Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Polaris Sportsman 800 2008 r. luzy wyczuwalne na kierownicy
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 20.04.2024 07:28



Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Polaris Sportsman 800 2008 r. luzy wyczuwalne na kierownicy 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.08.2017 19:52
Posty: 53
Miejscowość: Wrocław
Imię: Bartłomiej
Quad: Polaris Sportsman 800 Touring
Poprzednie quady: Brak, było kilka motocykli...
PostWysłany: 20.10.2017 08:57 
Polaris Sportsman 800 2008 r. luzy wyczuwalne na kierownicy
Witam,

Dość często przewijał się temat luzów wyczuwalnych na kierownicy i idącym z tym brakiem stabilności przy większych prędkościach.
Rozumiem, że luzy mogą być spowodowane:
1. Wybiciem sworzni
2. Luzem na górnych ślizgach kolumny kierowniczej
3. Luzem w dolnej części kolumny kierowniczej.
4. luzem na łożyskach przednich piast.

jeżeli sprawa dotyczy pkt. 1, 2, 4 punktów sprawa jest prosta.
Jeżeli chodzi o punkt 3. Czy ktoś zgłębiał temat? Czy na dole kolumny jest łożysko?
Widziałem na aukcjach dostępne łożyska ale nie wiem czy w moim modelu jest takie wymienne?

Proszę o informację czy ktoś z Was przerabiał ten temat.

Pozdrawiam


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.12.2009 15:41
Posty: 2266
Miejscowość: Zasole Bielańskie Oświęcim
Quad: Renegade 800, Grizzly 700
Poprzednie quady: Vinson 500 inne motocykle
PostWysłany: 20.10.2017 09:22 
Re: Polaris Sportsman 800 2008 r. luzy wyczuwalne na kierown
Luzy na kierownicy to najczęściej gałki kierownicze lub jak piszesz luz nakolumnie
jeżeli kierownica gania nam na postoju góra dół prawo lewo to zazwyczaj panewki jeżeli luz podczas kręcenia nią to łożysko kolumny bądż gałki
co do tego czy ktoś to przerabiał tak prawie wszyscy bo luzy w zawieszeniu to normalna eksploatacyjna sprawa
Ja bym ci proponował pierwsze sprawdzić gdzie masz luz a potem szukać odpowiedzi


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.08.2017 19:52
Posty: 53
Miejscowość: Wrocław
Imię: Bartłomiej
Quad: Polaris Sportsman 800 Touring
Poprzednie quady: Brak, było kilka motocykli...
PostWysłany: 24.10.2017 08:50 
Re: Polaris Sportsman 800 2008 r. luzy wyczuwalne na kierown
Witam,

Luzy mam na 100 % na końcówkach drążków wewnętrznych blisko kolumny kierowniczej.
Najbardziej mnie interesuje czy jest u mnie możliwość zmiany tego dolnego łożyska w kolumnie kierowniczej. Nie wiem czy posiada luzy ale chciałbym wiedzieć na przyszłość.

Pozdrawiam


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.12.2009 15:41
Posty: 2266
Miejscowość: Zasole Bielańskie Oświęcim
Quad: Renegade 800, Grizzly 700
Poprzednie quady: Vinson 500 inne motocykle
PostWysłany: 24.10.2017 13:41 
Re: Polaris Sportsman 800 2008 r. luzy wyczuwalne na kierown
Tak jest


 
Profil
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 27.10.2017 14:52 
Re: Polaris Sportsman 800 2008 r. luzy wyczuwalne na kierown
W Polarisie najczęściej luz będzie spowodowany końcówkami drążków, a w drugiej kolejności zużytymi tulejami wahaczy. Kolumna jest zdaje się pancerna. Warto co jakiś czas popryskać ją w górnym mocowaniu, tuż pod licznikiem. Dobry jest do tego smar teflonowy.

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.08.2017 19:52
Posty: 53
Miejscowość: Wrocław
Imię: Bartłomiej
Quad: Polaris Sportsman 800 Touring
Poprzednie quady: Brak, było kilka motocykli...
PostWysłany: 11.03.2018 10:44 
Re: Polaris Sportsman 800 2008 r. luzy wyczuwalne na kierown
Witam,

Wrócę do tematu.

Zauważyłem że na Ebay są sprzedawane kity do Sportsmana 800 drążków 12 mm wraz z końcówkami drążków, które wyglądają jak te w Sportsmanie 850 czyli nie takie oczkowe tylko takie standardowe jak w autach . Czy to faktycznie pasują bez przerabiania czegokolwiek? Czy ktoś z was je może instalował? Czy są faktycznie mocniejsze?

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez Yokusti 11.03.2018 10:44, edytowano w sumie 2 razy



 
Profil
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 11.03.2018 11:39 
Re: Polaris Sportsman 800 2008 r. luzy wyczuwalne na kierown
W Polarisie wewnętrzne końcówki są bardzo blisko siebie i jest mało miejsca na montaż czegokolwiek innego. Przede wszystkim jadnak fabryczne rozwiązanie zakłada, że końcówka będzie między dwoma płytami. Jak zatem założyć tam końcówkę ze śrubą z jednej strony? Kiedyś nad tym myślałem.
Jak pewnie wiesz, dorobiłem u siebie drążki i zakładam zamiast końcówek, główki cięgieł M10. Już na quadzie owijam je taśmą samowulkanizującą i zabezpieczam trytytką, działa. Oczywiście zanim do tego doszedłem kilka razu musiałem wymieniać cały komplet i to czasem po przejechaniu zaledwie kilkuset kilometrów. Gdyby oryginalne końców wytrzymały przynajmniej 5 tysięcy kilometrów, to bym się w to nie bawił. All Balls działały jeszcze krócej.
W końcówki jednostronne bym nie wszedł. Były na forum przypadki, że potrafiło się coś takiego rozłączyć. Na szczęście zdarzało się w błocie, nie podczas szybkiej jazdy.

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.08.2017 19:52
Posty: 53
Miejscowość: Wrocław
Imię: Bartłomiej
Quad: Polaris Sportsman 800 Touring
Poprzednie quady: Brak, było kilka motocykli...
PostWysłany: 12.03.2018 07:25 
Re: Polaris Sportsman 800 2008 r. luzy wyczuwalne na kierown
Cześć MAQ,

Dorabiałeś drążki i zakładasz końcówki M10 a nie M12?
Podesłał byś link aby zobrazować jak to u Ciebie wygląda?
Szukałem ale mało efektywnie...

Znalazłem coś takiego na Ebay....
https://www.ebay.pl/itm/Polaris-Sportsm ... SwjodaELWV
Jest to upgrade z M10 na M12 i końcówki z śruba po jednej stronie...
Zastanawiam się czy to jest dedykowane rozwiązanie do Sportsmana 800 jak w opisie....?

Pozdrawiam


 
Profil
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 12.03.2018 10:41 
Re: Polaris Sportsman 800 2008 r. luzy wyczuwalne na kierown
Jakie masz średnice śrub trzymających drążki? Te przy kolumnie powinny być zdaje się cieńsze.

Tak, drążki są dorabiane. Nie znalazłem końcówek z redukcją M12/M10, dlatego pręt M12 ma na końcach gwint M10, z jednej prawy, z drugiej lewy. Ludzie w hurtowni polecili mi kupić pręt gwintowany, bo miał najwyższy stopień utwardzenia. Oczywiście można z pewnością znaleźć pręt gładki. Najpierw nakręciłem na niego po dwie nakrętki M12 i je skontrowałem, żeby nimi potem móc regulować ustawienia. Potem zeszlifowałem nadmiar materiału i zrobiłem gwinty M10. Na wolne części z gwintem M12 założyłem osłony termokurczliwe, żeby nie owijała się na nich trawa. Można było oczywiście założyć końcówki drążków M12, ale to by oznaczało konieczność rozwiercania wszystkich otworów w quadzie, a tego robić nie chciałem. Delikatnej korekty wymagały jedynie te przy kolumnie kierowniczej. Nominalnie mają średnicę 3/8", czyli 0,95 mm.

Drążki, które pokazałeś trudno ocenić zdalnie, bez przymierzenia do quada. Nie wiadomo czy będą się mieścić przy kole. Przede wszystkim jednak jak je zamontować do kolumny kierowniczej? Między płyty się nie zmieszczą, od dołu ograniczą promień skrętu, a od góry nie będą ustawione w poziomie i przy każdym skręcie znacznie rozjedzie się zbieżność. Nawet jeżeli się to jednak uda, to czy zmieszczą się koło siebie? Miałem kiedyś zamienniki końcówek oryginalnych właśnie All Balls i te zewnętrzne były za duże żeby je założyć do wewnątrz. Z kolei nie znalazłem wówczas w ich ofercie mniejszych.

Po wielu eksperymentach z zabezpieczeniem, jestem teraz bardzo zadowolony z rozwiązania. Koszt wymiany całego kompletu, to 20-40 zł.
Tu pisałem o sprawie: viewtopic.php?p=863786#p863786

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


Ostatnio zmieniony przez maq, 12.03.2018 10:41, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 9 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.