Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - czym zastąpić kopkę
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 27.04.2024 22:01



Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
czym zastąpić kopkę 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 03.07.2009 00:36
Posty: 3
Quad: noname
PostWysłany: 03.07.2009 00:42 
czym zastąpić kopkę
Witam,
Chwilowo występuje pod innym nickiem. Niestety zagubiłem hasło i login mario76_07. Obrońca Chińczyków ;). No niestety moją maszyną pojeździła osoba bez doświadczenia i jadąc na jedynce zamiast luzu dała wsteczny. Policzyłem no i wyszło mi, że bardziej opłaca się wymiana, niż remont silnika. Kupiłem silnik Hondy 600 xl. Niestety kopana, tak więc muszę coś wykombinować i tu pytanie do specjalistów, czy kombinować z rozwiązaniem takim jak w Osie, czy może da się odpalić sprzęta montując dźwignię ręczną. Prostą wajchę szarpaną. Dla wyjaśnienia dodam, że nie mam miejsca w ramie na wstawienie zwykłej kopki.


 
Profil

Rejestracja: 21.10.2007 18:50
Posty: 147
Miejscowość: Kędzierzyn-Koźle
Quad: Polaris Trail Boss 350l 4x4||budowa buggy
PostWysłany: 03.07.2009 09:09 
Re: czym zastąpić kopkę
Witaj,ręką pojemności 600 raczej nie odpalisz ;) Widziałem kiedyś,nie pamiętam dokładnie gdzie to było ale w miejsce kopki wsadzony był rozrusznik,poprostu miał na wieloklinie zamocowaną zębatkę i na rozruszniku też a to połączone było łańcuchem.Tylko tu nasówa się odpowiedź...jak to bylo,ze kopka mu nie odbijała,bo przecież,jakby kręcił ciągle rozrusznikiem to obróci się przecież wał z kopki kilka razy i może coś strezelić.Ktoś wie jak to może być zrobione??

_________________
http://picasaweb.google.com/Termimaki/BudowaBuggy#


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.12.2007 15:55
Posty: 253
Miejscowość: Brzeziny
Quad: Homemade Honda 500 2x4
PostWysłany: 03.07.2009 09:26 
Re: czym zastąpić kopkę
Widzę, że nie macie pojęcia jak działa mechanizm kopniaka. Nie da się zamontować rozrusznika zamiast kopniaka - jest to technicznie NIE WYKONALNE! Ręczna dźwignia? Nie dasz rady odpalić, a poza tym mogło by być to niebezpieczne ze względu na odbicie kopniaka i nawet złamanie ręki! Dawno temu było takie rozwiązanie stosowane w czeskich Verolexach ale tam było 350 ccm w dwusuwie. Kopniak ma przełożenie w stosunku do wału korbowego. Ręcznie dałoby się odpalić gdyby był mechanizm zamontowany na wale (tak jak np w quadach z ręcznym odpalaniem lub piłach spalinowych.
Jeżeli już musisz coś wykombinować to proponuję zrobić dodatkowy mechanizm z dwoma półksiężycami i linką w pancerzu. Podobnie jak to ma miejsce przy przepustnicach w gaźnikach. Wówczas będziesz mógł odwrócić mechanizm z dźwignią i "kopać" do przodu, bo jak wspomniałeś nie masz miejsca. Wydaje mi się to najsensowniejsze rozwiązanie.

_________________
Nie ważne czym, ważne jak...
http://picasaweb.google.com/Benon75/BudowaQuada#
Nowy film: http://www.youtube.com/watch?v=3478lTYh1bI


 
Profil

Rejestracja: 21.10.2007 18:50
Posty: 147
Miejscowość: Kędzierzyn-Koźle
Quad: Polaris Trail Boss 350l 4x4||budowa buggy
PostWysłany: 03.07.2009 09:39 
Re: czym zastąpić kopkę
Ja nie mowie,ze to jest super rozwiązanie.Poprostu widzialem takie chalupnictwo w jakiejs samorobce,ale najwyraznej dzialalo skoro gosc tak jezdzil ciagle

_________________
http://picasaweb.google.com/Termimaki/BudowaBuggy#


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 03.07.2009 00:36
Posty: 3
Quad: noname
PostWysłany: 03.07.2009 11:25 
Re: czym zastąpić kopkę
Bardzo dziękuję za odpowiedzi, jeżeli chodzi o linkę to dobra droga, ale niestety linki się wyciągają i problem z regulacją.
No tak odbicie może być niebezpieczne, na szczęście ten model ma ręczne odprężanie.
Zostaje mi rozwiązanie ze skutera Osa, 2 koła zębate połączone łańcuchem. Jedno koło zamocowane w miejscu kopniaka, drugie dam do przodu. W zależności jak przełożę łańcuch (góra dół) będę mógł kopać do przodu lub standardowo do tyłu.
No i kolejne pytanie, czy dać zębatki o tej samej liczbie zębów, czy zastosować jedną większą drugą mniejszą.
Przy kopniaku mam mało miejsca i wejdzie dosyć mała zębatka. Nie jestem jakimś piórkiem prawie 100 kg tak więc ruszę prawie wszystko, ale czasami żona będzie chciała pojeździć no i może być problem.
Z góry dziękuję za odpowiedź.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.12.2007 15:55
Posty: 253
Miejscowość: Brzeziny
Quad: Homemade Honda 500 2x4
PostWysłany: 03.07.2009 12:55 
Re: czym zastąpić kopkę
Bez zobrazowania fotograficznego trudno coś podpowiedzieć, ale... łańcuchy też się rozciągają :) Linkę miałem na myśli tak ok 4mm :) Powodzenia i czekam na efekty w formie filmowej.

_________________
Nie ważne czym, ważne jak...
http://picasaweb.google.com/Benon75/BudowaQuada#
Nowy film: http://www.youtube.com/watch?v=3478lTYh1bI


 
Profil
Moderator Działu Samoróbki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.09.2007 17:59
Posty: 719
Miejscowość: Ziebice, Opole
Imię: Szymon
Quad: kiedyś był
Poprzednie quady: chińczyk 200 -> samoróbka CB500 -> samoróbka AT650 -> KFX700-> trx450
PostWysłany: 03.07.2009 21:21 
Re: czym zastąpić kopkę
co do kopki przy braku zdjęć zostało powiedziane już sporo...
a ja zapytam tak: jeśli dobrze zrozumiałem chcesz do chińskiej ramy i zawieszenia wstawić silnik 600cm? czy to na pewno dobry pomysł? ja bym się nie odważył na takim czymś jeździć...


 
Profil

Rejestracja: 21.10.2007 18:50
Posty: 147
Miejscowość: Kędzierzyn-Koźle
Quad: Polaris Trail Boss 350l 4x4||budowa buggy
PostWysłany: 04.07.2009 12:13 
Re: czym zastąpić kopkę
kołek napisał(a):
a ja zapytam tak: jeśli dobrze zrozumiałem chcesz do chińskiej ramy i zawieszenia wstawić silnik 600cm? czy to na pewno dobry pomysł? ja bym się nie odważył na takim czymś jeździć...

Kurde nie widziałem,ze napisałeś o chinczyku...jakos bardzo zabiegany byłem przy pisaniu odpowiedzi,że nie zwrociłem na to uwagi.Jeśli chcesz wstawić taki silnik to musisz naprawde solidnie powzmacniac rame,wahacz i oske raczej zmienic,lecz to pewnie i tak dlugo nie pozyje...I nasuwa się odpowiedz,Czy warto?nikt Ci przy sprzedazy ew. nie zwroci kosztow.Sprzedaj go lepiej uszkodzonego/niekompletnego niz masz się pchac w przerobki,a uwierz mi ze to nie będzie latwe

-- dodano 04.07.2009 12:13 --

A jakiej pojemnosci byl ten silnik?

_________________
http://picasaweb.google.com/Termimaki/BudowaBuggy#


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 03.07.2009 00:36
Posty: 3
Quad: noname
PostWysłany: 06.07.2009 08:59 
Re: czym zastąpić kopkę
Taaa i znowu się zaczyna, moi drodzy nikt nie widział mojej maszyny i od razu wydaje sądy. Rama jest dobra, ładnie pospawana z dobrej stali, zawieszenie jest solidne z kalamitkami... To nie jakaś tandeta za 3000 zł.
Proszę o porady techniczne a nie komentarze typu sprzedaj to...
Jak bym był złośliwy to mógłbym napisać, że nikt bez wykształcenia inż. Nie powinien się brać za projektowanie i nikt bez kursu spawalniczego za spawanie...bo to co wyjdzie z pod ręki osoby niewykształconej to zwykł złom. Ale nie jestem złośliwy, poza tym wiem, że doświadczenie jest ważniejsze od nauki.
Bardzo dziękuję za komentarze i proszę o merytoryczne odpowiedzi na pytania.


 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 9 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 42 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.