to jest nie poważne

-tory (czyli to co powstaje w Łazach) jak najbardziej tak,nie dajmy się jednak zwariować,że TO już załatwia temat

-połączenie torów w całej Polsce trasami dla quadów-oto prawdziwe rozwiązanie

-stówke-to można brać za 1000km trasy dla quadów,a nie za tydzień czy miesiąc (czyli w praktyce kilkanaście godzin) jazdy wokół palika,sądze że w cenie coś jest??

-bardzo się dziwie że do tej pory,to inne fora wychodziły z inicjatywą stworzenia tras dla quadów w całej Polsce,a tu na ATVPolska,nic-cisza.

_________________
Ludzie tracą zdrowie żeby zarabiać pieniądze,a potem tracą pieniądze żeby odzyskać zdrowie...


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08.09.2009 18:46
Posty: 238
Quad: brudny
PostWysłany: 31.07.2011 16:27 
Re: Chcesz jeździć quadem? Przyjedź na Jurę!
ciSZA napisał(a):
Co prawda za tę przyjemność trzeba będzie zapłacić, ale wybór tras będzie duży

mieszkam w tej okolicy i. te dwa kamieniołomy to w chwili obecnej nieużytki często odwiedzane przez quadowców i jak na razie płacić nie trzeba a jeździć można, wybór tras to już jest duży bo ten teren to jedna wielka trasa. Swoją drogą ciekawe czy ktoś posprząta nielegalne wysypiska śmieci na tych kamieniołomach.
Moim zdaniem pod przykrywką " robienia dobrze" ktoś zwietrzył pomysł na wyciągnięcie kasy z naszych kieszeni. Do tej pory przynajmniej tam czułem się wolny. Teraz już nigdzie nie będzie spokoju :zalamka:

-- dodano 31.07.2011 17:27 --

http://www.google.pl/url?sa=t&source=we ... S-cvy3evjA
ciekawe co mi grozi jak zapomnę opłacić winietę. może ochrona na chińskich quadach będzie jeździć i ścigać złoczyńców którzy nie opłacili haraczu. I nie napisali czy teraz jak ktoś będzie chciał tam wywalić kupe śmieci to będzie musiał opłacić winietkę czy może to zrobić za darmo ?
myślę że trzeba iść za ciosem i wprowadzić winiety dla grzybiarzy za łażenie po lesie a później winiety dla rowerzystów - robi się dla nich ścieżki a łobuzy nic nie płacą. winiety dla pieszych bo mają chodniki. itd.
Wybaczcie mi te wypociny ale jestem zbulwersowany tym co się dzieje w naszym pięknym kraju

_________________
połamane plastiki, poobijane kości a człowiek i tak rozumu się nie nauczy


Ostatnio zmieniony przez technik, 31.07.2011 16:27, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil

Rejestracja: 13.08.2011 07:08
Posty: 1
PostWysłany: 13.08.2011 07:43 
Re: Chcesz jeździć quadem? Przyjedź na Jurę!
technik napisał(a):
Swoją drogą ciekawe czy ktoś posprząta nielegalne wysypiska śmieci na tych kamieniołomach.
Moim zdaniem pod przykrywką " robienia dobrze" ktoś zwietrzył pomysł na wyciągnięcie kasy z naszych kieszeni.

"Robienie dobrze" to właśnie posprzątanie kamieniołomów i utrzymanie tam czystości, przygotowanie miejsc biwakowych, postawienie toi-tojek, budowa toru paintballowego, zorganizowanie strzelnicy itp. itd. A na to potrzeba kasy. Można oczywiście pozostawić kamieniołomy zaśmiecone i nic tam nie robić, wtedy będziesz mógł dzikać tam za free i za przeproszeniem załatwiać się po krzakach, ale mamy XXI wiek i trzeba się w końcu ucywilizować. Na to potrzeba niestety kasy.

technik napisał(a):
ciekawe co mi grozi jak zapomnę opłacić winietę.


Zgodnie z taryfikatorem od 200 do 500 zł mandatu i 5 pkt. karnych.

technik napisał(a):
może ochrona na chińskich quadach będzie jeździć i ścigać złoczyńców którzy nie opłacili haraczu.


Brute Force też produkują w Chinach?

Wiem, że każda opłata boli, ale jeśli kamieniołomy mają być dalej wysypiskiem to można je pozostawić je tak jak są i patrzeć jak rosną góry śmieci i azbestu.


 
Profil

Rejestracja: 21.06.2011 21:20
Posty: 6
Miejscowość: Katowice
PostWysłany: 13.08.2011 12:41 
Re: Chcesz jeździć quadem? Przyjedź na Jurę!
alfaiomega napisał(a):
Wiem, że każda opłata boli, ale jeśli kamieniołomy mają być dalej wysypiskiem to można je pozostawić je tak jak są i patrzeć jak rosną góry śmieci i azbestu.


To może najpierw ktoś to posprząta, a potem zacznie pobieranie opłat? Z tego co wiem najpierw coś trzeba przygotować, a potem na tym zarabiać.


 
Profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08.09.2009 18:46
Posty: 238
Quad: brudny
PostWysłany: 25.08.2011 20:13 
Re: Chcesz jeździć quadem? Przyjedź na Jurę!
I w ten oto sposób przybyło nam miejsc gdzie większość miłośników zabawy w terenie będzie jeździć nie legalnie a w razie czego ogień i ucieczka. Następny artykuł w prasie jaki się ukaże na temat kamieniołomów będzie o łapankach quadowców którzy nie zapłacili.

-- dodano 25.08.2011 21:13 --

więc ostatni raz możemy pośmigać za darmo, zapraszam
http://www.google.pl/url?sa=t&source=we ... zw&cad=rja

_________________
połamane plastiki, poobijane kości a człowiek i tak rozumu się nie nauczy


Ostatnio zmieniony przez technik, 25.08.2011 20:13, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 28 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.