Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Pług do quada! Jak zrobić pług, instrukcja
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 16.04.2024 19:18



Odpowiedz  [ 180 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna
Pług do quada! Jak zrobić pług, instrukcja 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 27.06.2009 12:51
Posty: 15
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
PostWysłany: 10.12.2009 17:11 
Pług do quada! Jak zrobić pług, instrukcja
Witam serdecznie!

I stało się wreszcie skonstruowałem swój pierwszy własny pług. Lekko nie było ale ciężko też nie. Wystarczy chwila wolnego czasu i wytrwałość.

Zacznę od tego że wzorowałem się na tej stronie http://www.wuhem.xip.pl/slides/9319%20copy.html

Do wykonania pługu potrzebne są:
1. Arkusz blachy o wymiarach 110x45x2mm (do wykonania głównego lemiesza)
2. W sumie około 2m kwadratowego profilu zamkniętego o przekroju 1,5cm
3. 2 Kółeczka (kupowałem w castoramie po 10zł)
4. 2 Sprężyny naciągowe dł. około 20cm(dostałem w sklepie motoryzacyjnym dla aut ciężarowych po 2,50 za sztukę)
5. jakieś 50cm2 blachy do wycięcia wzmocnień
6. Guma + śruby do jej przymocowania (ja mam ją z odzysku z jakiegoś taśmociągu)
7 . 2 puszki sprayu
8. Kilka śrub podkładek nakrętek
9. Opcjonalnie dla komfortu użytkowania wyciągarka (koszt mojej to 200zł )

Narzędzia jakich używałem:
1. Spawarka
2. Szlifierka kątowa
3. Szlifierka kątowa na stojaku
4. Tarcze do cięcia i szlifowania
5. Wiertarka

Wykonanie krok po kroku:

ETAP 1 (lemiesz)
1. Ja zacząłem od wycięcia skrawków blachy (tych księżycy które usztywniają lemiesz) do tego posłużył mi szablon zrobiony i wydrukowany z komputera
2. Mając wycięte księżyce, młotkiem arkusz blachy na lemiesz wyprofilowałem do określonego rozmiaru co chwila przykładając księżyce i sprawdzając czy pasuje
3. Przyspawałem księżyce do lemiesza

ETAP 2 Uchwyty mocujące
1. Każdy quad ma inną konstrukcję dlatego to jest dość indywidualna sprawa. Ja miałem możliwość podpięcia pługu do profili wzmacniających podnóżki. Najpierw przystawiłem profil zamknięty i na oko odmierzyłem jaką długość mi potrzeba i zostawiłem sobie trochę luzu żeby potem skrócić. Do końca profilu przyspawałem zaciski do rur kanalizacyjnych ponieważ te profile od podnóżek są okrągłe. Mając uchwyty na końcu mogłem już 2 profile zespawać ze sobą za pomocą poprzeczki z krótszego profilu

Oprócz lemiesza i mocowania trzeba zrobić jeszcze blachę o kształcie U łącząca lemiesz z mocowaniem.


ETAP 3 Spasowanie

Ogólnie jeszcze trzeba wykonać sporo drobniejszych prac; nawiercenie otworów, przyspawanie blaszek mocujących kółka itp. Ale myślę że to da się zrozumieć ze zdjęć. Mając te główne elementy trzeba to jakoś spasować w całość; nie obejdzie się bez kilku próbnych przymiarek i poprawek ….

Wiem że wydaje się to dla Was po części trochę lakoniczne i niezrozumiałe ale wątpliwości będą się wyjaśniać w trakcie zaawansowania prac. Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania chętnie na wszystkie odpowiem. Możecie pisać również na nr gg 3265873.

Zdecydowałem się na zrobienie własnego pługu ponieważ przeraziła mnie cena z kosmosu jaką sobie za nie życzą (1000zł), chociaż wszystkie materiały myślę że zamknęły się w przedziale 200-300 zł (bez wyciągarki) to jednak robocizna dużo pochłonęła czasu i myśli i jak bym miał sprzedać też bym wołał tyle pieniędzy. Zrobicie sami to się przekonacie.


Fotogaleria

http://picasaweb.google.pl/Bednarczyk.M/Quad#

Pozdrawiam serdecznie wszystkich fanów 4 kółek


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 11.07.2009 18:28
Posty: 564
Miejscowość: SMI
Imię: Mariusz
Quad: Cectek Kingcobra 500
Poprzednie quady: Jianshe 250 ...
PostWysłany: 10.12.2009 17:35 
Re: Pług do quada !!! Jak zrobić pług, instrukcja,
no piękna instrukcja zrobienia pługa :> super


 
Profil
A.P.T. Poznań Team
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.06.2009 14:59
Posty: 1560
Miejscowość: Poznań MG
Quad: Osama Bombardier
PostWysłany: 10.12.2009 17:47 
Re: Pług do quada !!! Jak zrobić pług, instrukcja,
plastek20 napisał(a):
. Do końca profilu przyspawałem zaciski do rur kanalizacyjnych ponieważ te profile od podnóżek są okrągłe


Czy te uchwyty do rur (instalacyjnych) są jedynym co łączy quada i pług (pomijając wciągarkę) ? Ja ich używam na co dzień , są dość liche, gumy wylatują i nawet dobrze zaciśnięte nie trzymają się jakoś specjalnie mocno.. Ciekaw jestem jak będzie się to sprawdzało w praktyce czy stelaż nie będzie się samoczynnie przesuwał.. :oczy:

_________________
'Jesteś poza trasą'

QuadFilmy -> http://www.youtube.com/user/saymonpoznan?feature=guide

http://www.myspace.com/djsaymon


 
Profil Gadu-Gadu WWW

Rejestracja: 27.06.2009 12:51
Posty: 15
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
PostWysłany: 10.12.2009 19:08 
Re: Pług do quada !!! Jak zrobić pług, instrukcja,
Tak jest to jest jedyne połączenie aby uzyskać jedyną oś obrotu. też się zastanawiam jak to będzie się sprawować w praktyce. Na razie w teście na sucho jest ok. Ale w razie problemów chciałbym wytoczyć takie 2 półksiężyce na kształt tych standardowych i tak jak teraz skręcić to śrubami

-- dodano 10.12.2009 20:08 --

A jeszcze co do przesuwania.. przesuwał się nie będzie bo zwróć uwagę na zdjęciu że ogranicza to rura ramy prostopadła do tej do której jest przymocowany pług.


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.09.2008 21:12
Posty: 319
Miejscowość: Końskie, Świętokrzyskie
Quad: CF Moto 500
PostWysłany: 10.12.2009 21:18 
Re: Pług do quada !!! Jak zrobić pług, instrukcja,
Cytuj:
1. Arkusz blachy o wymiarach 110x45x2mm (do wykonania głównego lemiesza)

Blacha o grubości 2mm nie wytrzyma. Przerabiałem ten temat. W chwili obecnej mam zastosowana blachę 4mm. Też zaczynałem od 2mm i przy większym śniegu wszystko się gięło jak papier. Śnieg stawia potworny opór, mokry w szczególności.


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 27.06.2009 12:51
Posty: 15
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
PostWysłany: 11.12.2009 09:51 
Re: Pług do quada !!! Jak zrobić pług, instrukcja,
A czy miałeś poprzeczki wzmacniające ? Bo wbrew pozorom one bardzo usztywniają konstrukcję i ograniczają odkształcenia. Nie wiem jak przy prawdziwych quadach ale obstawiam że to prędzej mój "quad" nie da rady tego upchnąć niż wykrzywi się pług. Ze względu na ograniczoną moc specjalnie starałem się ograniczyć masę pługu do minimum. Pozostaje tylko czekać na 1 opad śniegu i się przekonamy


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.09.2008 21:12
Posty: 319
Miejscowość: Końskie, Świętokrzyskie
Quad: CF Moto 500
PostWysłany: 11.12.2009 11:23 
Re: Pług do quada! Jak zrobić pług, instrukcja
Poprzeczki są coś podobnie jak u ciebie + profil na dole i na górze
Cytuj:
prędzej mój "quad" nie da rady tego upchnąć

Przy bardzo małym śniegu da radę ale już przy 10cm i więcej będzie już duży problem. Potrafi nawet quada postawić pod kątem prostym do kierunku jazdy


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.08.2009 21:41
Posty: 34
Miejscowość: chechło
Quad: był Bashan, LS 300, cf 500, BF750, jest king700
PostWysłany: 11.12.2009 16:06 
Re: Pług do quada! Jak zrobić pług, instrukcja
Wydaje mi się że to mocowanie jest trochę liche, żeby zgarnąć zaspę, nawet niewielką mokrego śniegu.
Jeśli chcesz mogę ci podesłać zdjęcia pewniejszego mocowania, a jak będziesz chciał wykorzystasz je w tym temacie.


 
Profil

Rejestracja: 27.06.2009 12:51
Posty: 15
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
PostWysłany: 13.12.2009 16:01 
Re: Pług do quada! Jak zrobić pług, instrukcja
Jasne chętnie zobaczę jak ktoś inny rozwiązał sprawę mocowania, w końcu po to jest forum żeby dyskutować, porównywać i oceniać; żeby finalnie dobrać najlepsze rozwiązanie i żeby inni już tego dylematu nie mieli.


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.03.2009 20:42
Posty: 385
Miejscowość: Zabrze
Quad: Aeon Cobra 180
PostWysłany: 02.02.2010 11:25 
Re: Pług do quada! Jak zrobić pług, instrukcja
Pooglądałem fotki i gratuluje Ci. Chyba troszkę będe się wzorował na tym. Może jednak zamiast kawałka rury na lemiesz przeznaczę blache. Mam pytanie, do jakiego quada to zakładałeś? Na fotkach to wygląda na jakąś 110?

-- dodano 30.01.2010 12:56 --

Pług zrobiony i zamontowany. Wczoraj była jazda testowa druga. Pierwsza wykazała poważny błąd konstrukcyjny. Przy napotkaniu jakiejś drobnej przeszkody quad mi się pług :( Okazało się zrobiłem za wysoko połączenie pługa z ramieniem bo prawie na środku. Po obniżeniu tego połączenia o jakieś 8cm zdecydowanie pomogło. Do podnoszenia zmajstrowałem wyciągarkę opartą na dwóch silniczkach z podnośnika szyb z samochodu. Teraz nie mam jeszcze fotek ale jak zrobię to wstawię. Teraz jeszcze trzeba go pomalować.

-- dodano 02.02.2010 11:25 --

No dobra, mam już fotki swojego pługa. Może was nie rozbawi :)
Wszystko wymaga jeszcze pomalowania, pewnych drobnych poprawek, ale już funkcjonuje no i kostowało mnie to wszystko:
blacha z wygięciem na pług - 50zł
kątownik na spód pługa - 5zł
farba jeszcze nie wykorzystana - 27zł
reszta materiałów była w moim posiadaniu.
Spawanie we własnym zakresie.

Mocowanie pługa do ramienia
Image

przyciski do wciągarki
Image

mocowanie do ramy
Image
Image

Taki widok ogólny
Image

A tu wciągarka mojej konstrukcji z silników od szyb z opla calibry, elektronika uszkodzona ale silniki i przekładnie sprawne. Konstrukcja po wciągarke jest również konstrukcją pod osłonę chłodnicy jak nie ma tej śmiesznej wciągarki :)
Image
Image

I wszystko do kupy razem z łańcuchami na kołach
Image


 
Profil

Rejestracja: 29.11.2009 22:58
Posty: 145
Quad: CF Moto 500
PostWysłany: 04.02.2010 00:13 
Re: Pług do quada! Jak zrobić pług, instrukcja
Swietna robota.
A ta wyciągarka jaka max ciezar może podniesc?


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.03.2009 20:42
Posty: 385
Miejscowość: Zabrze
Quad: Aeon Cobra 180
PostWysłany: 04.02.2010 12:57 
Re: Pług do quada! Jak zrobić pług, instrukcja
Nie sprawdzałem ale myślę że około 40kg podniesie. Gdy ją składałem to podnosiłem dwudziestokilogramowy baniak i szło bez problemu. Mój pług waży podobnie a przy odśnieżaniu jest cały oblepiony śniegiem co też waży i bez problemu podnosi. A z ciekawości zrobię eksperyment, położę wage pod pług i będę go obciążał. Zobaczymy, napiszę później.

-- dodano 04.02.2010 12:57 --

Eksperyment wykonany, sam pług waży (to co podnosi wciągarka) 17,5kg. Dołożyłem trochę ciężaru i całkowita waga którą dzwigała wciągarka to 35,6kg i jeszcze można było dołożyć ale nie miałem jak tego przytrzymywać. Nie jest źle :)


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.12.2008 13:25
Posty: 489
Miejscowość: Stryszawa
Quad: Honda TRX420 FE BIG BEAR 400 CC
PostWysłany: 04.02.2010 20:06 
Re: Pług do quada! Jak zrobić pług, instrukcja
Ludziska- męczyta się na bezdurno, a tu w dobrej cenie jest dostępne gotowe rozwiązanie: http://www.allegro.pl/item906789070_hit ... ml#gallery :D

_________________
jeśli wiesz dokąd idziesz nie musisz się spieszyć
https://www.facebook.com/jarekstryszawa


 
Profil

Rejestracja: 03.12.2008 17:45
Posty: 37
Miejscowość: ładna wieś
Quad: Yamaha Grizzly 708
PostWysłany: 04.02.2010 21:29 
Re: Pług do quada! Jak zrobić pług, instrukcja
Największe wrażenie zrobiła na mnie cegłówka jako dociążenie pługa. muszę taki patent u siebie zastsować bo mi pług do "czysta" nie chce zgarynać... :D


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.10.2008 09:28
Posty: 861
Quad: Grizzly 700
Poprzednie quady: zuki ltz, Grizzly 660, mud pro 700
PostWysłany: 05.02.2010 22:26 
Re: Pług do quada! Jak zrobić pług, instrukcja
Jest nawet film na youtube :)
http://www.youtube.com/watch?v=1yZ3d_iaqEU

_________________
był sobie: Arctic Cat Mud Pro 700


 
Profil WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 180 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 46 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.