Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Garmin Battery Missing Zrób to Sam - wydłuż życie baterii.
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 18.04.2024 03:03



Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Garmin Battery Missing Zrób to Sam - wydłuż życie baterii. 
Autor Wiadomość
Zbanowany

Rejestracja: 24.09.2008 06:31
Posty: 2921
PostWysłany: 19.08.2011 23:31 
Garmin Battery Missing Zrób to Sam - wydłuż życie baterii.
Poniższe operacje zostały przeprowadzone na Graminie 276c.

Wydłużenie życia baterii , która działa ale strasznie krótko:

Wyjmujemy całkowicie rozładowaną baterię z Garmina, zaopatrujemy się w żaróweczkę, taką mini. Podłączamy do niej kabelki (lutownicą) i miernikiem szukamy plusa i minusa na baterii. Podłączamy baterię do żaróweczki i czekamy aż się całkowicie rozładuje. Trzeba pamiętać, że bateria całkowicie rozładowana w Garminie wcale taką nie jest. Jeżeli napięcie spadnie w niej poniżej określonego przez producenta napięcia użądzenie wskaże jej rozładowanie. Wracając do tematu : żaróweczka słabnie, prąd z baterii wychodzi.
Połowa za nami.
Teraz bierzemy woreczek foliowy zakładamy i wkładamy pacjenta tj. naszą baterię do naszej domowej zamrażarki. Tak na 24-48 h. to nie żart :)
Wyjmujemy sztywnego nieboszczyka do owym czasie, dajemu mu czas na dojście do siebie (powinien osiągnąć temperaturę pokojową) i pakujemy do Garmina i ładujemy do oporu.
Cieszymy się jak dziecko nową jakością baterii :):):)

kiedy jednak nie będzie chciała odpalić:

Battery Missing .

Taki miałem komunikat.
Dzieje się to dlatego, że dłuższy czas urządzenie nie jest używane i bateria gubi prąd bezpowrotnie. Bateria do wymiany.
Czy oby na pewno ?

Na pierwszy rzut oka nie da się odpalić sprzetu bo ładowanie nie chce się zainicjować. Dzieje się to dlatego, że poza ogniwami (bateriami) jest w owej baterii elektronika. Aby mogła wystartować musi mieć odrobinę energii. U mnie było 1,5 v co jest za mało i powinienem zakupić nową. Od czego jest jednak internet.


Jeżeli pojawi się Battery Missing lub kiedy mamy do 3 miesiącach leżenia w garażu taki komunikat robimy jak poniżej.


W moim przypadku baterie odesłałem na 24h do zamrażary celem wydłużenia jej żywotu a potem :

Pacjent na stół :
Image

Zabieramy się za sekcje zwłok . Bierzemy skalpel czyli nożyk i tniemy - wycinamy, przecinamy dookoła wzdłuż ścianek aby wydobyć wnętrze:
Image
Image

Lekko śrubokrętem podważamy bebechy aby wyszły na zewnątrz. Organy wewnętrzne są przyklejone do wewnątrz taśmą dwustronną, delikatnie i mamy wszystkie wnętrzności na stole operacyjnym:
Image

pacjent odwrócony:
Image

delikatnie odciągamy płytkę drukowaną (tę czarną ) od ogniw i elektroniki:
Image

uff jakoś poszło - kabelki nie pourywane, płytka cała:
Image

zdejmujemy - odklejamy taśmę z elektroniki:
Image

i doszliśmy do celu:
Image


szukamy złączy B- i B+ (te u góry):
Image

bateria mam ok 8v zatem szukamy w domu jakiejś ładowarki ok 6-8v. Uwaga musi być z bardzo małym amperażem NIE PROSTOWNIK ! w moim przypadku jest to ładowarka do zabawki syna o natężeniu 400mA:
Image

obcinamy gdzieś w połowie kabelki (tak aby potem można było je połączyć, bo przecież naprawiając jedną zabawkę nie możemy popsuć drugiej). Do kabelków tych od strony zasilacza a nie od wtyczki przylutowujemy szpilki, druciki itp. W moim przypadku zszywacz biurowy o tak:
Image

teraz WAŻNE :
szukamy plusa na przeciętych kabelkach : miernik, ładowarka do kontaktu i mamy plus i minus :)
owe kabelki oraz druciki nie mogą się zewrzeć bo będzie po zabawie :(

wracamy do zwłok:
Image

kabelek z zasilaniem plusowym wkładamy do B+ a minusowy do B- :
Image
Image
Image

zostawiamy na jakiś czas i idziemy na browca, w moim przypadku czekałem ok 1 h, mierzyłem napięcie co chwilę na baterii tam gdzie się wpieliśmy tj B+ i B- odłączając ładowarkę, kiedy napięcie na bateri doszło do 8V wszystko poskładałem do kupy i szybciutko do Garminka :
Image

Garmin przełączony na tryb ładowania i widzę i widzę i gęba się cieszy najpierw komunikat o naładowanej baterii a potem :

charging

po ok 4-5 godzinach bateria była naładowana, sprzęcik leży teraz koło mnie i śmiga aż miło

pozostaje tylko skleić rozprutą baterię - u mnie będzie to czarny silikon


Image

i najfajniejsze - nic nie można popsuć bo jak można popsuć coś zepsutego?

i 250 pln piechotą nie chodzi



po godzinie zabawy mam jeszcze 8 h :)
Image


Ostatnio zmieniony przez Użytkownik usunięty 19.08.2011 23:31, edytowano w sumie 5 razy



 
Profil
Mod-Team Member & Moderator Działu Linhai & GPS & Warsztat
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.02.2010 06:50
Posty: 3723
Miejscowość: Ruda Śląska
Imię: Łukasz
Poprzednie quady: Hassan 200, Allroad 300IS, Kingquad 750Axi
PostWysłany: 19.08.2011 23:37 
Re: Garmin Battery Missing Zrób to Sam - wydłuż życie bateri
Daj później znać ile odbiornik "chodzi" na reanimowanej baterii(najlepiej ze złapanym już fixem).

Chodzi mi o czas realny a nie ten obliczany przez odbiornik.

_________________
Regulamin Forum ATV Polska Kodeks Quadowca ATV Polska
Facebook ATV Polska - codziennie nowe ciekawostki dla miłośników quadów
PROJEKT: QUADOWCY POMOCNI W TERENIE.
>>>>>SilesiaSquad na YouTube<<<<<


Ostatnio zmieniony przez Nazir, 19.08.2011 23:37, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil Gadu-Gadu WWW
Zbanowany

Rejestracja: 24.09.2008 06:31
Posty: 2921
PostWysłany: 20.08.2011 12:48 
Re: Garmin Battery Missing Zrób to Sam - wydłuż życie bateri
4 godziny na fixie i na wyświetlaczu mam potwierdzone kolejne 4 h pracy, jakby się zgadzało :)


 
Profil
Free Mod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.11.2006 22:06
Posty: 5363
Miejscowość: Kraków
Quad: LAND ROVER
Poprzednie quady: Liszaj 4x4 Sralis 700 KingKupa 750
PostWysłany: 20.08.2011 18:31 
Re: Garmin Battery Missing Zrób to Sam - wydłuż życie bateri
Pingwin

spinacze rulezz :okok: :okok:


BTW ostatnio na szybkości potrzebowałem mostek Graetza
Image

:uśmiech:

_________________
Facebook ATV Polska - codziennie nowe ciekawostki dla miłośników quadów

ATV-IRBIS-SQUAD//DZIKIE WYPRAWY

Fotosy


 
Profil Gadu-Gadu
Moderator Działu Suzuki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2008 18:35
Posty: 2937
Miejscowość: Warszawa
Quad: Suzuki Kingquad 750 & Kingway miniTraper 70ccm
PostWysłany: 20.08.2011 18:47 
Re: Garmin Battery Missing Zrób to Sam - wydłuż życie bateri
Pingwin - twoja metoda z rozładowaniem żarówka trochę kłuci się z obsługą ogniw Li-ion

Akumulatory Li-ion, w przeciwieństwie do akumulatorów NiCd czy NiMH, powinny być ładowane często i jak najszybciej po rozładowaniu. Jeśli jednak nie będą używane przez dłuższy okres, powinny zostać rozładowane do około 40%. W takim stanie akumulator ma znacznie wyższą żywotność. Jeżeli akumulator będzie przechowywany w stanie całkowitego rozładowania, może ulec uszkodzeniu[6].
Akumulatorów tego typu nie trzeba formować, w przeciwieństwie do starszych typów.
Ograniczyć lub nie używać wcale funkcji, które powodują pełne rozładowanie się baterii (spotykane w laptopach i telefonach komórkowych pracujących z bateriami niklowymi)[7].
Akumulator pow inien być przechowywany w chłodnym miejscu. Nie powinien być jednak poddawany działaniu mrozu. Przechowywanie w wysokich temperaturach (np. nagrzane samochody) przyśpiesza proces starzenia.

_________________
vqsoft = Jape ....

no i nie mamy szmat trupa :) wreszcie na swoim!


Lampa Led home made


 
Profil Gadu-Gadu
Zbanowany

Rejestracja: 24.09.2008 06:31
Posty: 2921
PostWysłany: 21.08.2011 08:15 
Re: Garmin Battery Missing Zrób to Sam - wydłuż życie bateri
vqsoft

wikipedia rulez :)

teoria - teorią ale:

battery missing - bateria bezwzględnie do wyrzucenia, do wymiany ale tylko teoretycznie bo jak widać w praktyce można zrobić jej reanimację

krótki okres trzymania prądu teoretycznie bateria do wymiany ale w praktyce po zabiegu z lodówką jej żywotność się wydłuża, nieraz kilkakrotnie

i najważniejsze :

moja bateria wytrzymała na fixie dokładnie 9 godzin (oczywiście na podświetleniu na ok 50%), wynik broni się sam

a pomyśleć , że miałem ją wyrzucić...

:)

Sanol napisał(a):
Pingwin

spinacze rulezz :okok: :okok:



czasem te proste rozwiązania są najlepsze :)


Ostatnio zmieniony przez Użytkownik usunięty 21.08.2011 08:15, edytowano w sumie 3 razy



 
Profil
Moderator Działu Suzuki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2008 18:35
Posty: 2937
Miejscowość: Warszawa
Quad: Suzuki Kingquad 750 & Kingway miniTraper 70ccm
PostWysłany: 21.08.2011 08:18 
Re: Garmin Battery Missing Zrób to Sam - wydłuż życie bateri
heh teoria gryzie się z praktyką.
napisałem to dla tego aby ktoś kto ma sprawna baterie nie chciał jej "ulepszyć"

_________________
vqsoft = Jape ....

no i nie mamy szmat trupa :) wreszcie na swoim!


Lampa Led home made


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 09.06.2008 13:20
Posty: 15
Quad: Yamaha Grizzly 550 4x4
PostWysłany: 22.08.2011 10:01 
Re: Garmin Battery Missing Zrób to Sam - wydłuż życie bateri
opis super tylko po co rozbierać baterie skoro można było od razu podłączyć się ładowarką do styków baterii bez rozbierania


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.05.2009 20:01
Posty: 1764
Miejscowość: ATV KOTOŃ
Quad: xxc
PostWysłany: 22.08.2011 10:08 
Re: Garmin Battery Missing Zrób to Sam - wydłuż życie bateri
andrju napisał(a):
opis super tylko po co rozbierać baterie skoro można było od razu podłączyć się ładowarką do styków baterii bez rozbierania

Nie znam się na elektronice ale po zdjęciach można wywnioskować że potpinamy się przed elektroniką a styki na zewnątrz są za elektroniką i chyba tu tkwi problem w rozbieraniu aku. Opis jak najbardziej trafiony jak naprawa zdaje egzamin.

_________________
http://www.youtube.com/user/miro12a?feature=mhee


 
Profil WWW
Zbanowany

Rejestracja: 24.09.2008 06:31
Posty: 2921
PostWysłany: 22.08.2011 11:07 
Re: Garmin Battery Missing Zrób to Sam - wydłuż życie bateri
andrju napisał(a):
opis super tylko po co rozbierać baterie skoro można było od razu podłączyć się ładowarką do styków baterii bez rozbierania


czyli normalnie naładować?

nie da się, to by było za proste

trzeba wpiąć się w samej baterii pomiędzy ogniwami a elektroniką


vqsoft napisał(a):
napisałem to dla tego aby ktoś kto ma sprawna baterie nie chciał jej "ulepszyć"


oczywiście, że tak

to poradnik dla tych, którym skończyła się albo kończy się bateria


 
Profil
Moderator Działu Side by Side

Rejestracja: 24.10.2005 21:20
Posty: 2017
Miejscowość: Podgrodzie
Quad: SxS - silnik - pierwsze odpalenie
PostWysłany: 18.09.2014 19:32 
Re: Garmin Battery Missing Zrób to Sam - wydłuż życie bateri
Odkopuje trupa.

Mnie w niedzielę dotknęło BATTERY MISSING. Zaplanowany wyjazd, ekipa na podwórku i zonk. Wieczorem pacjent na stół i pomału wg instrukcji, kabelki podpięte za elektroniką najpierw z wykorzystaniem łądowarki 7,5 V i 500mA. Po godzinie łądowania nic, dalej bateria martwa. Wyciągnąłem ori ładowarke do 276, znalazłem plus i minus i podłączyłem. Po 20 minutach sprawdziłem i był prąd na ogniwach. Złożyłem baterie i do Garmina. Po pełnym naładowaniu pokazało 75% jako full. Baterie rozłądowałem i do zamrażarki na dobę. Po wyjęciu i odczekaniu aż dojdzie do siebie, ponowne ładowanie. I tu DRAMAT - bateria naładowałą się do 25% i napis COMPLETE. Czas używania jaki wyswietlała to 2h 40min. Plan na wieczór to ponowna operacja mrożenia. Baterie włożyłem do garmina celem rozłądowania i nic, brak styków baterii z navi. Znowu wyjąłem ogniwa z obudowy, okleiłem dwa razy izolacją i do pudełka. Jest styk i bateria 98% pełna. Czas pracy 7h 14 min przy połowie podświetlenia. Czemu tak, dlaczego wcześniej pokazała 25% nie wiem, teraz jest OK.

Ale mając świadomość w ciągu dnia że aku ma 25% zacząłęm szukać trochę po necie. W aku są ogniwa samsung 18650 2200mA. W tej chwili Panasonic i Samsung robią ogniwa 3500mA. W necie są też ogniwa mające rzekomo 5000mA ale to ściema. W rzeczywistości mają po 500 - 800 mA. Cena ogniw 3500 waha się koło 30 pln za sztukę. Za 60 pln i chwile z lutownicą mamy aku działąjące o 60 % dłużej (przynajmniej w założeniu)


 
Profil

Rejestracja: 27.10.2014 14:13
Posty: 4
PostWysłany: 10.11.2014 15:42 
Re: Garmin Battery Missing Zrób to Sam - wydłuż życie bateri
A jaka jest gwarancja że w bateria nie pogorszy się pojemność? Czy ktoś już próbował wykonać te rady krok po kroku?

_________________
Chcę kupić szambo ekologiczne do ogrodu.


 
Profil WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 12 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.