Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - SPAWANIE PLASTIKÓW
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 27.04.2024 19:38



Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
SPAWANIE PLASTIKÓW 
Autor Wiadomość
Q.T.B. Quad Team Bydgoszcz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.01.2010 23:02
Posty: 1240
Miejscowość: Toruń / Beskidy
Imię: Alesandrija
Quad: KQ 750'
Poprzednie quady: Kawa bf750' Renata 800', Renata 800'
PostWysłany: 25.06.2010 13:58 
SPAWANIE PLASTIKÓW
Postanowiłam założyć taki temat. Ostatnio bardzo zainteresowało mnie spawanie plastików w quadach. Zapewne jest wiele osób, które nie wiedzą co to jest, jak się to robi i czym itp rzeczy. Sama byłam zielona w tej sprawie i teraz kiedy już się dowiedziałam co jest grane postanowiłam pomóc innym:) Mam nadzieje, że mój temat pomoże kilku osobom gdyż połamane plastiki to częsty przypadek w naszym środowisku:)

Oto przykłady takich napraw:
http://spawanie-plastiku.prv.pl/index.php?p=galeria

Image

Na czym to polega??
Spawanie polega na łączeniu uplastycznionych krawędzi tworzyw sztucznych za pomocą dodatkowego materiału w postaci pręta spawalniczego. Powinno to odbywać się bez wywierania nacisku na łączone elementy. W procesie tym największe znaczenie ma oddziaływanie strumieniem gorącego gazu na pręt spawalniczy, grający rolę spoiwa. Najczęściej stosowanym nośnikiem ciepła jest sprężone powietrze, pręty spawalnicze zaś są wykonywane z tego samego tworzywa, co łączone elementy. Wiedząc to, możesz poszukać najbliższego zakładu świadczącego usługi spawalnicze, ale można też – jeśli masz smykałkę – pobawić się w spawacza plastików.
Co można spawać??
zderzaki, błotniki, zabawki, sprzęty AGD, i różnego rodzaju sprzęty z plastiku
Jak to zrobić samemu?
1 – rozpoznajemy przeciwnika. Połamane elementy należy na wstępie skompletować i oczyścić. Szukamy oznaczenia - najczęściej jest to ułożony ze strzałek trójkąt oznaczający możliwość ponownego przetworzenia, a w nim lub pod znajduje się informacja w postaci skrótu nazwy danego tworzywa (PP, PA itp.). Jeśli nie uda nam się znaleźć oznaczeń, można samemu sprawdzić, z jakim polimerem mamy do czynienia., a jeśli go nie ma, musimy zdobyć wiór, zestrugując go z fragmentu owiewki, błotnika itp. Jego kształt jest pierwszą wskazówką. Po zakończonych oględzinach podpalamy wiór.
O właśnie tak: Image
2
Płomień, dym i unoszący się po zgaszeniu zapach są źródłem wiedzy nie tylko dla czarowników i szamanów. Dzięki specjalistycznym tabelom wiemy, z jakim materiałem przyszło nam się zmierzyć i jak go spawać.
Taka tabelka: http://obrazki.elektroda.net/0_1209629883.jpg
3
Jeśli spawany element jest tylko pęknięty, przeznaczoną do spawania szczelinę poszerzamy, tak aby rowek miał kształt litery V. Chodzi o to, aby zwiększyć powierzchnię łączenia i poprawić stabilność spawu.
O tak: Image
4
Wzdłużne pęknięcia najlepiej spawać, prowadząc dyszę równolegle do linii spawu. Wtedy drut spawalniczy sam układa się we właściwym miejscu.
Tak: Image
5
Przed spawaniem wyłamanej części owiewki, błotnika, zderzaka trzeba znów wyfrezować rowek w kształcie litery V, a obszar łączenia oczyścić z brudu i resztek lakieru.
O właśnie tak: Image
6
Duże nierówności lub wybrzuszenia w miejscu spawania wyrównuje się szlifierką. Gdy miejsce spawu jest dokładnie wypełnione, można część oddać do lakiernika, który spoinę zaszpachluje, oszlifuje i polakieruje.
Tak: Image
7
Gdy po pierwszym przejściu spoina jest zbyt płaska, za pomocą dyszy szybkiego spawania należy nałożyć drugą warstwę lub uzupełnić brak taśmą z tworzywa sztucznego, kładąc ją sposobem wachlarzowym.
O tak: Image
7
Technika wachlarzowa jest stosowana także podczas mocowania odłamanych zaczepów owiewek, błotników, osłon i uchwytów lamp.
W tym celu potrzebny będzie zestaw złożony z nagrzewnicy powietrza (koniecznie z regulacją temperatury), kilku różnych nasadek i dysz, wiązki drutu spawalniczego wykonanego z różnych tworzyw, skrobaka oraz szlifierki do obróbki spawanych krawędzi. Najdroższym elementem zestawu jest nagrzewnica. Jej ceny wahają się od stu kilkudziesięciu do ponad tysiąca złotych.

Teraz kilka słów o tym, co będzie spawane. Tworzywa dzielą się pod względem właściwości fizykochemicznych na dwie grupy (patrz: ramka na następnej stronie). Pierwsza z nich to tzw. duroplasty, do których należą m.in. kevlar i karbon. Nie da się ich naprawić metodą spawania. Druga grupa to termoplasty: ABS, PC, PMMA, PP, PA itp. Te tworzywa można bez problemu spawać. Ponieważ za wysoka temperatura może zniszczyć spawane elementy, przed przystąpieniem do dzieła warto zdobyć nieco wiedzy na temat temperatur i ilości powietrza potrzebnego do spawania poszczególnych tworzyw oraz pozwalającej w prosty sposób ustalić, z jakiego materiału wykonano naprawianą część.

Ta firma zajmuje się sprzedażą sprzętu to spawania:
F.H. Ataszek - Leszczyńska

Address:
ul.Leszczyńska 181
61-411Poznań
E-mail: [email protected]
Tel: (0048) 0-61 8 306 277
Fax: (0048) 0-61 8 306 277
Kom: (0048) 0 602 665 224
Teraz podam kilka adresów gdzie zajmują się takimi sprawami:

1. PLASTIK-SERWIS

ul. Słowackiego 74
80-257 Gdańsk Wrzeszcz
tel. 503 819 089
tel. 507 780 766

ul. Spacerowa 2
83-031 Łęgowo k/ Pruszcza Gdańskiego
tel 507 780 766
E-mail: [email protected]

2. SPAWANIE PLASTIKU

ul. Gnieźnieńska 6-8
(teren Giełdy Samochodowej SPTS)
53-632 Wrocław
tel. kom.: 0 500 518 211
http://spawanie-plastiku.prv.pl
e-mail: [email protected]

3. Kraków, ul. Siemaszki 1(Samochodownia PKP)
tel: (012) 393 - 58 - 81
tel. kom. 0501 172 - 559
pon-pt: 9.00 - 17.00
soboty: 9.00 - 13.00

4.
Autoplast. Klejenie, odbudowa plastików
07-130 Łochów, Nowowiejska 34
Kom.: 507 227 941

5.
Plastik-Service. Chłodnice - naprawa i sprzedaż, spawanie plastików samochodowych
65-012 Zielona Góra, Daliowa 22
Kom.: 793 112 090

6.
Plastik AG. Spawanie aluminiowych i plastikowych elementów chłodnic i zderzaków
81-571 Gdynia, Chwaszczyńska 7
Kom.: 603 848 301

_________________
Prawdziwy quadowiec ma benzynę w żyłach i olej w głowie

Życie quadowca to niekończąca się wyprawa ;D Trzeba to poczuć...trzeba to kochać by wiedzieć ile jest warte takie życie! ;D


 
Profil Gadu-Gadu
Moderator Działu Samoróbki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.09.2007 17:59
Posty: 719
Miejscowość: Ziebice, Opole
Imię: Szymon
Quad: kiedyś był
Poprzednie quady: chińczyk 200 -> samoróbka CB500 -> samoróbka AT650 -> KFX700-> trx450
PostWysłany: 25.06.2010 14:26 
Re: SPAWANIE PLASTIKÓW
bestyjka_atv napisał(a):
Szukamy oznaczenia - najczęściej jest to ułożony ze strzałek trójkąt oznaczający możliwość ponownego przetworzenia, a w nim lub pod znajduje się informacja w postaci skrótu nazwy danego tworzywa (PP, PA itp.)


rodzaj plastiku może być w tym trójkącie... ale nie koniecznie musi być trójkąt
rodzaj plastiku często jest zapisany w odwróconym kwadratowym nawiasie np: >PP<, >ABS<


tak w ramach sprostowania ;)



sam spawam plastik, mam mała spawarkę (max.500 stopni) i spawam nią wszystko co potrzebuje.
nie jest to ciężka rzecz. wydaje mi się ze każdy kto ma choć minimalna smykałkę i miał okazje choćby na filmie zobaczyć jak się spawa plastik będzie w stanie spawać sam :)


 
Profil
Q.T.B. Quad Team Bydgoszcz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.01.2010 23:02
Posty: 1240
Miejscowość: Toruń / Beskidy
Imię: Alesandrija
Quad: KQ 750'
Poprzednie quady: Kawa bf750' Renata 800', Renata 800'
PostWysłany: 25.06.2010 16:11 
Re: SPAWANIE PLASTIKÓW
tzn napisałam na górze o tych oznaczeniach ale nie dałam trójkątnych nawiasów:) Ale ogólnie chyba da się zrozumieć wszystko z tego "poradnika" :) Jeśli ktoś ma jakieś swoje doświadczenia to zapraszam do wypowiedzi - każda nowa rada jest na wagę złota:)

_________________
Prawdziwy quadowiec ma benzynę w żyłach i olej w głowie

Życie quadowca to niekończąca się wyprawa ;D Trzeba to poczuć...trzeba to kochać by wiedzieć ile jest warte takie życie! ;D


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.12.2009 18:35
Posty: 447
Miejscowość: Bernau / Zgorzelec
Quad: noo, taki niczego sobie
PostWysłany: 25.06.2010 19:03 
Re: SPAWANIE PLASTIKÓW
bestyjka :okok: Super temat
Wlasnie jestem zajety tym tematem. (polamane obudowy nadkola przez galezie)
Prubowalem już kleic ale nie trzyma . Nawet specjalny klej Loctite nie daje rady .
Sproboje pospawac :uśmiech:

_________________
odi profanum vulgus


 
Profil
MultiMoto
MultiMoto
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2005 14:23
Posty: 13123
Miejscowość: Warszawa i okolice
Quad: Quad czy motocykl - nie ma znaczenia ;)
PostWysłany: 25.06.2010 19:13 
Re: SPAWANIE PLASTIKÓW
Brawo za dobry pomysł. Sam dodam, że osoby mniej wprawne mogą spróbować spawać za pomocą lutownicy. Jakość wykończenia jest gorsza, ale nie jest to takie trudne.


 
Profil Facebook WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.12.2009 18:35
Posty: 447
Miejscowość: Bernau / Zgorzelec
Quad: noo, taki niczego sobie
PostWysłany: 25.06.2010 19:24 
Re: SPAWANIE PLASTIKÓW
Kocham e-bay :D
http://cgi.ebay.de/LEISTER-Folien-Kunst ... 3a5c2f8ded
Tam znaje zawsze to czego potrzebuje :uśmiech:

_________________
odi profanum vulgus


 
Profil
Moderator Działu Samoróbki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.09.2007 17:59
Posty: 719
Miejscowość: Ziebice, Opole
Imię: Szymon
Quad: kiedyś był
Poprzednie quady: chińczyk 200 -> samoróbka CB500 -> samoróbka AT650 -> KFX700-> trx450
PostWysłany: 26.06.2010 08:20 
Re: SPAWANIE PLASTIKÓW
Shelton napisał(a):
Sam dodam, że osoby mniej wprawne mogą spróbować spawać za pomocą lutownicy


lutownicą nigdy nie otrzymamy potrzebnej (w przypadku obudowy quada)... owszem można to zrobić ale nie ma pewności ze będzie trzymało cały czas.


w poprzednim quadzie spawałem plastiki (Raptor 660) i spoina wytrzymywała nawet podczas wypadków, była tak samo elastyczna jak oryginalny plastik



a tak na marginesie tego tematu to proponuje żebyśmy wspólnie zrobili katalog tworzyw z jakich są wykonane plastiki w naszych quadach... co wy na to?
wpisujmy w posty rodzaj plastiku naszego quada a moderatorzy z czasem edytują pierwszy post i umieszcza tam gotowy spis


-yamaha Raptor 660: >PP<
_kawasaki kfx 700: >PE<


 
Profil
Q.T.B. Quad Team Bydgoszcz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.01.2010 23:02
Posty: 1240
Miejscowość: Toruń / Beskidy
Imię: Alesandrija
Quad: KQ 750'
Poprzednie quady: Kawa bf750' Renata 800', Renata 800'
PostWysłany: 27.06.2010 13:09 
Re: SPAWANIE PLASTIKÓW
Dobry pomysł:) Tylko muszę poszukać gdzie ja mam to w Kawasaki:)

-- dodano 27.06.2010 13:09 --

A i jeszcze jedno - przy podawaniu rodzaju plastiku w swoim quadzie podajecie również jego rocznik:) Zapewne wiecie, że w dobie ochrony środowiska i różnych innowacji w quadach stosuje się co roku inny rodzaj plastiku - eksperymentują:)

_________________
Prawdziwy quadowiec ma benzynę w żyłach i olej w głowie

Życie quadowca to niekończąca się wyprawa ;D Trzeba to poczuć...trzeba to kochać by wiedzieć ile jest warte takie życie! ;D


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.06.2010 18:20
Posty: 5
Miejscowość: Zabrze
Quad: eagle rush
PostWysłany: 30.06.2010 18:43 
Re: SPAWANIE PLASTIKÓW
Witam wszystkich spawanie super sprawa niedawno zaliczyłem wywrotkę i trochę obudowy popękały i w Zabrzu na Hagera 51 pospawali mi i polakierowali Polecam


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.11.2008 09:30
Posty: 92
Miejscowość: Oborniki
Quad: Był Raptor 660r. 2004r. Jest Raptor 700se. 2008r.
PostWysłany: 30.06.2010 21:06 
Re: SPAWANIE PLASTIKÓW
888710553 - Oto num. faceta który spawa plastiki w Obornikach WLKP

_________________
Gdy zakładam kask... Zaczynam patrzeć inaczej na świat ...


 
Profil Gadu-Gadu WWW
Q.T.B. Quad Team Bydgoszcz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.01.2010 23:02
Posty: 1240
Miejscowość: Toruń / Beskidy
Imię: Alesandrija
Quad: KQ 750'
Poprzednie quady: Kawa bf750' Renata 800', Renata 800'
PostWysłany: 01.07.2010 08:02 
Re: SPAWANIE PLASTIKÓW
Dzięki za dodatkowe info - im baza większa tym będzie łatwiej dla wszystkich:)

_________________
Prawdziwy quadowiec ma benzynę w żyłach i olej w głowie

Życie quadowca to niekończąca się wyprawa ;D Trzeba to poczuć...trzeba to kochać by wiedzieć ile jest warte takie życie! ;D


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 19.02.2009 13:26
Posty: 90
Miejscowość: Wołomin
Quad: g660
PostWysłany: 16.11.2010 14:17 
Re: SPAWANIE PLASTIKÓW
Witam
Trochę odgrzebuję temat ale niestety nie moge znalezc oznaczen plastikow od poszerzeń w Grizzly 660 a chciałbym je pospawac wiec może ktoś się orientuje jaki to jest plastik i jakim spoiwem trzeba to spawac.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2010 16:26
Posty: 1624
Miejscowość: okolice Zakopane
Quad: kawałsuki Brute Force kvf650
PostWysłany: 16.11.2010 19:33 
Re: SPAWANIE PLASTIKÓW
bestyjka_atv
no chwilke Cię nie bylo ale za to jaka praca domowa no no no :uśmiech:

a teraz na temat osobiscie spawam trochę plastiki jak to przy blacharce przewaznie zderzaki i czasami sa takie plastiki ze oznaczenia brak i wtedy staram się z tego samego elementu w najmniej widocznym miejscu pobrac towar na spoine (mam pewnosc ze mam taki sam plastik)

ale jak wiadomo posiadam gadzine :^^D: no i dzwona też posiadlem :zalamka: mam czerwona maszynę (plastik czerwony nie lakierowany)wiec nie ma mowy w moim przypadku o szpachlowaniu i lakierowaniu i troszke zabawy i wyszlo mi tak:

Image

Image
bez szpachlowania bez lakierowania

spawam tylko w celu prywatnym ale quadowiczow z okolicy Orawy zapraszam piszcie na pw postaram się pomodz :uśmiech: :^^D:

_________________
Boro
utv w budowie :cfa: viewtopic.php?f=23&t=35656
Galeria
http://img153.imageshack.us/g/snc00533w.jpg/


 
Profil
Moderator Działu Suzuki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2008 18:35
Posty: 2937
Miejscowość: Warszawa
Quad: Suzuki Kingquad 750 & Kingway miniTraper 70ccm
PostWysłany: 20.11.2010 23:21 
Re: SPAWANIE PLASTIKÓW
można spawać używając dobrej opalarki + specjalnej dyszy. wtedy koszt jest znikomy

tu moje testy z opalarką Makita i dyszą własnej roboty

dodam ze lutownicy używałem tylko do z fazowania krawędzi łączonych płaszczyzn

[pb]http://s730.photobucket.com/albums/ww303/japeprpl/?action=view&current=P1060164.flv[/pb]
[pb]http://s730.photobucket.com/albums/ww303/japeprpl/?action=view&current=P1060165.flv[/pb]

i test

[pb]http://s730.photobucket.com/albums/ww303/japeprpl/?action=view&current=P1060166.flv[/pb]

PS. bestyjka - ta tabela cos nie bangla bo linkuje się coś innego

_________________
vqsoft = Jape ....

no i nie mamy szmat trupa :) wreszcie na swoim!


Lampa Led home made


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 28.01.2011 20:56
Posty: 99
Miejscowość: siedlce
Quad: był samoróbka jest Raptor700
PostWysłany: 15.03.2015 19:16 
Re: SPAWANIE PLASTIKÓW
Z jakiego tworzywa jest plastik w Eagle mad max, szukałem ale nie znalazłem na swoich obudowach.
chińczycy chyba nie nabijają takich oznaczeń.

_________________
QUAD

https://picasaweb.google.com/1145257921 ... irectlink#

https://www.youtube.com/watch?v=mca3YrNz2x0


 
Profil Gadu-Gadu
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 50 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.