Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Rozrząd, wymiana, porady, informacje
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 23.04.2024 12:54



Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Rozrząd, wymiana, porady, informacje 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.05.2013 14:15
Posty: 47
Imię: Marcin
Quad: Yamaha Grizzly 450
Poprzednie quady: nie było
PostWysłany: 07.02.2014 19:43 
Rozrząd, wymiana, porady, informacje
Witam

Założyłem ten wątek, ponieważ przepyrałem całą grupę Grizzly 450 i nie znalazłem żadnych informacji odnośnie wymiany rozrządu. Ponoć jest tam łańcuch. Cel tego tematu jest taki, żeby wpisać tu wszystko co kto wie odnoście tego rozrządu. Ja jestem użytkownikiem G450 od niedawna-nie wiem czy muszę to wymienić, jeśli tak to za ile motogodzin/km, jakiej firmy kupić. Z góry dzięki za pomoc. Mam nadzieje, że ten temat pomoże też innym z wątpliwościami dotyczącymi rozrządu.


 
Profil Gadu-Gadu WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.04.2011 09:46
Posty: 536
Quad: AC 500
PostWysłany: 07.02.2014 22:50 
Re: Rozrząd, wymiana, porady, informacje
Rozrząd w quadach w większości jest taki sam;
-koło zębate na wale korbowym
-łańcuch
-koło zębate na wałku rozrządu
-dwa ślizgi (z jakiegoś tworzywa sztucznego)
-napinacz łańcucha (poprzez jeden z ślizgów)

Zastosowane rozwiązanie jest prawie wieczne,tj ma wytrzymać tyle co silnik.
Ale:
-pytanie ile już ma silnik?
-czy napinacz działa prawidłowo?
-czy olej był dobry i na czas wymieniany?
-do tego należy dodać że w wiekowych konstrukcjach quadowych ,w ich service manual,podawano jak sprawdzić zużycie łańcucha rozrządu (poprzez zmierzenie jego długości pod odpowiednim obciążeniem ) w nowszych konstrukcjach już się tego nie podaje.
Tak się składa że wymieniałem kiedyś rozrząd,co prawda w AC 500,ale jak wspomniałem zasady prawie wszędzie takie same.
I co się okazało?
Iż wymiana przy przebiegu około 13 tyś była niepotrzebna ( a cholernie kosztowna) jedynie sam napinacz faktycznie można było wymienić.
Po zmierzeniu łańcucha okazało się że jest mu jeszcze daleko do granicznego wymiaru.
Pozdrawiam. :>

-- dodano 07.02.2014 23:50 --

Image

i bardziej obciążony ślizg (ten od strony napinacza) po wspomnianym przebiegu,widać w sumie minimalne ubytki i zniekształcenia (względne nowego) które z powodzeniem kompensuje napinacz.
Image

_________________
Ludzie tracą zdrowie żeby zarabiać pieniądze,a potem tracą pieniądze żeby odzyskać zdrowie...


Ostatnio zmieniony przez barabasz, 07.02.2014 22:50, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.05.2013 14:15
Posty: 47
Imię: Marcin
Quad: Yamaha Grizzly 450
Poprzednie quady: nie było
PostWysłany: 07.02.2014 23:16 
Re: Rozrząd, wymiana, porady, informacje
A jak sprawdzić ten napinacz? bo olej to wiem, że był wymieniany na bieżąco i jest wymieniany. Olej i filtr.
Quadzior jest z 2007 ale nie pamiętam na chwile obecną ma przejechane. Czy tylko w serwisie to mogą sprawdzić i czy dużo roboty z tym jest?


 
Profil Gadu-Gadu WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.04.2011 09:46
Posty: 536
Quad: AC 500
PostWysłany: 08.02.2014 00:22 
Re: Rozrząd, wymiana, porady, informacje
Sam napinacz to od nr 12 do 16 http://cdn.boats.net/diagram/Yamaha/ATV ... _CHAIN.png
tu napinacz i pewnie wiele ciekawych informacji,może też znajdziesz jak go sprawdzić https://www.google.no/search?q=Grizzly+ ... 66&bih=616
W każdym razie napinacz ma luźno,swobodnie funkcjonować,bez zacięć.

Może wpadnie tu ktoś kto go sprawdzał w Yamasze.

Jednakże jeśli nigdy nie demontowałeś takiego urządzenia,nie masz też service manuala,który procedurę demontażu i montażu opisuj-to nie radziłbym tego robić bez odpowiedniej wiedzy.Przy nieprawidłowym montażu może dojść do poważnych uszkodzeń silnika.

_________________
Ludzie tracą zdrowie żeby zarabiać pieniądze,a potem tracą pieniądze żeby odzyskać zdrowie...


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.12.2013 18:10
Posty: 195
Miejscowość: Tomaszów Lubelski
Imię: Rafał
Quad: Outlander XT800
Poprzednie quady: zh250,lucky star 350.Yamaha Grizzly 400.Kq 750
PostWysłany: 08.02.2014 07:30 
Re: Rozrząd, wymiana, porady, informacje
Witam ja bardzo prosto sprawdzałem zużycie rozrządu a mianowicie tak napinacz znajduje się z lewej strony silnika przykręcony jest dwoma śrubkami na kluczyk 8 lub ampul 5 a na środku ma taką śrubę na klucz 10 lub12.Odkręcamy tę śrubę wyciągamy sprężynkę następnie odkręcamy te dwie małe wyciągamy cały napinacz naszym oczom ukaże się taki czpień z naciętymi rowkami i zapadką.Sprawdzenie zużycia rozrządu polega na policzeniu ile zapadek jeszcze zostało a mianowicie łapiemy za czpień i bardzo delikatnie go wyciągamy z napinacza licząc ile razy zapadka prztyknie im więcej tym lepiej jeżeli wcale to rozrząd do wymiany.Jak sprawdziliśmy to należało by poskładac a robimy to tak naciskamy zapadkę wciskamy czpień, wsadzamy cały napinacz w swoje miejsce skręcamy dwoma małymi śrubkami a następnie wciskamy sprężynę i dokręcamy tę śrubę na klucz 10 lub 12.Najważniejsze jest to aby w trakcie całej operacji nie obracać silnikiem.Pozdrawiam Rafał.


 
Profil

Rejestracja: 02.02.2019 22:43
Posty: 9
Imię: Kamil
Quad: Kodiak400
Poprzednie quady: Bashan250
PostWysłany: 09.03.2019 22:20 
Re: Rozrząd, wymiana, porady, informacje
Witam a powie mi ktoś jakie luzy na zaworach mają być? Kodiak 400 98r olejak


 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.