Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 27.04.2024 22:04



Odpowiedz  [ 49 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Samoróbka 4x2 zbieranie informacji 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 10.06.2012 13:40
Posty: 18
PostWysłany: 10.06.2012 14:35 
Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
Witam.Mam zamiar spróbować zrobić maszynkę 4x2. Z założenia ma służyć do rekreacji ,czasem zapiąć przyczepkę lub pług do śniegu.
Po przeglądnięciu kilku tematów stwierdzam że istnieje cała masa rozwiązań z których trudno wybrać właściwe początkującemu,mimo to pewien zarys powstaje- na pewno rama od podstaw,oś sztywna(chyba najlepiej orginalna),zwrotnice i piasty Polonez,nie wiem tylko jaki silnik i przeniesienie napędu (co myślicie np. o skrzyni z Żuka ,krótki kardan i jakiś most z półosiami, gdzieś to widziałem). Moje pytanie brzmi -czy ktoś znający temat może na początek nakreślić parę wytycznych do takiej budowy.Moje doświadczenie jak chodzi quady jest niewielkie,ale wiedze tecniczną jaką taką mam( mechanik z wykształcenia chociaż pracuje jako operator wiertnicy horyzontalnej, kiedyś też jako ślusarz-monter) Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez kołek, 11.06.2012 21:13, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil

Rejestracja: 29.07.2009 18:27
Posty: 1184
Quad: Na razie nie posiadam
PostWysłany: 10.06.2012 18:02 
Re: Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
Może nie ja powinienem zacząć porady bo myślę że kol.Kołek bardziej by ci pomógł. Ja po wielu bojach i zmianach koncepcji zaczynał bym od mostu/ defra. Czy to mokry czy suche pólosie , to dało by mi obraz szerokości maszyny. Czy zostawiasz oryginalną szerokość czy zawężasz. Drugie założenie to symetryczność ,bo zależne to będzie od skrzyni , unikniesz wtedy ustawień w osi lub przesunięcia skrzynia -most. I następnie silnik ,jaki ,jak ustawiasz.
A tak to skąd jesteś ,nie wstydź się . zaprosił bym cię do siebie i zobaczył byś rozwiązania, może zrobił byś pomiary.


 
Profil

Rejestracja: 10.06.2012 13:40
Posty: 18
PostWysłany: 10.06.2012 19:52 
Re: Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
Witam.rozumiem że uważasz rozwiązanie typu kardan i most jako dobre? Jaki masz motor w swoim samie? bo mnie te maluchy raczej nie przekonują.w tej chwili nasuwa mi się spostrzeżenie że jaśli do czegoś dojdzie to będzie to raczej ciężka maszyna :P nie do skakania.



AHA jestem z Małopolski koło Tarnowa ...i nie ma czego


Ostatnio zmieniony przez kołek 11.06.2012 21:14, edytowano w sumie 2 razy



 
Profil

Rejestracja: 29.07.2009 18:27
Posty: 1184
Quad: Na razie nie posiadam
PostWysłany: 10.06.2012 20:19 
Re: Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
Tak jestem za mostem , a jeszcze z blokadą mechanizmu różnicowego... było by super ( ja taki mam ) . Most samochodu,, Tarpan ,, nie wszystkie modele ale posiadały taką zaletę. Most czyli pochwy z mokrymi półosiami idzie skracać , i półosie też.Troszkę zabawy ale wychodzi to bardzo dobrze. Z motorami to ja walczyłem aż wybór padł na chłodzonego powietrzem , w układzia V, Zaporożca 1200 cc pożeniony ze skrzynią motocykla Dniepr , ze wstecznym . To miałem ułatwienie bo dyfer i wałek skrzyni kręci się w tą samą stronę. Wagi końcowej swojej maszyny jeszcze nie znam. Możesz pracować nad krótkimi pochwami , nie będziesz ich skracał , zajmiesz się tylko półosiami .


 
Profil

Rejestracja: 10.06.2012 13:40
Posty: 18
PostWysłany: 10.06.2012 20:46 
Re: Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
masz jakieś fotki swojej maszynki ? pochwal się. A co do mostu myślę że mógłby być od jakiejś małej terenówki. Właśnie coś mi się przypomniało ,mianowicie jeśli dobrze pamiętam stare volvo (lata 80te) miało dyfer zblokowany ze skrzynią jak się nie mylę, może by z takiego coś wyszło? :?: :?:


 
Profil

Rejestracja: 29.07.2009 18:27
Posty: 1184
Quad: Na razie nie posiadam
PostWysłany: 10.06.2012 21:41 
Re: Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
Tak Volvo miało dyfer ze skrzynią ale mi chodziło o blokadę mechanizmu różnicowego. Z błota czy na śliskiej drodze brzy włączonej blokadzie oba koła ciągnęły jednocześnie. Nie wiem która z terenówek miała blokadę ( Tarpan tak).Jak znajdę fotki już z silnikiem Zapa to ci wyślę.


 
Profil

Rejestracja: 10.06.2012 13:40
Posty: 18
PostWysłany: 15.06.2012 18:56 
Re: Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
witam ponownie ,niestety pracuje w delegacji i jestem tylko w piątki wieczorem i weekendy, a co do dyfra z blokadą to rozumie o co chodzi, myślę że volvo nie było by złe (gotowa skrzynia z dyfrem) ale ta blokada, chociaż może ktoś się orientuje czy były wersję przystosowane do skandynawskich warunków. Zacznijmy z innej beczki ,zakładamy- dyfer od małej terenówki z blokadą,skrzynia stary Żuk(3 biegi),a co do silnika dzisiaj w pracy oglądałem małego Diesla chłodzonego powietrzem od agregatu do igłofiltrów,prawdopodobnie Deutz,dwucylindrowy,tylko nie znam jego mocy,co myślicie :D :?:


 
Profil
Moderator Działu Samoróbki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.09.2007 17:59
Posty: 719
Miejscowość: Ziebice, Opole
Imię: Szymon
Quad: kiedyś był
Poprzednie quady: chińczyk 200 -> samoróbka CB500 -> samoróbka AT650 -> KFX700-> trx450
PostWysłany: 15.06.2012 18:58 
Re: Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
Masz zamiar czasami wyszaleć się na tym quadzie czy raczej z punktu A do punktu B?


 
Profil

Rejestracja: 10.06.2012 13:40
Posty: 18
PostWysłany: 15.06.2012 19:02 
Re: Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
szalec raczej nie, czasem w lekki teren,odśnieżyc,lub przyczepkę zapiąc ,ogólnie do rekreacji


 
Profil
Moderator Działu Samoróbki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.09.2007 17:59
Posty: 719
Miejscowość: Ziebice, Opole
Imię: Szymon
Quad: kiedyś był
Poprzednie quady: chińczyk 200 -> samoróbka CB500 -> samoróbka AT650 -> KFX700-> trx450
PostWysłany: 15.06.2012 19:03 
Re: Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
To może warto pomyśleć nad 4x4?
Ile chcesz wydać na quada?


 
Profil

Rejestracja: 10.06.2012 13:40
Posty: 18
PostWysłany: 15.06.2012 19:10 
Re: Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
no wiesz 4x4 byłby klasa ale zdaje sobie sprawe że dużo trudniejszy do wykonania, a co do budżetu to będę improwizował :^^D: ,mam mało czasu i na pewno zanim pozbieram informacje , ogarnę w jakąś całośc i zabiorę się do pracy to chwile zajmie,no i nie czarujmy się pewnie pare tysiaków trzeba, a co do zarysów technicznych jak to widzisz :?:


 
Profil
Moderator Działu Samoróbki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.09.2007 17:59
Posty: 719
Miejscowość: Ziebice, Opole
Imię: Szymon
Quad: kiedyś był
Poprzednie quady: chińczyk 200 -> samoróbka CB500 -> samoróbka AT650 -> KFX700-> trx450
PostWysłany: 15.06.2012 19:24 
Re: Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
Ja generalnie jestem tego zdania ze 2x4 musi być lekkie także mechanizmy różnicowe, dodatkowe skrzynie itp odpadają. Tym bardziej mechanizm różnicowy bez blokady.

Jeśli zależy Ci na dobrym sprzęcie może warto pomyśleć nad jakimiś mostami z quadów przeprawowych i zrobic 4x4? Rozwiązanie lekkie, mocne i skuteczne.


 
Profil

Rejestracja: 28.08.2011 14:09
Posty: 488
Miejscowość: Nowy Żmigród/Krakow
Quad: Warrior 350, bashan200, wsk175 quad
PostWysłany: 15.06.2012 19:39 
Re: Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
Jeśli nie chcesz szaleć i nie przeszkadzałby ci delikatnie wyżej środek ciężkości to mamy ze znajomym pewien plan na w miarę lekki i tani 4x4 jeśli by cię to interesowało daj znać a opiszę koncepcję.


 
Profil Facebook Gadu-Gadu WWW

Rejestracja: 10.06.2012 13:40
Posty: 18
PostWysłany: 15.06.2012 19:54 
Re: Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
kołek napisał(a):
Ja generalnie jestem tego zdania ze 2x4 musi być lekkie także mechanizmy różnicowe, dodatkowe skrzynie itp odpadają. Tym bardziej mechanizm różnicowy bez blokady.

Jeśli zależy Ci na dobrym sprzęcie może warto pomyśleć nad jakimiś mostami z quadów przeprawowych i zrobic 4x4? Rozwiązanie lekkie, mocne i skuteczne.

są dostępne takie części w normalnych pieniądzach :?: , a silnik :?: od motora :?: :^^D: :^^D: bużki wybierał :ban: :cisza: :cisza: :wnerw: mój syn :D sory


 
Profil

Rejestracja: 28.08.2011 14:09
Posty: 488
Miejscowość: Nowy Żmigród/Krakow
Quad: Warrior 350, bashan200, wsk175 quad
PostWysłany: 15.06.2012 20:55 
Re: Samoróbka 4x2 zbieranie informacji
Tak jak ustaliliśmy na pw, podaję tutaj. To jest plan wymyslony wraz z użytkownikiem tvaeoow.
części:
Dyfry - opel omega tanie i lekkie.
4x kompletny mcpearson z cc/tico z półosiami.
4 półosie omega.
wał omega lub sama jego końcówka do mocowanie do dyfra.
Koncepcja jest prosta. Tylny dyfer zaspawany na sztywno, oba dyfry połączone wałem rozdzielanym na środku jakimś prostym wieloklinem lub zwyczajnym kwadratem( profil obsadzony w łożysku ruchomym przód tył - łączy oba wały ze sobą lub rozłącza). Półosie od omegu obcinamy, z cc też i łączymy. Nie wiem jak w przypadku półosi od omegi ale w bmw są puste w środku i wchodzą w nie półosie z cc/tico być może w omedze jest tak samo, a być może trzeba będzie zastosowac rurkę ( końcówkę półosi omegi zatoczyć na średnicę cc jeśli jest pełna).

Przeniesienie napędu - łańcuch i zębatki. Tylna zębatka mocowana na kołnierzu od ABS w półosi omegi.
Ważne aby oba dyfry były o tym samym przełożeniu. Tym rozwiązaniem mijamy problem nadmiernej redukcji (półosie ze skrzyni silnika np tico bezpośrednio do dyfrów = 2x redukcja). Tutaj jest normalne przełożenie które korygujemy zębatkami jak w zwykłych ośkach.

Jako napęd może być dowolny silnik czy to maluch czy jakieś moto ze skrzynią od żuka bo wsteczny by się przydał.

Wadami tego rozwiązana są:
- zawieszenie z samochodu średnio będzie się sprawdzać, ale zawsze można zrobić podwójne wahacze i 4 amorki z jakiegoś moto.
- podwyższony środek cieżkości - te 10cm wyżej trzeba dać na wał.

Kto widzi więcej problemów niech pisze może razem coś wymyślimy.
Pozdrowka


 
Profil Facebook Gadu-Gadu WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 49 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 48 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.