Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - FAQ Pierwszy zakup-quad nowy/używany. Poradnik ATVPolska
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 16.04.2024 22:05



Odpowiedz  [ 148 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna
FAQ Pierwszy zakup-quad nowy/używany. Poradnik ATVPolska 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 13.08.2004 09:58
Posty: 119
Quad: Polaris 800EFi-czorny-zadatkowany
PostWysłany: 02.03.2008 17:55 
FAQ Pierwszy zakup-quad nowy/używany. Poradnik ATVPolska
Kupiłeś używanego quada? Powiemy Ci, co koniecznie musisz sprawdzić w używanym quadzie. Masz nowy, jeszcze nieużywany sprzęt? Podpowiemy Ci, jak dobrze dotrzeć nowy nabytek.

Zapraszamy do lektury :strzałka: Poradnika ATV Polska oraz niniejszego wątku !

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Może zacznijmy od tego,że kwota w przedziale 6-8 tysięcy pomimo tego ,że jest to dużo forsy,to biorąc pod uwagę zakup quada nie jest to kwota,za którą kupisz oszałamiającą maszynę z górnej półki-na taką trzeba przeznaczyć grubo powyżej 10-12 tysięcy pln. a i tak będzie to sprzęt paroletni ,już trochę wyeksploatowany.
Biorąc to pod uwagę będziemy musieli zastanowić się nad paroma kwestiami,które powoli doprowadzą nas do ,mam nadzieję ,trafnego wyboru zakupu odpowiedniego sprzętu:
Jednym z podstawowych kryteriów doboru jest kwestia wyboru podłoża po którym będziemy jeździć.A więc musimy się zastanowić jaki teren znajduję się w naszej okolicy,Czy jest to las z w miarę szerokimi traktami leśnymi,a może mamy w pobliżu jakiś tor motocrossowy i z zazdrością obserwujemy pędzących i skaczących na nim crossowców,tudzież quadowców ,czy może jest to teren podmokły,gdzie na każdym kroku napotykamy jakieś błota,bagna ,teren jest nierówny,piaszczysty.Jeżeli to będziemy wiedzieli ,to już będziemy wiedzieli czego mniej więcej szukać.Czy będzie to sportowy quad,nadający się doskonale na
tor lub utwardzone drogi leśne lub polne,na który możemy się pościgać,poszaleć jeżdżąc tzw.bokami,czy może wybór padnie na quada 4x4,czyli sprzęt posiadający napęd na cztery koła,czyli sprzęt nadający się na wszelkiego rodzaju cięższy teren ,czyli wszelkiego rodzaju,błota,ciapy,gliny,dziury,rzeki,kłody na drodze i
tym podobne przeszkody-musimy wiedzieć,że taki quad nie jest przystosowany do jazdy na torze,nie za bardzo radzi sobie w jazdach typu fun jak;jazda na tylnych kołach,jazda "bokami" ,wyścigi.Ma to podłoże w inaczej zestrojonym zawieszeniu,wyższej wadze sprzętu i mniejszym współczynnikiem wagi do mocy.Te maszyny mają inne zastosowanie.
Jeżeli dokonaliśmy wyboru w jakim terenie będziemy się poruszać musimy zadać sobie pytanie czy chcemy kupić sprzęt nowy posiadającym gwarancje,czy może jakościowo lepszy ale używany już przez kogoś,bez gwarancji co objęte jest pewnym ryzykiem,że poprzednik nie dbał o niego,że sprzęt jest wyeksplatowany.
Zajmę się teraz sprzętami terenowymi:
Jeżeli jesteśmy zainteresowani sprzętem nowym w naszych możliwościach zakupowych zostaje tylko chińska technika.Co to jest chińska technika ,to może nie będę się za bardzo rozpisywał ,więcej można wyczytać na tym forum,ale ogólnie rzecz biorąc chińczycy nie doprowadzili na dzień dzisiejszy jeszcze techniki do tego momentu,żeby sprzęt był trwały w równym stopniu jak sprzęty japońskie lub amerykańskie,obojętnie czy są to quady sportowe ,czy terenowe.Musimy się liczyć z dużą ilością denerwujących usterek,nie rzadko gdzieś w środku lasu .Materiały użyte do wyprodukowania takiego quada są bardzo słabej jakości .Po prostu musimy mieć dużo cierpliwości do tego typu sprzętu i najlepiej jak jesteśmy w stanie wiele rzeczy sobie samemu naprawić.Na rynku znajduję się wiele firm zajmujących się sprzedażą chińskich quadów i pomimo,że chowają się pod wielką ilością różnych nazw ,w gruncie rzeczy technika i jakość jest praktycznie ta sama,czyli średnia.Pojemności nowych quadów chińskich,na które nas stać to ok 200cm3-jak na początek nie jest źle ,o ile nie waży się więcej niż 90 kg,bo powyżej sprzęcik może mieć problemy z podjazdami pod wyższe pagórki ,lub problem z wyjazdem z błota,czy innych przeszkód jakich wiele znajduję się w lesie.Należy zwrócić uwagę czy sprzęt posiada napęd na 4 czy na 2 koła,bo jeżeli jest to quad terenowy posiadający napęd 4x2 ,to będzie on miał mizerne możliwości pokonywania trudniejszego terenu,przykładem takiego sprzętu ,któremu się przyjrzałem jest np:Kingway 250 TRAPER(6800pln).Dość,że jest napędzany tylko na tylną oś,dysponuję słabą mocą to jeszcze napęd na tylne koła przenoszony jest poprzez łańcuch(tak jak w quadach sportowych) .Takim sprzętem można sobie pojeździć po leśnych dróżkach ,może jakiś delikatny pagórkowaty teren,omijając większe kałuże,doły ,błota -czyli ciut cięższy teren odpada. Także,z quadów terenowych ma tylko wygląd,a wszystko inne praktycznie wyklucza go z miana quada stricte terenowego.Plusem zakupu nowego quada chińskiego jest fakt,że posiadamy gwarancje nań i zawsze ,jeżeli się coś zepsuje ,to dealer powinien naprawić go w ramach gwarancji;chociaż różnie z tym bywa,proponowałbym również przyjrzeć się dealerowi; jak obchodzi się z klientami,którzy już zakupili u niego sprzęt,a można to zrobić między innymi poprzez to forum za pomocą opcji"szukaj" (jeżeli nic nie ma to samemu założyć temat z zapytaniem o konkretnego dealera),można również użyć przeglądarki ,np:google.
quady terenowe używane:
Rodzynkiem w tej grupie zakupowej jest Honda TRX 250,co prawda posiada napęd tylko na tylną oś i przez to nie jest to do końca 100% przeprawówką,ale pomimo to za te pieniążki kupimi bardzo młody rocznik(ok.2000-2003).Jak wiadomo Honda charakteryzuje się niesamowita wytrzymałością , trwałością i jestem pewien ,że przyniesie wiele radości z jazd,porządna półautomatyczna skrzynia biegów,moc przekazywana wałem kardana.Przykładowe ogłoszenie:
"Honda TRX 250
Rok produkcji 2001, stan dobry, regularnie serwisowany.Półautomat 5 biegów plus wsteczny, napęd na tylną oś przenoszony wałem kardana, 2WD.
Bardzo dzielny sprzęt w terenie, lekki, tani w eksploatacji.Kupiony w polskim salonie, cena butto, faktura vat.
Zarejestrowany jako ciągnik rolniczy.Pomoc w transporcie.Wyciągarka.Kask gratis.cena 6500pln "

Jeśli chodzi o sprzęt używany znalazłem również na allegro takie rodzynki jak np:
"Yamaha Timberwolf 250 1994 rok stan dobry. Bardzo mocny i zrywny quad ( dwie dorosłe osoby wszedzie wyjadą pod każdą górę - przetestowałem z żona , Półautomat. 5 biegów + wsteczny, starter elektryczny, napęd na tył, wał kardana, w pełni sprawny , nie wymaga wkładu"

W sprzętach tego typu musimy zwrócić uwagę na stan techniczny,zakup takiego sprzęta jest okraszone dość dużym ryzykiem zakupowym,zanim zakupimy tak wiekowy sprzęt,nawet biorąc pod uwagę ,że jest to markowy quad musimy rozejrzeć się za dostępnością części.Jest to bardzo ważna kwestia,ponieważ nie jeden sprzęt wylądował na śmietniku z powodu braku cząści zamiennych.Reasumując ;wybór quada terenowego w tym przedziale cenowym jest
bardzo ciężki,tak naprawdę nie polecam tego z całego serca,poza tą piękną Hondą TRX 250.Po prostu sprzęt ,który ma jeździć w cięższym terenie musi być zrobiony z dobrych materiałów,z dobrym dostępem do części zapasowych.Tyle forsy nie pozwala nam na dokonanie zakupu takiego sprzęta,który by spełniał te kryteria.Najlepiej darować sobie
zakup terenówki za tą kwotę,chyba ,że trafimy na jakąś super okazje markowego w miarę młodego sprzętu(tak przynajmniej 2000 rok),ale i tak polecam sprawdzenie dostępności części.
Wśród quadów używanych znalazłem jeszcze quada o nazwie Kymco maxxer 150,jest to sprzęt sprawdzonej firmy o czym później,może moc nie jest porażająca,ale dostępność częsci super jak i ich ceny.Dodam ,że quad jest bardzo mały,więc osoby o słusznych gabarytach i wadze nie nadają się na niego za bardzo,przykładowe ogłoszenie:
"WITAM MAM DO SPRZEDANIA QUADA FIRMY Kymco MXer 150. Nie jest to chińska tandeta lecz quad na poziomie , na szosie jak i w terenie spisuje się bardzo dobrze. Quady tej firmy można porównać z quadami markowymi jak Honda,Yamaha, Kawasaki,Suzuki. POJAZD POSIADA HOMOLOGACJĘ I JEST ZAREJESTROWANY W Polsce. BYŁ SPROWADZONY Z Niemiec W GRUDNIU 2007 r. POSIADA KSIĄŻKĘ SERWISOWĄ (był serwisowany w niemieckim salonie ). STAN TECHNICZNY I WIZUALNY BARDZO DOBRY (JAK NOWY Z SALONU)"-cena 7300pln

Na koniec zostawiłem sobie to co moim zdaniem jest najlepszym targetem jeżeli dysponujemy kwotą 6000-8000 pln,mianowicie sa to sprzęty sportowe:


Sprzęty sportowe nowe:
Wśród ciekawych propozycji na rynku w tym przedziale cenowym mieści quad o nazwie LUCKY STAR 250.Jest to bardzo ciekawa propozycja ,silnik 4T z którego wyciskane jest ok 18 KM,co przy niskiej wadze robi z niego niezłego byka.Jest to o ile dobrze wiem wyrób tajwański,bardzo dobrze wykonany,części do niego nie są drogie.Na tym forum jest wiele informacji na temat tego sprzętu,więc polecam poczytać.Dodam jeszcze,że za tę cenę można kupić nowiutkiego sprzęta z pełną gwarancją!!!.GORĄCO POLECAM!

Poza tym za te pieniądze jeśli chodzi o nowego quada to tylko chińszczyzna,ze wszystkimi zaletami i wadami
zakupowymi.

quady sportowe używane:

Za te pieniądze możemy kupić niezłego quada sportowego dobrej firmy japońskiej lub tajwańskiej (nie mylić techniki tajwańskiej z chińską; ) Tajwańczycy robią całkiem niezłe quady!!
A więc za cenę 6000-8000pln możemy kupić quada o nazwie Yamaha Blaster z lat mniej więcej 2001-2006,z dwusuwowym silnikiem o pojemności 200cm3.Silniki dwusuwowe są bardzo mocne ,np z silnika Blastera o pojemności 200cm3 producent wycisnął aż ok 27 KM,co przy wadze ok 150kg stawia go na wysokim
miejscu jeśli chodzi o dynamikę.Wadą silników dwusuwowych jest to,że są mniej trwałe od cztrosuwowych,jednak naprawa ich poprzez prostą budowę jest dużo
prostsza i tańsza.Ceny naprawy generalnej silnika w porównaniu do 4T jest też mniej więcej o 50% niższa.Przy jeździe turystycznej po lasach taki silnik powinien
wytrzymać spokojnie ok.4-5 sezonów.Cena remontu silnika 200cm3 to ok 2500-3000pln i biorąc pod uwagę to,że kupimy Blastera za np 5500,to mając ok 8000 , mamy jeszcze zapas finansowy gwarantujący nam generalne wyremontowanie silnika,w wypadku jego zatarcia.No może ciut ciut trzeba będzie dorzucić.Sprzęt jest naprawdę dobry ,w mojej grupie z którą jeździłem na crossach jest dwóch braci ,którzy mają te sprzętu.Nigdy nie było sytuacji ,żeby mieli problem z nadążeniem za nami.Naprawdę gorąco polecam sprzęt.Jedną z niewielu wad jakie ten pojazd posiada jest to,że jest dość mały i osoby wysokie mogą wyglądać nieco dziwnie na nim,ale jeżeli komuś to nie przeszkadza,to poza tym opcja super.Dodam dla formalności,że dwusuwy odpalane są na kopniaka. Tu jeszcze poleciłbym Yamahe Warrior 350.Nie wiem jak z dostępnością części.na pewno nie jest tak popularny jak Blaster,ale sprzęt również godny polecenia,silnik 4T,dość mocny,w naszym przedziale cenowym widziałem sprzęt z 2003 roku-przy czym stan ze zdjęć i opisu na pewno nie idealny;wymaga dokładnego sprawdzenia i dopracowania detali.
I ostatnim sensownym quadem mieszczącym się w tym przedziale jest Kymco 150,Jest to ,podobnie jak LUCKY STAR bardzo udana tajwańska konstrukcja ,której zaletą jest bardzo dobra obsługa serwisowa,duża dostępność części oraz niskie ceny.Może moc nie poraża,ale na początek kariery można spokojnie nad nim zapanować i pouczyć się jeździć.
Pominąłem jeszcze jedną ważną cechę quadów;mianowicie chodzi o skrzynie biegów,ale to już każdy musi sam wiedzieć czy ważniejszy dla niego jest komfort automatycznej przekładni ,gdzie nie musimy myśleć o zmianie biegów ,co wiąże się zawsze ze słabszymi przyśpieszeniami itd(podobnie jak w autach) ,czy lubi sam decydować na jakim biegu chce jechać ,co ma związek z lepszymi osiągami maszyny i z tym ,że zawsze jest to jakiś dyskomfort w terenie.Pozdrawiam i życzę trafnych wyborów.
PS:Jeżeli są tu jakieś błędy merytoryczne to bardzo przepraszam z góry i proszę o poprawienie ich.Mam nadzieje,że ten opis pomoże nam w ominięciu odpowiadania na pytanie o ten przedział cenowy ,które pada bardzo często zauważyłem.Pozdrawiam

_________________
http://www.motosuchy.abisar.com/galeria_cross.html


Ostatnio zmieniony przez D.L-G 04.10.2011 22:15, edytowano w sumie 4 razy



 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.03.2007 11:38
Posty: 759
Quad: Dobry Bashan nie jest zły!;)
PostWysłany: 02.03.2008 20:27 
lavaa Brawo! Bardzo przydatne kompendium wiedzy, to najczęstsze pytanie na forum :)

_________________
#68


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.02.2008 10:44
Posty: 71
Miejscowość: Bolszewo
Quad: Yamaha Grizzly 700
PostWysłany: 21.03.2008 13:36 
Dobra robota lava ;)


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.10.2004 10:20
Posty: 873
Miejscowość: Nysa "Draper City"
Quad: Polaris 850 Xp
PostWysłany: 21.03.2008 14:36 
WooooW :D Super!!!

_________________
DRAPER & GROUND FIGHTER


WWW.FORCABRAVA.PL


 
Profil Facebook
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.10.2007 08:10
Posty: 236
Miejscowość: Nysa
Quad: suzi
PostWysłany: 01.05.2008 21:36 
ciekawa lektura a może ktoś się podejmie opisania równie wyczerpująco :okok: następnych przedziałów cenowych:
- 8.000 - 10.000
- 10.000 - 13.000
- 13.000 - 16.000
- 16.000 - 20.000
- 20.000 - 25.000
- powyżej 25 tyś.


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 04.05.2008 03:58
Posty: 2
Miejscowość: Kętrzyn
PostWysłany: 04.05.2008 04:44 
Ciekawa lektura :D


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.05.2008 19:54
Posty: 141
Miejscowość: Krzywiń
Quad: Kymco MXU 500
Poprzednie quady: Kymco MXU 250 ale został w rodzinie;)
PostWysłany: 26.05.2008 20:52 
bardzo dobry tekst wlasnie szukam czegos takiego na poczatek nie za drogiego w zakupie i utrzymaniu wielkie dzięki


 
Profil

Rejestracja: 27.05.2008 22:28
Posty: 2
PostWysłany: 27.05.2008 23:16 
nigdy nie mialem quada wiec się nie znam,ale ten lucky star 250 brzmi dobrze,doradzcie cos gdzie znajde taki sprzecik w granicach z tematu(wolalbym ta nizsza granice :D)powiedzmy ze będę mial 7tys maks(i tak mnie zona zabije)...posiada on wogle homollogacje(najlepiej na 2 osoby),przy okazji doradzcie na co zwracac najwiksza uwage przy zakupie(jakis fachowy slang,zeby nie bylo ze się nie znam :D i ktoś wcisnie mi szajs)...dopiero się tu zarejestrowalem wiec nie wiem czy potem to znajde wiec może piszcie na meila [email protected] będę wdzieczny za kazda rade.pzdrawiam !i!


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 27.05.2008 22:28
Posty: 2
PostWysłany: 27.05.2008 23:45 
a może jakis Raptor?? nie wiem już ide spac :D !i!


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 29.05.2008 11:27
Posty: 4
PostWysłany: 01.06.2008 14:36 
Świetny tekst. Rozwiał mi wiele wątpliwości. Dzięki za dobre rady :D


 
Profil

Rejestracja: 24.06.2008 12:20
Posty: 2
Miejscowość: Warszawa
Quad: poszukiwania trwają
PostWysłany: 24.06.2008 14:55 
No ciekawy i pouczajacy tekst. A teraz jeszcze takie moje jedno pytanie z nim zwiazane. Ostatnio przegladałem oferty różnych producentów i zauważyłem nowego gracza czyli Romet. Ogólnie to ich produkty wyglądają jak chińszczyzna, ale jest jeden szkopuł, one są produkowane (pewnie only składane) w Polsce i na dodatek Romet daje na nie 2 lata gwarancji!!! Obejrzałem sobie ich sieć sklepów i serwisów i jest naprawdę imponująca. Ogólnie rzecz biorąc wpakowali naprawdę sporo kasy na reaktywacje starej znanej polskiej marki. No i właśnie co myśleć o ich kładach??? są niece droższe od chinoli, ale za to 2 lata (myślę że pewnej) gwarancji, pewnie nie ma kłopotu z częściami i punktów serwisowych jest sporo. Wiec czy przypadkiem taki wybór nie jest jakimś wariantem (lepszym od chinoli) w tym przedziale cenowym??

_________________
sorki za błędy, ale mam na to papiery :P


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.05.2008 21:02
Posty: 436
Miejscowość: Miasto cudów i pzzerii
Quad: Turlacz bagienny
PostWysłany: 24.06.2008 15:37 
Romet to nie taki wcale nowy już gracz na rynku. Na tym forum były zresztą już poruszane kwestie gadów ich produkcji. Co do porównań z chińszczyzną to nie mylisz się bardzo. To są dokłądnie chinole, na których widnieje naklejka Romet. Będąc w ich serwisie gościu zasugerował mi nawet delikatnie iż ściągane są całe z Chin więc nawet tu w Polsce ich nie składają. Ile w tym prawdy, ciężko mi powiedzieć. Jedno jest pewne. Gwarancja na pewno jest i dostęp do części oraz serwisu raczej bezproblemowy.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.05.2008 22:16
Posty: 399
Miejscowość: Legnica i okolice
Quad: Honda Foreman 500 Hydrostatic, Yamaha Grizzly 450
PostWysłany: 06.08.2008 12:02 
Nie kupuj tego pierwszego i czwartego. Zastanów się nad drugim i trzecim.

_________________
Michał


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 24.08.2008 11:16
Posty: 1
PostWysłany: 24.08.2008 11:20 
Mam pytanie gdzie można wyhaczyć tego lucky stara z 8000 bo ja jakoś nie mogę znaleźć???


 
Profil

Rejestracja: 08.10.2008 17:09
Posty: 1
PostWysłany: 08.10.2008 18:21 
dybos napisał(a):
Mam pytanie gdzie można wyhaczyć tego lucky stara z 8000 bo ja jakoś nie mogę znaleźć???


potrzebuje pomocy chce kupić quada do 10tys ogladałem yamahe Grizzly 600 2000r z nowymi oponami i yamahe Raptor 2003-4 350cm nie wiem który lepszy proszę o pomoc może ma ktoś coś lepszego dla początkujacego. moj mail [email protected]


 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 148 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.