Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Jak skakać?
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 24.04.2024 01:03



Odpowiedz  [ 46 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Jak skakać? 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika
Zbanowany

Rejestracja: 15.07.2004 20:55
Posty: 128
Miejscowość: mazowieckie
Quad: testowy :)
PostWysłany: 13.12.2005 09:18 
No dobra, coś tam poskakałem w ostatnim sezonie więc podzielę się swoimi wrażeniami i odczuciami - nikt się nie musi ze mnązgadzać, ale ja tak skaczę :)

Po pierwsze wszystko zależy od hopek - i to już zostało powiedziane.
Ja najbardziej lubię dobrze wyprofilowane trumny. Oczywiście najpierw jak nie znam toru czy hopki, to kilka razy przejadę ją i pooglądam, którędy najlepiej ją skoczyć, jaka jest długa i jaką prędkość muszę mieć, żeby ją przeskoczyć i spaść idealnie na zjazd - co jest najlepsze dla mnie , dla mojego kręgosłupa oraz dla mojej seryjnej 450-tki :).
Jak już sobie poznam trochę tor i hopki wtedy zaczynam powolutku skakać i sprawdzam jak mnie hopka wybija, czy przypadkiem nie jest przekoszona, tak że jedna strona quada leci wyżej a druga niżej.
Po tym zapoznaniu zbieram się w sobie i ogień (jak to Paweł Sobczyk mówi). Najazd na hopkę z prędkością zapewniającą jej sprawne przeskoczenie. Na najeździe uspokajam maszynę, to znaczy tak jak MACIEK napisał - jadę równym gazem (nie ujmuję, a potem nie dodaję gazu tak jak to napisał aXcid). Pozycja - lekko ugięte kolana i tuż przed wyjściem z progu wybijam się razem z quadem do góry (czyli - tak jak to robią narciarze) - tak jakbym go lekko ciągnął do góry.... i leeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeecęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęę. To jest w tym najlepsze :) Podczas lotu delikatnie robię przygazówkę (zwykle 1-2 strzeły z gazu, ale delikatne), żeby utrzymywać quada w odpowiedniej pozycji.
Następnie lądowanie - zwykle staram się spadać na cztery koła ale z minimalnym wskazaniem na koła tylne. W momencie zetknięcia quada ze zjazdem odwijam gaz, żeby quad płynnie poszedł do przodu, a nie walnął o ziemię i potem ogień, hamowanie, winkiel, ogień i kolejna hopa - o kurcze jak dawno nie byłem na torze MX :( Oczywiście odwinięcie gazu musi być w odpowiednim momencie (czyli doquadnie tuż przed zetknięciem się kół tylnych z podłożem), siła dodania gazu powinna być także dostosowana do sposobu opadania, jeżeli quad opada znacznie na tylne koła i odwiniemy gaz na max'a to quad może pójść do pionu i możemy z niego spać... Lądowanie zbyt mocno na przednie koła może się natomiast zakończyć upadkiem lub dalszym lotem przez kierownicę...

Korekcja ułożenia quada podczas lotu:
- dodaję gazu - przód quada idzie do góry
- ujmuję gaz - przód quada opada do dołu
- naciskam hamulec przedni lub tylny - przód quada opada do dołu - moim zdaniem naciśnięcie hamulca najbardziej pomaga podczas lotu ze zbyt podniesionym przodem quada
- wciskam sprzęgło - przód quada opada do dołu
- skęcenie kierownicy w lewo - podczas gdy quad w czasie lotu ma tendencję do skręcania w prawą stronę i leci bokiem
- skęcenie kierownicy w prawo - podczas gdy quad ma tendencję do skręcania w lewą stronę i leci bokiem
- przeniesienie ciężaru ciała na prawą stronę quada, gdy podczas lotu lewe koła quada są niżej niż prawe.
Oczywiście wszystkie powyższe sposoby są zależne od ułożenia quada w locie i czasami nie pomogą w 100% naprawić błędu, który popełniliśmy na najeździe.

Moim zdaniem na poprawne pokonanie hopy największy wpływ ma odpowiedni i równy najazd, później to już tylko przyjemność.

Powyższa informacja została spisana z moich doświadczeń i może się kłócić z poprawną techniką jazdy :) Nie odpowiadam za skutki stosowania mojej techniki skakania quadem :)

Pozdrawiam Grzegorz


 
Profil

Rejestracja: 16.10.2004 11:05
Posty: 241
Miejscowość: warszawa
Quad: YFZ 450
PostWysłany: 13.12.2005 09:38 
po tym co widziałem na torach, Grzegorz jest przykładem dobrego skoczka! pozdr. ;-)

_________________
moc zawsze dostępna! ;-)


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.11.2005 18:41
Posty: 96
Miejscowość: Siemiatycze
Quad: LTR450
PostWysłany: 04.09.2006 19:13 
A jeśli chodzi o garba to wolę skakać ze stałym gazem wtedy quad płynnie spadnie.jeśli chodzi o dodanie gazu przed hopą to nie zawsze ci się uda dobrać gazu ile trzeba(metoda prób i błędów która nie zawsze się dobrze kończy :lol: )-z mojego doświadczenia.Na ośki jeszcze nie skakałem ze stałą prędkością ale na 4x4 tak i przyznam że lepiej się skacze ze stałą prędkością na 4x4 niż na ośce z dodaniem gazu przed hopą. I tu mam dylemat :D Nie wiem jak jest z ośką bo 4x4 to ma napęd na tył i przód ale w ośce tylko na tył to czy mi quad nie pójdzie do tyłu przy stałej prędkości :?: :?: :?:
Z góry dzięki ;)


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 27.01.2004 20:07
Posty: 159
Miejscowość: KRAKÓW
Quad: Suzuki LTR 450
PostWysłany: 04.09.2006 20:55 
Jest jeszcze jedna sprawa ,inaczej skacze się na 2 sówie a inaczej na 4 sówie.


 
Profil

Rejestracja: 29.05.2006 22:04
Posty: 105
Miejscowość: Tarnobrzeg
Quad: Kodiak 450 quattro,Kymco MXU 250
PostWysłany: 04.09.2006 21:08 
Jak nie skakać na quadzie

http://media.skoopy.com/vids/vid_01259.wmv


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.11.2005 18:41
Posty: 96
Miejscowość: Siemiatycze
Quad: LTR450
PostWysłany: 04.09.2006 21:48 
MACIEK a zdradzisz jaka jest różnica :szok: :?: :?: :?:


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.09.2004 14:17
Posty: 3014
Miejscowość: Okolice Warszawy
Quad: Zbyt dużo quadów ;)
PostWysłany: 04.09.2006 22:29 
Waga i bezwładność wału korbowego, między innymi :)

_________________
Pozdrawiam, Piotr "aXcid" Winiarski :)


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika
Zbanowany

Rejestracja: 15.07.2004 20:55
Posty: 128
Miejscowość: mazowieckie
Quad: testowy :)
PostWysłany: 05.09.2006 07:10 
Na filmiku, który zapodał BIG Błoto ewidentnie słychać błąd, który popełnił quadowiec - czyli ujął gaz... A wystarczyło nawet w ostatniej fazie lotu, jak już quad opadał przodem do dołu, odwinąć ostro (czyli dodać gazu) i obyło by się bez dzwonka...


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.11.2005 18:41
Posty: 96
Miejscowość: Siemiatycze
Quad: LTR450
PostWysłany: 05.09.2006 13:51 
aXid czyli? :D jak należy skakać na dwusuwie :?: :lol:


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.09.2006 16:03
Posty: 542
Quad: blaster, Brute Force, ltr
PostWysłany: 06.09.2006 16:20 
Witam wszystkich (to mój pierwszy post na tym forum),

Ostatnio właśnie szukałem informacji i znalazłem taki adres : http://4wheelatv.com/detail.asp?id=67 (po angielsku).

Osobiście skacze (może to za duże słowo) "na gazie"ale z opisów i doświadczenia kolegów wynika, że należy wjechać raczej na luzie dodając lekko gazu przed samym skokiem (to jest to "blip" w linku powyżej).

U mnie to nie bardzo wychodzi, ktoś wspomniał o różnicy między dwu, a cztero suwem, może to to.

Dalej, opinia że opadanie na przód jest złe też nie jest do końca poprawne - wystarczy popatrzeć na zawody czy quadów czy motocross, starają się upadać równo ale bardziej na przód (niby możliwość szybszej rekacji po skoku). Oczywiście tyczy się to przygotowanych skoczni z dobrymi lądowaniami.

W moim przypadku upadanie równo bądź delikatnie na przód (zawisanie na kierownicy nie jest przyjemne) jest znacznie lepsze, po prostu mniej "boli" choć na początku może być bardziej przerażające.

Co do nauki ja jestem na tyle jeszcze zestresowany, że te wszystkie porady typu dodaj gazu, naciśnij na hamulec są nie do zrobienia. Może tylko ja tak mam.

Do nauki zdecydowanie polecam porządnie przygotowane skocznie, uczy się znacznie przyjemniej.

Co do samego przygotowanie quadów to warto wszystko podokręcać (na przykład kierownice ;), w moim przypadku na seryjnym blasterze nie było problemów (chociaż amortyzacja w porównaniu z motorem crossowym bez porównania). Pamiętajcie również, że skakanie bez podłóg może się źle skończyć.

Kaski, buzery itd i próbować, tylko nie na podwójne chopy od razu :)

Pozdrawiam,
Bartek[/url]


 
Profil
Awatar użytkownika
PostWysłany: 07.09.2006 18:06 
króko i na temat

1.przy skoku nie puszczac gazu w połowie hopy bo wylądujemy w dziurze, stać na maszynie w locie opanujesz pozycje quada i nauczysz się lądowac na czterech łapach - już w drugim skoku dowiesz się co i jak. trening trening i trening zaczynac od małych hopek a poźniej je podwyżać - ja po 7 skokach z 50cm hopy usypałem 1,2 metrową
2. przy skoku z uskoku stać pochylić się do tyłu- i szarpnąć kierownice do tyłu- radze robić to przy większej prędkości. Bo przy 20 na godzine wystrzelimy jak spręzyna z quadziora

prawdopodobnie w sobote jak się uda nakręcimy jakies 5 minut filmu jak jeździć na quadzie z napędem na tylną oś- film będzie przedstawiac techniki jazdy na tylnych kołach, na boku skokach z uskoku, hopy keceniu bączków - taki wprowadzający film młodego quadowicza. Nagraliśmy już kilka takich filmów jak jeździć na crossie, jak projektowac wykonywac tor crossowy ale narzie ich nie wypuszczamy chcemy by pokazali może w tvn turbo całą game filmów. W przyszłosciowo nowym progrogramie.

Pozdrawiam


 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08.10.2006 10:39
Posty: 102
Quad: Hawkeye 4x4 300 i G700
PostWysłany: 08.10.2006 20:42 
Czy przeżyje skok z 70 km/h na Hawkeye?


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 11.01.2006 16:02
Posty: 5042
Miejscowość: Warszawa
Quad: G800
PostWysłany: 08.10.2006 20:47 
być może ;)

_________________
Krzysiek

Z życia forum:
Jeżeli polski rolnik nie ma krowy, a jego sąsiad ma dwie, to ten polski rolnik zamiast robić wszystko aby też mieć dwie krowy - woli żeby sąsiadowi te dwie krowy zdechły.


 
Profil Facebook Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.08.2005 18:51
Posty: 1526
Quad: Polaris Scrambler 500H.O. 4x4 wYYYpas =)
PostWysłany: 08.10.2006 21:43 
Aleksz Hawkey to nie jest quad przygotowany do skoków przy prędkościach 40km/h

_________________
Szerokości i gumowych przeszkód ! :)


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.08.2005 18:51
Posty: 1526
Quad: Polaris Scrambler 500H.O. 4x4 wYYYpas =)
PostWysłany: 08.10.2006 21:43 
Przepraszam, chodziło o 70km/h

_________________
Szerokości i gumowych przeszkód ! :)


 
Profil Gadu-Gadu
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 46 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.