Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Smarowanie łańcucha
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 18.04.2024 06:06



Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Smarowanie łańcucha 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 01.03.2017 17:53
Posty: 6
Imię: Hubert
Quad: Bashan 200
Poprzednie quady: Brak
PostWysłany: 23.05.2017 17:39 
Smarowanie łańcucha
Siema, czym najlepiej smarować łańcuch? Wiem ze sa specjalne smary ale kosztują a trochę z kasa krucho jak narazie. Wd40/olej silnikowy/tawot/smar miedziany, może coś innego? Czekam na propozycje. Jeżdżę raczej offroadowo niz turystycznie


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.06.2014 18:57
Posty: 1220
Miejscowość: Polska
Imię: Dominik
Quad: BRP 1000
Poprzednie quady: Było ich trochę:)
PostWysłany: 23.05.2017 18:18 
Re: Smarowanie łańcucha
Uważam że tak samo jest z łańcuchem w motocyklu

Czym smarować łańcuch w rowerze?
Po pierwsze, odradzam stosowanie smarów do łożysk tocznych w stylu ŁT-41. Smar jest świetny, ale kompletnie nie sprawdza się na rowerze, ponieważ bardzo szybko łapie brud i po jakimś czasie będziemy mieli w napędzie bryłki błota i piasku, zmieszanego ze smarem.

Po drugie, odradzam stosowanie sprayów penetrujących typu WD-40. Są one idealne do penetrowania trudno dostępnych miejsc, ale naniesione na łańcuch, bardzo szybko z niego znikną.
Jak wyczyścić łańcuch w rowerze
Do smarowania rowerowego łańcucha najlepiej używać specjalnie do tego przeznaczonych olejów. Ja od kilku lat używam oleju Shimano PTFE – jest bardzo wydajny, świetnie smaruje, ale jednocześnie brud aż tak bardzo nie łapie się łańcucha. Oczywiście łańcuch i tak trzeba myć, ale z tych smarów, których dotychczas używałem, ten się sprawdza najlepiej. Na rynku jest oczywiście wiele innych olejów, warto tylko zwrócić uwagę, by był on przeznaczony do łańcuchów rowerowych.

Do kupienia są oleje o różnej gęstości, nadające się do różnych, specyficznych zastosowań (jazda w błocie, w śniegu, po piasku) – ale do normalnej jazdy wystarczy uniwersalny.

Wycieramy łańcuch do sucha czystą szmatką i zakładamy na rower. Następnie nakładamy po kropelce oleju na każde ogniwo. Kręcimy pedałami, tak by olej rozprowadził się dokładnie po łańcuchu. Odczekujemy kilka minut i gdy smar wchłonie się do łańcucha – wycieramy jego nadmiar szmatką. Łańcuch powinien na zewnątrz być suchy – a nasmarowany jedynie w środku.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.06.2015 10:11
Posty: 247
Miejscowość: Słupsk
Imię: Krzysiek
Quad: Warrior
Poprzednie quady: Made in P.R.C.
PostWysłany: 23.05.2017 21:09 
Re: Smarowanie łańcucha
Gavex napisał(a):
Siema, czym najlepiej smarować łańcuch? Wiem ze sa specjalne smary ale kosztują a trochę z kasa krucho jak narazie. Wd40/olej silnikowy/tawot/smar miedziany, może coś innego? Czekam na propozycje. Jeżdżę raczej offroadowo niz turystycznie


Z tego co wymieniłeś najlepsze WD-40.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.01.2017 20:56
Posty: 132
Imię: Artur
Quad: Bashan BS200AU
Poprzednie quady: brak
PostWysłany: 12.06.2017 11:45 
Re: Smarowanie łańcucha
A ja mimo wszystko namawiam Cię do odłożenia tych 64zł na zestaw do łańcucha. Quad CI się odwdzieczy :)
Mam taki zestaw Motul'a (2 preparaty i szczota).
Regularnie spsiukuje, szoruje szczotką, smaruje i już. 2min pracy a łańcuch zachowany w perfekcyjnym stanie. A pamiętajmy w jakich warunkach pracują nasze łańcuchy ..


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.04.2014 11:27
Posty: 1490
Imię: Piotr
PostWysłany: 12.06.2017 15:35 
Re: Smarowanie łańcucha
InVictus napisał(a):
Z tego co wymieniłeś najlepsze WD-40.


Matko święta o czym Ty piszesz jakie WD-40 już chyba wolałbym olejem roślinnym niż wd-kiem polać Chino dobrze Ci podpowiada. A koledze InVictus proponuję poczytać jak jest skonstruowany łańcuch i wtedy może się przekonasz czy warto lać na łańcuch WD-40.
Źródło Wikipedia:

Skład WD-40 stanowi tajemnicę handlową. Produkt nie został opatentowany, aby uniknąć ujawnienia jego dokładnych składników[1]. Głównymi składnikami WD-40 zgodnie z jego amerykańską kartą charakterystyki są:

50% spirytus mineralny
25% LPG (prawdopodobnie jako środek napędowy; obecnie używany jest dwutlenek węgla aby zmniejszyć palność produktu)
>15% oleje mineralne (lekkie oleje smarujące)
<10% składniki obojętne.

Wg kolegi to który składnik ma być czynnikiem smarującym owy łańcuch ?


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2015 18:00
Posty: 435
Quad: LS 450 / LS 300 / Shineray 250 STXE / ATV 150
PostWysłany: 12.06.2017 18:02 
Re: Smarowanie łańcucha
cała gama produktów z górnej półki, smar, płyn do mycia łańcucha, olej do filtrów powietrza, itd, motul się chowa!
Image


 
Profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.04.2014 11:27
Posty: 1490
Imię: Piotr
PostWysłany: 12.06.2017 19:34 
Re: Smarowanie łańcucha
A to fakt czytałem o belray-u i powiem, że jak mi się skończy obecny zapas to zakupię na test


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.06.2015 10:11
Posty: 247
Miejscowość: Słupsk
Imię: Krzysiek
Quad: Warrior
Poprzednie quady: Made in P.R.C.
PostWysłany: 12.06.2017 22:39 
Re: Smarowanie łańcucha
PiotrMW napisał(a):
atko święta o czym Ty piszesz jakie WD-40 już chyba wolałbym olejem roślinnym


Kolega zapytał czego ma używać z dostępnych środków które posiada, stwierdził że oryginalne smary są drogie i szuka alternatywy, napisałem że WD.
Więc po co się unosisz? Przeczytaj pierwszy post i odpowiedź w temacie.


 
Profil

Rejestracja: 19.12.2018 23:47
Posty: 1
PostWysłany: 19.12.2018 23:52 
Re: Smarowanie łańcucha
Trzeba będzie tego Belraya wypróbować zamiast oddawać nonstop rower do serwisu.


Ostatnio zmieniony przez walking, 19.12.2018 23:52, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 9 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.