Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Pęknięty blok skrzyni biegów, mimośród i tylna oś.
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 16.04.2024 22:02



Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Pęknięty blok skrzyni biegów, mimośród i tylna oś. 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 11.02.2014 10:24
Posty: 9
Miejscowość: Katowice
Imię: Daniel
PostWysłany: 03.11.2020 11:10 
Pęknięty blok skrzyni biegów, mimośród i tylna oś.
Witam Suzuki LTZ 400 2008r

Sprawa jest taka, ze potrzebuje pomocy ewentualnie uświadomienia jakie mogą być koszta. Quad praktycznie w moich rękach od nowości, odkupiłem po roku od wujka aczkolwiek jestem kompletnym amatorem wyjeżdżałem nim średnio 5-6 razy w roku w sobotę na przejażdżki rekreacyjne. Z racji tego, że stał i się kurzył postanowiłem pożyczyć go znajomemu rownież na weekend (również kompletny amator). W pewnym momencie dostałem od niego telefon, że spadł mu łańcuch (1 raz coś takiego się stało) poradziłem mu żeby naciągnął go tymi śrubami z tyłu i tutaj meritum sprawy. On chyba zamiast naciągnąć poluzował tylną oś i tak użytkował do 2 dni donosząc mi, ze co chwila spada łańcuch, reszta jest już historią, maszyna wróciła do mnie w stanie opłakanym tak jak na fotografiach. Pęknięty mimośród trzymajacy tylną oś, tylna oś skrzywiona więc i prawdopodobnie cały napęd do wymiany + tarcza hamulcowa, ale to jest nic bo on oczywiście przyjmie to na klatę. Pytanie jak i czy mogło się to stać i ile ewentualnie może wyjść naprawa/wymontowanie skrzyni?spawanie?klejenie? co z tym fantem zrobić najlepiej ? I jak do tego mogło dojść? czy to może zmęczenie materialu po prostu? Może możecie polecić kogoś na terenie śląska kto się tego podejmie? Może ktoś prywatnie w tym siedzi i były gotów się podjąć za odpowiednią opłatą?


Załączniki:
os.jpg
os.jpg [ 245.55 KiB | Obejrzany 3208 razy ]
skrzynia.jpg
skrzynia.jpg [ 262.63 KiB | Obejrzany 3208 razy ]
 
Profil

Rejestracja: 13.06.2020 15:21
Posty: 13
Miejscowość: Pionki
Imię: Marcin
Quad: Suzuki LTZ 400 2006
PostWysłany: 03.11.2020 11:39 
Re: Pęknięty blok skrzyni biegów, mimośród i tylna oś.
Skoro oś jest skrzywiona, wydaje mi się że uderzył tylnym lewym kołem w drzewo, powstały naprężenia i rozwalilo to co na zdjęciach.
Do kupienia mimosrod + oś.
Jeżeli chodzi o skrzynię, nie zrobisz tego tak żeby nie cieklo. Trzeba szukać nowego karteru.


 
Profil

Rejestracja: 11.02.2014 10:24
Posty: 9
Miejscowość: Katowice
Imię: Daniel
PostWysłany: 03.11.2020 12:59 
Re: Pęknięty blok skrzyni biegów, mimośród i tylna oś.
Dzięki za odpowiedź? Jesteś pewien, ze nie da się tego jakoś pospawać? No i pytanie czy orientuje się ktoś jakie plus minus to mogą być koszta? W różnych wariantach:

-spawanie
-nowy karter


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.04.2014 11:27
Posty: 1490
Imię: Piotr
PostWysłany: 04.11.2020 08:50 
Re: Pęknięty blok skrzyni biegów, mimośród i tylna oś.
Tych elementów już nie pospawasz jeśli chcesz aby to miało ręce i nogi to tylko wymiana. A przyczyna jest prosta odkręcił śruby do napinania łańcucha napiął nie dokręcił i tak jeździł łańcuch podczas dodawania gazu wywołuję ogromne naprężenia na ośce, która stawiała opór na łożysku w mimośrodzie stąd też jej skrzywienie, no a aluminium jak to aluminium pod wpływem napięć poddaje się i pęka. A jeśli chodzi o koszt naprawy to jest wiele składowych autoryzowany serwis koszt kosmiczny, serwis moto/quad pewnie się dogadasz ale z wyjęciem silnika trzeba będzie się liczyć a specjaliści skasują za to ok 800 pln oraz pytanie zasadnicze części nowe czy używane to tutaj najbardziej będzie się kształtował kosztorys.
Na Twoim miejscu przyjrzałbym się dźwigni zmiany biegów oraz uszczelniaczowi na wałku zdawczym
Jeśli chodzi o części nowe :
mimośród ok 400-600 pln
oś zwykła ok 550 -650 pln
napęd ok 380-400 pln (Cena dot kompletu) same zębatki będą tańsze wiadomo
krzyżak tarczy hamulcowej ok 445 pln
mocowanie zabierak zębatki ok 360 pln
uszczelka pokrywy sprzęgła ok 40-45 pln
tarcza hamulcowa ok 200 pln
Wiadomo, że na używanych częściach zrobisz to pewnie taniej lecz na jak długo ?
Do tego trzeba będzie doliczyć czyjąś pracę, nie będę Tobie tego podliczał ponieważ ceny są orientacyjne spisane po przejrzeniu popularnego portalu aukcyjnego.


 
Profil

Rejestracja: 11.02.2014 10:24
Posty: 9
Miejscowość: Katowice
Imię: Daniel
PostWysłany: 04.11.2020 12:32 
Re: Pęknięty blok skrzyni biegów, mimośród i tylna oś.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. No to ładnie ta zabawa mnie wyjdzie a taka dobra maszyna była

-- dodano 04.11.2020 12:32 --

A czy możesz polecić jakiś serwis na terenie śląska który zrobi to w miare sumiennie i nie zedrze jakiejś kwoty z kosmosu?


Ostatnio zmieniony przez danluk7907, 04.11.2020 12:32, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.04.2014 11:27
Posty: 1490
Imię: Piotr
PostWysłany: 05.11.2020 08:43 
Re: Pęknięty blok skrzyni biegów, mimośród i tylna oś.
Przyjacielu jestem z okolic Gdańska, w tej kwestii nie pomogę

-- dodano 05.11.2020 09:43 --

Byłbym zapomniał jeszcze musisz doliczyć cenę za pokrywę silnika a to albo używka albo serwis cena 978,43 pln używka nie wiem pewnie do dogadania.
https://sklepmoto46.pl/Suzuki/diagram/s ... case-cover


Ostatnio zmieniony przez PiotrMW, 05.11.2020 08:43, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.12.2009 15:41
Posty: 2266
Miejscowość: Zasole Bielańskie Oświęcim
Quad: Renegade 800, Grizzly 700
Poprzednie quady: Vinson 500 inne motocykle
PostWysłany: 05.11.2020 13:58 
Re: Pęknięty blok skrzyni biegów, mimośród i tylna oś.
A ja mysle ze napiol go zbyt mocno (czasem się spotykam z tym) lancuch musi miec dosc spory luz i jeżeli go naciagniemy bez wiedzy na sztywno to gdy tylne zawieszenie zapracuje (wahacz się wtedy wydluza) to ciagnie silnik na sile i przy mocnym zapracowaniu tego zawieszenia wszystko trzymal lancuch skrzywilo os i pekl karter :wizi: , ostatnio nawet mialem quada co przekrzywilo silnik w ramie i zgielo wahacz :wizi:
co do spawania to się da wszystko pospawac


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.04.2014 11:27
Posty: 1490
Imię: Piotr
PostWysłany: 05.11.2020 18:22 
Re: Pęknięty blok skrzyni biegów, mimośród i tylna oś.
maniekitr napisał(a):
to się da wszystko pospawac
Maniek w to nie wątpię tylko żeby nie trafił do "fachofcuf"


 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 8 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.