Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Ładowanie akumulatora KQ 700
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 18.04.2024 08:04



Odpowiedz  [ 56 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Ładowanie akumulatora KQ 700 
Autor Wiadomość
Squad 3miasto
Squad 3miasto
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.07.2007 21:41
Posty: 425
Miejscowość: Rumia
Quad: zielony
PostWysłany: 21.04.2010 10:03 
Ładowanie akumulatora KQ 700
Do napisania tego tekstu skłoniły mnie pytania wielu osób i ciągle przewijający się temat ładowania w KQ. Zawarte poniżej modyfikacje nie są moim pomysłem a jedynie zbiorem wypowiedzi z forów i wynikiem moich eksperymentów na świeżo zakupionym gadzie, który miał problemy z ładowaniem.

Prawidłowo działające ładowanie powinno dawać nam na klemach akumulatora napięcia z zakresu 13,8-14,4V. Wartości niższe mogą być wystarczające do działania samego silnika, lecz pobór prądu typu światła, grzane manetki czy też najbardziej prądożerna wyciągarka będzie nam gasić silnik. Wartości wyższe zabiją nam akumulator a mogą również załatwić elektronikę pod postacią ECU czy licznika.

Po pierwsze musimy wykonać diagnozę co jest powodem złego ładowania. Wg mojej wiedzy powody mogą być następujące:
- uszkodzony, robiący zwarcie lub nie trzymający pojemości akumulator, który może w następstwie uszkodzić również regulator
- uszkodzone uzwojenia statora prądnicy, awaria najrzadziej spotykana i droga w naprawie
- złej jakości połączenie elektryczne pomiędzy regulatorem napięcia a akumulatorem
- uszkodzony regulator napięcia


Diagnostykę proponuję rozpocząc w kolejności takiej jak wymieniłem powyżej, czyli:

Kontrola akumulatora polegająca na jego pełnym naładowaniu zalecanym prądem, który dla KQ 700 wynosi 1,8A przez czas 5-10h (w zależności od stanu rozładowania). Nie stosujemy większego prądu a także pilnujemy napięcia ładowania aby nie przekraczało 14,5V, zwłaszcza jeśli mamy podłej jakości prostownik automatyczny. Po naładowaniu podłączamy odbiornik prądu np żarówkę 50W i sprawdzamy ile czasu będzie świecić lub też podłączamy do quada i bez uruchamiania silnika włączamy światła. Pobór prądu przez żarówkę 50W to około 4,2A, światła w gadzie biorą trochę więcej jednak niezależnie jak testujemy akumulator powinien nam wytrzymać minimum kilkanaście minut. Nowy akumulator w KQ700 ma pojemnośc 18Ah co powinno wystarczyć na świecenie znacznie dłużej, bo około 4h (4h x 4,2A = 16,8Ah). Jeżeli akumulator przeszedł pomyślnie testy przechodzimy do następnego punktu.

Kontrola działania prądnicy. Polega na zmierzeniu napięcia wychodzącego z uzwojenia nieobciążonego statora. W KQ mamy prądnicę 3 fazową, odpinamy więc wtyczkę od regulatora i mierzymy 3 napięcia międzyfazowe, czyli pomiędzy każdymi 2 z 3 żółtych kabli. Przy 5000 rpm silnika napięcie powinno wynosić 75V. Kable ze statora widoczne są na zdjęciu poniżej, są to 3 zółte przewody dochodzące do regulatora, przed tą wtyczką jest jeszcze jedna, którą też można rozpiąć do pomiaru napięć.

Image


Modyfikacja połączenia pomiędzy regulatorem a akumulatorem.
Oryginalnie Suzuki zastosowało miernej jakości i grubości kable łączące regulator z akumulatorem. Są one do tego zbyt długie, gdyż nie prowadzą najkrótszą drogą lecz położone są tak jak całe wiązki kabli. Przed modyfikacją okablowania napięcie zasilania oscylowało od 13,8V bez obciążenia do 13,2V przy włączonych światłach. Po modyfikacji napięcie wzrosło do 14,4V i spada do 14,1 przy pełnym obciążeniu. Do zmian potrzebne będą 2 odcinki kabla o dość dużym przekroju, trochę koszulki termokurczliwej, taśmy izolacyjnej, lutownica itp. Nie polecam jak niektórzy sugerowali stosowania dodatkowych konektorów zamiast lutowania. Quadem jeździmy w ciężkich warunkach dla połączeń elektrycznych i tylko lutowanie zapewnia 100% pewność że styk nie zaśniedział.

Wtyczka do regulatora:
Image

Wtyczka widok od strony regulatora, podważając małym i wąskim śrubokrętem wysuwamy konektory - (kabel czarno/biały) i + (kabel czerwony)
Image

Wyciągnięty, zaśniedziały konektor masy (-), który wymaga oczyszczenia np, szczotką drucianą lub drobnym papierem ściernym
Image

Oczyszczony konektor powlekamy cyną, co nam ułatwi lutowanie przewodu
Image

Średnica przewodów, które użyłem
Image

Dodatkowy przewód o odpowiednim przekroju nawijamy na konektor, tutaj już gotowy do przylutowania
Image

Ten sam konektor z dolutowanym dodatkowym kablem wsunięty już we wtyczkę
Image

Przewód z drugiej strony, doprowadzony do akumulatora z dolutowanym oczkiem pod klemę
Image

Obydwa przewody + i - już podłączone do wtyczki regulatora
Image

Przewód + doprowadzony do akumulatora
Image

Wtyczka zabezpieczona wazeliną techniczną przed wilgocią
Image
Image


Po pełnej modyfikacji jeżeli ktoś nie zamierza więcej grzebać we wtyczkach zamiast wazeliny można wszystko zakleić silikonem. Ja zastosowałem wazelinę gdyż w razie czego łatwo można ją usunąć a jednocześnie nie pozwala wpływac tam wodzie.

Dodatkowo polecam sprawdzenie styku przewodu masy podłączanego do obudowy silnika. Łatwy do znalezienia gdyż łapiemy oryginalny przewód masy od akumulatora i sprawdzamy dokad dochodzi. Po odnalezieniu odkręcamy nakrętkę, oczyszczamy wszystko szczotką drucianą, smarujemy smarem miedziowym lub podobnym skręcamy. Opisane kiedyś przez Seba_gtc.


Regulator napięcia Jeżeli powyższe kroki nie pomogły i nadal napięcie ładowania jest nieprawidłowe to winnym całego zamieszania jest regulator napięcia. Tutaj do wyboru mamy kilka rozwiązań.

- Regulator oryginalny, koszt dość spory - do sprawdzenia w serwisie.
- Regulator nieoryginalny, np. taki http://reg_mot.republika.pl/. Ten akurat został już sprawdzony przez kilku kolegów z forum atvpolska z wynikiem pozytywnym.
- Regulator samorobny, koszt części kilkadziesiąt PLN, dla wprawnych elektroników. Schemat i opis na popularnym forum elektronicznym. Chętnym mogę podesłać.


 
Profil
Moderator QuadLegion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.08.2008 09:30
Posty: 477
Miejscowość: Stawno koło Gryfic
Quad: Jest Suzuki King Quad 700 :) !!!
PostWysłany: 03.07.2010 23:06 
Re: Ładowanie akumulatora KQ 700
Super opis!!!
Wielkie dzięki, co prawda ja nienawidzę się bawić elektryką ale chyba będę musiał zacząć to robić FU..!! :zalamka:

_________________
http://picasaweb.google.com/robmaximus29
http://quadlegion.de


 
Profil Gadu-Gadu WWW
Free Mod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.11.2006 22:06
Posty: 5363
Miejscowość: Kraków
Quad: LAND ROVER
Poprzednie quady: Liszaj 4x4 Sralis 700 KingKupa 750
PostWysłany: 09.07.2010 07:24 
Re: Ładowanie akumulatora KQ 700
piotrek_p po prostu GIT opis :okok: :okok:

p.s.
temat dopiero dziś ale jak to mówią lepiej późno niż wcale ląduję w odpowiednim dla niego miejscu ;)

_________________
Facebook ATV Polska - codziennie nowe ciekawostki dla miłośników quadów

ATV-IRBIS-SQUAD//DZIKIE WYPRAWY

Fotosy


 
Profil Gadu-Gadu
Squad 3miasto
Squad 3miasto
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.07.2007 21:41
Posty: 425
Miejscowość: Rumia
Quad: zielony
PostWysłany: 09.07.2010 15:34 
Re: Ładowanie akumulatora KQ 700
Sanol napisał(a):
piotrek_p po prostu GIT opis :okok: :okok:

p.s.
temat dopiero dziś ale jak to mówią lepiej późno niż wcale ląduję w odpowiednim dla niego miejscu ;)


Super. Ważne żeby inni w razie czego łatwo go znaleźli a tutaj raczej nikomu nie umknie.


 
Profil
Moderator QuadLegion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.08.2008 09:30
Posty: 477
Miejscowość: Stawno koło Gryfic
Quad: Jest Suzuki King Quad 700 :) !!!
PostWysłany: 01.11.2010 12:21 
Re: Ładowanie akumulatora KQ 700
Piotrek, dzięki twojemu opisowi bylem w stanie to zrobic samemu!!!

A wiec macie tutaj na to dowod!!! A wiec jeszcze raz wielkie dzięki !!!

_________________
http://picasaweb.google.com/robmaximus29
http://quadlegion.de


 
Profil Gadu-Gadu WWW

Rejestracja: 09.11.2010 10:41
Posty: 103
Miejscowość: SUWAŁKI
Quad: Kingquad 700
PostWysłany: 09.11.2010 11:44 
Re: Ładowanie akumulatora KQ 700
SUPER PODPOWIEDŹ. DZIĘKI


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2009 10:49
Posty: 226
Miejscowość: Podhale
Quad: Witów Extreme Quad :-)
PostWysłany: 10.11.2010 21:54 
Re: Ładowanie akumulatora KQ 700
Mam ładowanie na poziomie 13,2 czy to jest wartość którą powinienem się zamartwiać? jestem po czyszczeniu masy, zmianie kabli w wyciągarek na grube (to tyle).
dzięki za rady.
ps. posiadam przód Warn 40xt, tył DW4500HD, podgrzewane manetki, kciuk, siedzenie, 2XKSENON

_________________
W życiu piękne są tylko chwile (nawet te w błocie).


 
Profil
Squad 3miasto
Squad 3miasto
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.07.2007 21:41
Posty: 425
Miejscowość: Rumia
Quad: zielony
PostWysłany: 12.11.2010 16:08 
Re: Ładowanie akumulatora KQ 700
dziuba napisał(a):
Mam ładowanie na poziomie 13,2 czy to jest wartość którą powinienem się zamartwiać? jestem po czyszczeniu masy, zmianie kabli w wyciągarek na grube (to tyle).
dzięki za rady.
ps. posiadam przód Warn 40xt, tył DW4500HD, podgrzewane manetki, kciuk, siedzenie, 2XKSENON


Napięcie 13,2 V masz w jaki momencie? Obroty jałowe? Światła włączone czy nie?

Ogólnie 13,2 to tak jak pisałem wcześniej za mało.
Wymiana kabli do wyciągarki nie ma nic wspólnego z ładowaniem tylko ewentualnie ze spadkiem napięcia na samej windzie.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2009 10:49
Posty: 226
Miejscowość: Podhale
Quad: Witów Extreme Quad :-)
PostWysłany: 12.11.2010 16:58 
Re: Ładowanie akumulatora KQ 700
13,2V na wolnych obrotach na biegu jałowym, przy powyłączanym wszystkim. Napięcie mierzone na klemach.

_________________
W życiu piękne są tylko chwile (nawet te w błocie).


 
Profil
Squad 3miasto
Squad 3miasto
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.07.2007 21:41
Posty: 425
Miejscowość: Rumia
Quad: zielony
PostWysłany: 12.11.2010 19:45 
Re: Ładowanie akumulatora KQ 700
dziuba napisał(a):
13,2V na wolnych obrotach na biegu jałowym, przy powyłączanym wszystkim. Napięcie mierzone na klemach.


No to jest padaka. Tak z windą nie pojeździsz bo zaraz aku padnie z braku prądu. Pozostaje szukać przyczyny.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2009 10:49
Posty: 226
Miejscowość: Podhale
Quad: Witów Extreme Quad :-)
PostWysłany: 12.11.2010 22:16 
Re: Ładowanie akumulatora KQ 700
Kurcze, czyli artykuł dla mnie jak znalazł... he he.
W takim razie od poniedziałku pobawię się w elektryka.
Dzięki za pomoc.

_________________
W życiu piękne są tylko chwile (nawet te w błocie).


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.02.2009 11:24
Posty: 673
PostWysłany: 18.11.2010 20:37 
Re: Ładowanie akumulatora KQ 700
dziuba napisał(a):
Kurcze, czyli artykuł dla mnie jak znalazł... he he.
W takim razie od poniedziałku pobawię się w elektryka.
Dzięki za pomoc.


Dziuba i jak poszukiwania ? - mam podobny problem :|

_________________
Valkien
ATV-IRBIS-SQUAD


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2009 10:49
Posty: 226
Miejscowość: Podhale
Quad: Witów Extreme Quad :-)
PostWysłany: 20.11.2010 07:19 
Re: Ładowanie akumulatora KQ 700
Jeszcze się nie zacząłem. Jak tylko coś będę wiedział dam znać.

-- dodano 20.11.2010 07:19 --

To znowu ja 8)
Jeszcze nie zacząłem sprawdzać elektryki, ale wczoraj po tygodniu stania quada w garażu nie mogłem go odpalić. Bateria totalnie rozładowana. Tydzień temu była full.
Czy zepsuty regulator może wyciągać prąd z aku podczas nieużytkowania?
Kurczę zaczyna mnie to martwić.
Poradźcie coś chłopaki.
Z góry dzięki. :uśmiech:

_________________
W życiu piękne są tylko chwile (nawet te w błocie).


 
Profil
Moderator QuadLegion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.08.2008 09:30
Posty: 477
Miejscowość: Stawno koło Gryfic
Quad: Jest Suzuki King Quad 700 :) !!!
PostWysłany: 20.11.2010 21:09 
Re: Ładowanie akumulatora KQ 700
A czy masz jeszcze inne rzeczy typu podgrzewane manetki itd. które mogą pobierać prąd?

_________________
http://picasaweb.google.com/robmaximus29
http://quadlegion.de


 
Profil Gadu-Gadu WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2009 10:49
Posty: 226
Miejscowość: Podhale
Quad: Witów Extreme Quad :-)
PostWysłany: 21.11.2010 13:14 
Re: Ładowanie akumulatora KQ 700
Mam manetki i siedzenie. Tylko, że one są zależne od stacyjki, a poza tym manetki akurat chwilowo nie działają, więc są odłączone. Jakbym się tak zastanowił to tylko jedna z wyciągarek (DW) ma opcję działania z pilota bez załączania stacyjki. Może tam coś nawala. Siądę w przyszłym tygodniu i posprawdzam sobie wszystko po kolei mierniczkiem.

_________________
W życiu piękne są tylko chwile (nawet te w błocie).


 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 56 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.