Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - SP 500 - wymiana łożysk kół
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 27.04.2024 09:39



Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
SP 500 - wymiana łożysk kół 
Autor Wiadomość
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 06.11.2012 11:35 
SP 500 - wymiana łożysk kół
Pobawiłem się parę godzin w garażu... Plan: wymiana łożysk kół ... czterech. Wyposażony we wszystkie niezbędne narzędzia przystąpiłem do dzieła. Demontażu piast myślę, że nie trzeba opisywać :wizi:
1. Najpierw wyjmowanie sprężyny. Trzeba podłożyć srubokręt, potem zacisnąć szypce i na koniec podnieść brzeg sprężyny, żeby się nie cofnął.

Image

Dalej podważamy śrubokrętem resztę i mamy w ręku nasze zabezpieczenie.

Image

Wybijamy stare łożysko od wewnątrz.

Image

Ja znalazłem w sklepie budowlanym dwie mufy o odpowiedniej średnicy i kupiłem jeszcze korek do węższej z nich, żeby było w co 'lać' młotkiem.

Image

Teraz młotek do ręki (miałem trochę za lekki) i kilkanaście minut pracy fizycznej. Trzeba uważać, żeby nie trafić w piastę, bo katastrofa gotowa.

Efekt takiej pracy przynosi zadowolenie.

Image

Potem takie same operacje przy pozostałych piastach i zaczynamy reanimację. Najlepiej wykorzystać do tego celu stare, zużyte i niepotrzebne do niczego łożyska. Nowe ustawiamy prostopadle do ścian w piaście, nakładamy na nie stare i wbijamy je na miejsce. Trzeba obserwować jak zachowuje się nowe łożysko, czy jest równo wciskane. Bardzo łatwo je 'skosić'. Stukamy nie za mocno w stare łożysko po krawędzi zewnętrznej na każdą pełną godzinę albo po przekątnej. Mniej więcej od połowy głębokości możemy położyć na stare łożysko kawałek deski lub płaskownika i uderzać w sam środek. Nowe już powinno iść równo.

Patrzymy z drugiej strony czy nie ma już żadnej szczeliny i na koniec zakładamy sprężynę. To też trzeba zrobić sposobem. Najpierw wsuwamy w szczelinę jedną jej krawędź.

Image

Potem zaciskamy szczypce i wsuwamy (tak jak się zakłada oponę na felgę) dalszą część sprzężyny.

Image

Taki zabieg wykonujemy razy cztery i można składać maszynę

Image

Oczywiście, jeżeli jest możliwe wypożyczenie lub zakup prasy do łożysk (wcale nie jest taka droga), to polecam. Będzie o wiele łatwiej i mniej hałasu :wizi:

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


Ostatnio zmieniony przez D.L-G, 22.11.2012 10:11, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08.03.2007 09:12
Posty: 1673
Miejscowość: 012
Quad: sprzedany
Poprzednie quady: Polaris SP500 H.O. '10
PostWysłany: 10.11.2012 09:06 
Re: SP 500 - wymiana łożysk kół
Maq jak wymieniałem łożysko to po dokręceniu koła nadal na podniesionym quadzie miałem spory luz. Jak go opuściłem już nie było tego czuć. Jak z tym u Ciebie?

_________________
mniej znaczy więcej


 
Profil Gadu-Gadu WWW
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 10.11.2012 11:47 
Re: SP 500 - wymiana łożysk kół
U mnie na oryginalnych luz był spory i to po przebiegu 1500 km. Po wymianie znacznie się zmniejszył, ale nie zniknął. Teraz już się tym nie przejmuje :wizi: i tylko sprawdzam czy coś się nie zaciera. Luz w każdym razie się nie powiększa. Słyszałem, że nawet w nowych jest to dopuszczalne. Na stacji przeglądów powiedziano mi jednak, że takiego nie puszczą z pieczątką w dowodzie :bezradny:

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil

Rejestracja: 14.02.2012 17:34
Posty: 55
Miejscowość: Krotoszyn
Quad: SP500
PostWysłany: 10.11.2012 17:23 
Re: SP 500 - wymiana łożysk kół
koszt łożysk ? dobierałeś/dedykowane ?

_________________
Sprzedam Regulator napięcia i końcówki drążków od Polaris SP500 oraz Lampa 12led 36W.


 
Profil Gadu-Gadu
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 10.11.2012 21:02 
Re: SP 500 - wymiana łożysk kół
Łożyska dobierałem. Kupiłem zdaje się najtańsze. Za cztery wyszło około 100 zł. Wyszedłem z założenia, ze skoro oryginalne miały spory luz przy 1,5 tys km, to niczego gorszego chyba już nie ma :wizi:

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08.03.2007 09:12
Posty: 1673
Miejscowość: 012
Quad: sprzedany
Poprzednie quady: Polaris SP500 H.O. '10
PostWysłany: 11.11.2012 12:31 
Re: SP 500 - wymiana łożysk kół
Maq w sumie to nie łożysko ma luz co budowa elementu na który nachodzi łożysko jest taka, że nowe łożysko nie siedzi na styk a dokładniej po zewnętrznej ma luz a od wewnętrznej nie ma. Nie wiem co to za pomysł inżynierów z usa ale tak jest faktycznie. Ja przy pierwszej wymianie myślałem, że to się wytarło od zatartego łożyska i mechanik bez doświadczenia z polarem osadził mi łożysko na konkretnej ilości kleju wcześniej atakując tę część majzlem :wizi: a potem w rozmowie ze znawcą polara usłyszałem, że ten typ tak ma :what: . Już się zastanawiam jak zdejmę przy następnej wymianie to łożysko i czy ten element potraktowany majzlem się nie nadaje do wymiany....

_________________
mniej znaczy więcej


Ostatnio zmieniony przez REVOLVER 11.11.2012 12:31, edytowano w sumie 2 razy



 
Profil Gadu-Gadu WWW
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 11.11.2012 12:54 
Re: SP 500 - wymiana łożysk kół
Z perspektywy czasu traktuję tą wymianę jako błąd, poprawa nie była taka, jak się spodziewałem. Ostatnio likwidowałem luz na wieloklinie przegub- piasta przy użyciu specjalnego kleju. Niedługo zdam z tego relację i może przy okazji ustalę miejsce pozostałych luzów :wizi:
Oczywiście obstawiam na wewnętrzna powierzchnię łożyska, pisał już ktoś o tym.

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


Ostatnio zmieniony przez maq, 11.11.2012 12:54, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.05.2009 20:01
Posty: 1764
Miejscowość: ATV KOTOŃ
Quad: xxc
PostWysłany: 11.11.2012 13:12 
Re: SP 500 - wymiana łożysk kół
Wybijanie i wbijanie łożysk za pomocą młotka to trochę robota z epoki kamienia łupanego, nie mówiąc że ma to negatywny wpływ na trwałość piast i łożysk. Lepszym rozwiązaniem jest podjechanie z piastami do najbliższego mechanika i wyprasowanie oraz wprasowanie nowych łożysk. Trwa to moment a robota jest fachowo zrobiona. Przy wprasowaniu siła nacisku na bieżnie rozkłada się równomiernie. Koszt 2 piwa. Dobrze przed wyprasowaniem łożysk jest zapuszczenie gniazd jakimś penetratorem, łożyska wychodzą jak po maśle. To taka mała podpowiedź.

_________________
http://www.youtube.com/user/miro12a?feature=mhee


 
Profil WWW
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 11.11.2012 13:41 
Re: SP 500 - wymiana łożysk kół
maq napisał(a):
Oczywiście, jeżeli jest możliwe wypożyczenie lub zakup prasy do łożysk (wcale nie jest taka droga), to polecam. Będzie o wiele łatwiej i mniej hałasu


miro12a napisał(a):
Wybijanie i wbijanie łożysk za pomocą młotka to trochę robota z epoki kamienia łupanego, nie mówiąc że ma to negatywny wpływ na trwałość piast i łożysk.


Oczywiście, że najlepiej oddać quada do mechanika. W/w instrukcja ma pokazać jak sobie radzić, kiedy nie chcemy, albo takiej możliwości nie ma i to z różnych powodów. Co do trwałości łożysk i piast się nie zgodzę. Jeżeli przeprowadza się operację z głową i wyczuciem, to nic się nikomu nie stanie :wizi:

miro12a napisał(a):
Koszt 2 piwa.
W moim regionie serwis quadowy podał cenę 80 zł za samą wymianę jednego łożyska, a samochodowy 50. Prasa kosztuje 270 zł. :bezradny:

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.05.2009 20:01
Posty: 1764
Miejscowość: ATV KOTOŃ
Quad: xxc
PostWysłany: 11.11.2012 13:51 
Re: SP 500 - wymiana łożysk kół
Koszt 2 piw odnosi się do samej usługi wyprasowania oraz wprasowania łożysk pod warunkiem wymontowania piast z quada. Wystarczy jedno nieudane uderzenie i mamy problem. Mój post nie ma za zadanie negować Twojej metody wymiany łożysk ale pokazać alternatywę że same łożyska lepiej wymienić za pomocą prasy.

-- dodano 11.11.2012 13:51 --

U mechanika łożyska wprasowałem za pomocą tego typu prasy
Image

_________________
http://www.youtube.com/user/miro12a?feature=mhee


Ostatnio zmieniony przez miro12a, 11.11.2012 13:51, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil WWW
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 11.11.2012 14:04 
Re: SP 500 - wymiana łożysk kół
Mój drogi, ja się z Tobą zgadzam i nie odbieram tego jak atak :wizi: Miałem nadzieję, że poradniki wywołają dyskusje i sam też dowiem się więcej. Dzięki :okok:

Przed robotą podzwoniłem, bo nie chciałem się sam w to bawić. Podane ceny dotyczyły robocizny na zdemontowanej części z pojazdu. W serwisie quadowym zapłaciłbym w sumie za cztery wymiany 320 zł, w samochodowym 200 plus części. Prawda jest jednak taka, że w okolicach Warszawy tego typu usługi są znacznie droższe. Nawet podobno opłaca się jechać ponad 100 km na przegdąd samochodu w autoryzowanym serwisie :wizi:

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil

Rejestracja: 11.01.2006 16:02
Posty: 5042
Miejscowość: Warszawa
Quad: G800
PostWysłany: 14.12.2012 08:30 
Re: SP 500 - wymiana łożysk kół
maq - ale młotkiem.... zlituj się i nie opowiadaj takich rzeczy dzieciakom bo potem próbują to robić i zdziwieni że łożysko zniszczone już na etapie montażu :-) prase kup następnym razem, jak sam widzisz poziom cen w warszawie, szybko ci się zwróci, nawet licząc tylko własne łożyska bo te teraz młotkiem wbite umrą za 500km :-( nie są przyzwyczajone do udarowego obciążania :(

_________________
Krzysiek

Z życia forum:
Jeżeli polski rolnik nie ma krowy, a jego sąsiad ma dwie, to ten polski rolnik zamiast robić wszystko aby też mieć dwie krowy - woli żeby sąsiadowi te dwie krowy zdechły.


 
Profil Facebook Gadu-Gadu
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 14.12.2012 12:08 
Re: SP 500 - wymiana łożysk kół
maq napisał(a):
Oczywiście, jeżeli jest możliwe wypożyczenie lub zakup prasy do łożysk (wcale nie jest taka droga), to polecam. Będzie o wiele łatwiej i mniej hałasu


Zgadzam się z Tobą krecik bez szemrania nawet. Pisałem na sam koniec mojego postu, że właśnie takie działanie polecam najbardziej. Kupić prasę :okok: . Moje łożyska, kupiłem najtańsze jakie znalazłem, mają się dobrze już przeszło 4 tys km :wizi: , ale to może zwykły przypadek.

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil

Rejestracja: 11.01.2006 16:02
Posty: 5042
Miejscowość: Warszawa
Quad: G800
PostWysłany: 14.12.2012 13:27 
Re: SP 500 - wymiana łożysk kół
Przypadek :-)

_________________
Krzysiek

Z życia forum:
Jeżeli polski rolnik nie ma krowy, a jego sąsiad ma dwie, to ten polski rolnik zamiast robić wszystko aby też mieć dwie krowy - woli żeby sąsiadowi te dwie krowy zdechły.


 
Profil Facebook Gadu-Gadu
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 15.12.2012 16:31 
Re: SP 500 - wymiana łożysk kół
Zatem cztery mało prawdopodobne przypadki :wizi:

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.