Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - SP 500 wentylator chłodnicy - naprawa / wymiana
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 27.04.2024 09:30



Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
SP 500 wentylator chłodnicy - naprawa / wymiana 
Autor Wiadomość
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 06.11.2012 14:49 
SP 500 wentylator chłodnicy - naprawa / wymiana
Kolejny zabieg. Głośno pracuje wentylator chłodnicy. Podejrzane jest oczywiście łożysko.

Image

Potrzebne narzędzia:
dwa płaskie śrubokręty, jeden krzyżakowy, szczypce do kołków plastikowych, szczypce do zawleczek (bardzo cienkie końcówki), klucz płaski i nasadowy 10', młotek, punktak, nóż do tapet, wiertarka i kamień szlifierski.

1. Zaczynamy od zdjęcia bocznej osłony - trzyma się na trzech kołkach. Następnym razem można już tego nie robić, bo da się wyjąć sam wentylator bez tej czynności poprzedzającej. Jest jednak lepszy dostęp.

Image

2. Odkręcamy po dwie śruby kluczem 10' z jednej, jak i z drugiej strony chłodnicy (tam osłony już nie zdejmujemy, bo szkoda czasu).

Image

3. Rozłączamy przewód zasilający wentylatora i od czujnika temperatury czy czegoś tam (obydwie kostki widoczne na zdjęciu).

Image

4. Wentylator da się wyjąć bardzo łatwo. Na zdjęciu widoczny z obu stron.

Image
Image

5. Usunąć zawleczkę (można to zrobić przy użyciu dwóch śrubokrętów) i zdjąć wiatrak (nie schodzi łatwo). Wyjąć poprzeczny pręt do napędzania wiatraka.

Image
Image

6. Odkręcić plastikową pokrywę silnika.

Image

7. Podważyć pokrywę w czterech miejscach nożem do tapet i powoli odsuwać ją od obudowy metalowej płaskim śrubokrętem (dookoła, po kawałku). Jest sklejona na silikon.

Image

8. Wyjąć magnesy i wybić delikatnie oś wirnika z łożyska osadzonego w metalowej obudowie. Uwaga! Fachowiec od silników elektrycznych powiedział mi, że magnesy powinny być włożone po naprawie tak samo, jak były! Oznaczyć zatem wszystko odpowiednio, żeby nie pomylić. Uzwojenie przesuwa się na osi i nieumiejętny demontaż może spowodować jego nienaprawialne uszkodzenie.

Image
Image
Image

W moim quadzie silnik wentylatora nie był szczelny i woda spowodowała uszkodzenie łożyska (rdza). Nie dam jednak pożywki przeciwnikom amerykańskiej myśli technologicznej, bo wentylator był wyprodukowany... we Włoszech.

Image
Image

9. Przed zabiegiem demontażu łożyska.

Image

10. ... i po (ja akurat za bardzo rozpiłowałem obudowę).

Image

11. Model, na którym przeprowadzono operację.

Image

12. Nowe łożysko powinno się zabezpieczyć punktakiem.

13. Podczas składania najpierw umieszczamy w obudowie wirnik a potem magnesy w takim samym ustawieniu jak było oryginalnie.

14. Silnik wentylatora niestety uszkodziłem przy próbie wymiany łożyska. Zrobiłem to w ten sposób, że wybijałem oś silniczka nie usunąwszy magnesów z obudowy. Efekt tego był taki, że przytrzymywały one skutecznie wirnik, a oś się przesuwała powodując napinanie uzwojenia i w efekcie końcowym przerwanie drutów. Rzemieślnicy nie byli w stanie tego naprawić, a nawet jeżeli, to podawano cenę ponad 200 zł.

15. Trzeba było kupić nową część. Nie robiłem tego jednak ani w autoryzowanym serwisie, ani nawet u sprzedających wentylatory 'specjalnie' do Polarisa. Na rynku są nawet do nich zamienniki :szok:
Dobrałem silnik w jednej z firm, którą bardzo wszystkim polecam. Powiedzieli, że quadowcy mogą do nich nawet przysyłać uszkodzone wentylatory (http://www.jmn40.eu). Przełożą silnik, dadzą nowe śmigło i odeślą

Image
Image

- nowy silnik miał jedynie inną kostkę przewodów. Można uciąć jedną i drugą, a potem zlutować kable i zabezpieczyć osłoną termokurczliwą. Ja jednak postanowiłem przełożyć wszystko ze starego silnika. Przy odrobinie gimnastyki małymi śrubokrętami udaje się to zrobić bez kłopotu. Zapomniałem jednak oznaczyć kable i musiałem sobie z tym poradzić.
Wentylator powinien zasysać powietrze z chłodnicy i oddawać je w kierunku silnika (można pomyśleć o ogrzewaniu na zimę). Podłączyłem przewody zasilające (bez kostki, żeby znów tego nie rozkładać, jeżeli się pomylę) przekręciłem zapłon i zamknąłem obwód od czujnika zwykłym drutem (kolejność operacji ważna). Podobnie robiłem przy diagnostyce czujnika stop. Oszukany wentylator się uruchomił i tym sposobem ustaliłem gdzie który przewód być powinien.

Image
Image

Od wymiany zrobiłem kilkaset kilometrów i wszystko działa jak należy :okok:

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


Ostatnio zmieniony przez D.L-G, 22.11.2012 10:15, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.05.2008 21:02
Posty: 436
Miejscowość: Miasto cudów i pzzerii
Quad: Turlacz bagienny
PostWysłany: 06.11.2012 14:58 
Re: SP 500 wentylator chłodnicy - naprawa / wymiana
Świetny poradnik. Gratulacje za chęci i poświęcony czas :brawo:


 
Profil
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 06.11.2012 15:16 
Re: SP 500 wentylator chłodnicy - naprawa / wymiana
Dzięki :wizi:
To mój drogi wyciąg z tematu, który piszę o jakiegoś czasu na temat mojego kochanego Polarisiątka: http://www.atvpolska.pl/forum/viewtopic.php?f=17&t=32076
Koledzy mi tam często doradzają i udaje mi się tym sposobem posiąść nieco wiedzy, a przede wszystkim sprawdzam to na własnej skórze :uśmiech:

Zasugerowano mi, żeby niektóre opisy wydzielić właśnie jako poradniki, bo inaczej, to giną w treści, było nie było 26 stron tekstu :^^D:

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.05.2008 21:02
Posty: 436
Miejscowość: Miasto cudów i pzzerii
Quad: Turlacz bagienny
PostWysłany: 06.11.2012 15:23 
Re: SP 500 wentylator chłodnicy - naprawa / wymiana
Tak sobie własnie pomyślałem , że dla Twoich foto-relacji z napraw przydałby się takowy osobny dział typu - " Know How.. " :okok: Nie zmienia to faktu, że robisz kawał dobrej pracy. Pozdrawiam


 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.