Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 16.04.2024 08:21



Odpowiedz  [ 36 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 25.04.2010 06:48
Posty: 1171
PostWysłany: 04.04.2011 13:49 
Re: Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
to nie chodzi ze skrzynia jest wypelniona olejem :D tylko ze podejrzewam ze rolki i elementy na ktorych obracaja się talerze w jakis sposob sa smarowane :) dobrze mysle?


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 24.03.2011 15:44
Posty: 16
Quad: Aeon Crossland 300
PostWysłany: 04.04.2011 13:55 
Re: Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
Bardzo dobrze myślisz. Dodatkowo pamiętajcie o innych elementach w skrzyni.
Wieczorkiem, jak znajdę chwilę to Wam to wszystko ładnie opiszę.

pozdrawiam

PS. Wyszło słońce czas odpalić quada :-)


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.12.2009 15:41
Posty: 2266
Miejscowość: Zasole Bielańskie Oświęcim
Quad: Renegade 800, Grizzly 700
Poprzednie quady: Vinson 500 inne motocykle
PostWysłany: 04.04.2011 13:57 
Re: Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
HeniuJoe serwisant ci nie wciskał żadnego kitu to że pracujesz w takiej branży nie znaczy że się na tym znasz bo w pojazdach ATV jak i w skuterach są skrzynie CVT napędzane paskiem gumowym pracujące na sucho bez żadnych oleji, silnik zazwyczaj jest tak jak w motocyklach zintegrowany z skrzynią a w przypadku ATV skrzynia to reduktor i bieg wsteczny a za zmiane przełożenia odpowiada wariator który pracuje poza silnikiem na sucho
do takich silników lejemy olej motocyklowy zazwyczaj 10w40 (zależy jaki zaleca producent)
Są też quady gdzie reduktor jest oddzielnie czyli mamy silnik lejemy olej 10w40 potem skrzynie CVT nic nie lejemy bo jak nalejemy to nigdzie nie pojedziemy :D , i reduktor z przełożeniem wstecznym gdzie wtedy możemy lać olej przekładniowy o gęstości np75w (zależy od producenta)


 
Profil

Rejestracja: 24.03.2011 15:44
Posty: 16
Quad: Aeon Crossland 300
PostWysłany: 04.04.2011 14:05 
Re: Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
Skoro znasz się na tym lepiej to lej co chcesz a najlepiej nic nie lej bo niby poco. A dziurkę od wlewu oleju zrobili przez pomyłkę.

Pamiętajcie są różne typy skrzyni biegów o podobnej zasadzie działania. Jeżeli w książce serwisowej twojego bajka jest napisane, że 10W-40 będzie ok to lej 10W-40.

Te oleje w końcu po coś są zrobione.
Pozdrawiam.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2010 16:26
Posty: 1624
Miejscowość: okolice Zakopane
Quad: kawałsuki Brute Force kvf650
PostWysłany: 04.04.2011 14:24 
Re: Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
ja czekam z niecierpliwością :^^D:

_________________
Boro
utv w budowie :cfa: viewtopic.php?f=23&t=35656
Galeria
http://img153.imageshack.us/g/snc00533w.jpg/


 
Profil
Awatar użytkownika
Zbanowany

Rejestracja: 28.03.2010 21:13
Posty: 427
Miejscowość: okolice Łodzi
Quad: 680 powodów do szczęścia :)
PostWysłany: 04.04.2011 17:10 
Re: Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
Heniu olej do skrzyni tak ale nie skrzyni CVT :D To jest taka mała różnica :)

_________________
Czyszczenie gaźnika - poradnik


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.12.2009 15:41
Posty: 2266
Miejscowość: Zasole Bielańskie Oświęcim
Quad: Renegade 800, Grizzly 700
Poprzednie quady: Vinson 500 inne motocykle
PostWysłany: 05.04.2011 14:05 
Re: Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
HeniuJoe napisał(a):
Skoro znasz się na tym lepiej to lej co chcesz a najlepiej nic nie lej bo niby poco.

Znam się i wielu innych też temu się śmieją, nigdy tego nie rozbierałeś, niewiesz jak to działa tylko coś gdzieś przeczytałeś i chcesz być tutaj najmondrzejszy i pouczać ludzi z dużo większym doświadczeniem

Cytuj:
A dziurkę od wlewu oleju zrobili przez pomyłkę

pisałem wyżej jest ona od silnika lub reduktora

HeniuJoe nasze skrzynie pracują na sucho te skrzynie o których piszesz są inne,
skrzynie cvt to jedne z pierwszych a zarazem najprostszych skrzyń bezstopniowych rolnicy znają je z różnych maszyn rolniczych np, kombajn zbożowy, motocykliści np skutery a my quady
skrzynia działa tak że mamy dwa zestawy kół stożkowych połączone paskiem i wariator z rolkami (nie wszystkie mają rolki), wariator zależnie od obrotów i siły odśrodkowej steruje mechanicznie talerzami które się schodzą i rozchodzą względem siebie by zmieniać przełożenie
taki układ ma jeszcze wentylator bo wszystko się strasznie nagrzewa jest wlot i wylot powietrza, każdy co jeżdzi w wodzie wie co się dzieje jak woda się dostanie do środka i jak się ją spuszcza i na pewno każdy widział quada z snorklami zazwyczaj trzy jeden silnik drugi wlot cvt i wylot

Jak wiadomo technika idzie do przodu i skrzynie cvt też, zaczęto je usprawniać i stosować w samochodach gdzie zmieniono pasek na specjalny łańcuszek gdzie takie rozwiązanie jest smarowane olejem jakm i również tradycyjny wariator znikł i koła są sterowane elektronicznie co ma wiele zalet bo steruje nim ECU tak jak jest zaprogramowane czyli możemy tak tym sterować jak najlepiej zależnie od danego momentu obrotowego oraz ustawienie kilku pozycji biegów np trzy położenia i zmiana tiptronik

przykładowa skrzynia cvt zalana olejem gdzie w naszych zabawkach długo takiej nie zobaczymy
http://www.youtube.com/watch?v=AV6E6J0g ... re=related

i nasze pojazdy ATV
http://www.youtube.com/watch?v=ZgYlz-l3t5w
a tutaj filmik z demontażu jak widać brak oleju
http://www.youtube.com/watch?v=xQu43q89 ... re=related


 
Profil

Rejestracja: 24.03.2011 15:44
Posty: 16
Quad: Aeon Crossland 300
PostWysłany: 08.04.2011 11:04 
Re: Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
Sorki że długo nie odpowiadałem ale nie miałem czasu i dalej go nie mam na szczegółowy opis ze zdjęciami.
Trochę się z wami zgadzam, ale i sam o tym też wspomniałem a chodzi o budowę skrzyni w quadzie a w samochodzie. Wiadomo, że samochody robią większe przebiegi i występują w nich większe obciążenia.

Jednak biorąc pod uwagę znaczny postęp w rozwoju pojazdów typu ATV to wnioskuję, że i w nich konieczne jest stosowanie odpowiednich olejów czy płynów.

A propo linków:
Powiedz mi, czy w tej skrzyni nissana jest smarowany pasek? Nie wiem czemu, ale rozmawiając o smarowaniu skrzyni typu CVT, ludziom przychodzi na myśl smarowanie paska , jakby to on tylko się znajdował w skrzyni tego typu.

łańcucha też się raczej nie stosuje. Paski wykonane z wysokich stopów metali, znakomicie się do tego nadają.

Smarowany jest napęd układu ustawienia tarcz. Nie będę się rozpisywał o innych mniejszych czy większych podzespołach.

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez HeniuJoe 08.04.2011 11:04, edytowano w sumie 2 razy



 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2010 16:26
Posty: 1624
Miejscowość: okolice Zakopane
Quad: kawałsuki Brute Force kvf650
PostWysłany: 08.04.2011 13:43 
Re: Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
HeniuJoe napisał(a):
Jednak biorąc pod uwagę znaczny postęp w rozwoju pojazdów typu ATV to wnioskuję, że i w nich konieczne jest stosowanie odpowiednich olejów czy płynów

tego to ja nie pdważam normalnym jest jak olej ma być taki to nie inny

np w Kawasaki do tylnego dyfra idzie specjalny olej i w 4 serwisach nie mieli o tym pojęcia i mówili że oni leją taki jak do innych quadów co jest ogromnym błędem a do przedniego dyfra w Kawasaki idzie olej silnikowy 10w40 i też byli w szoku

w jednym nie zależnym serwisie moto quadowym wdałem się w dyskusje i przyznali mi rację i od tamtego czasu mają olej do Kawasaki mobil fluid 424 niestety do przedniego dyfra dalej mi odradzają lać 10w40

ale temat nie o tym
założyłeś ciekawy temat do duskusji
ale
nadal nic nie napisałeś w jakim konkretnym quadzie jest tak smarowana skrzynia CVT
może tak jest ale podaj fakty


jeżeli nie masz czasu podaj tylko markę i model quada ja resztę zrobię za ciebie :^^D:

_________________
Boro
utv w budowie :cfa: viewtopic.php?f=23&t=35656
Galeria
http://img153.imageshack.us/g/snc00533w.jpg/


 
Profil

Rejestracja: 24.03.2011 15:44
Posty: 16
Quad: Aeon Crossland 300
PostWysłany: 08.04.2011 13:53 
Re: Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
Powiem ogólnie tak. Nie mam na myśli konkretnego quada. Chodzi mi o sam fakt nieznajomości przez sprzedawców i serwisantów tego co powinno być lane do naszych maszyn.

Dobrze to podsumowałeś w swoim poście. Jak mi zaczeli mówić co mam lać i słyszałem " e tam, wlejesz i pojedzie" no to zacząłem się zastanawiać czy aby oni wiedzą co trzeba wlewać.

A posta założyłem aby ostrzec i poinformować tych co muszą smarować, że jest już dostępny tani i dobry olej do tego typu skrzyni i oby ktoś się nie posłuchał pseudo sprzedawcy i nie wlał silnikowego czy przekładniowego.

Pozdrawiam


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2010 16:26
Posty: 1624
Miejscowość: okolice Zakopane
Quad: kawałsuki Brute Force kvf650
PostWysłany: 08.04.2011 15:26 
Re: Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
trza było tak od razu :diabeł:

ale po to są właśnie książki z instrukcjami jak i SM co by z nich korzystać ;)

i za cholere nie dać się namówić że ten jest lepszy bo my taki lejemy
nie jest lepszy bo my taki lejemy tylko taki mają na półce i wolą taki sprzedać

a teoria jaki wlejesz na takim jeżdził będzie ma w sobie trochę prawdy "bo" nie ma takiej możliwości żeby coś padło w quadzie po przejechaniu 100 czy 200km a niektórzy quadem robią 500km rocznie i mniej
po 2 3 latach jadą do serwisu na którąś z kolei wymianę okazuje się że dyfra nima wtedy komu przyjdzie do głowy że 3 lata temu wlali inny olej i to załatwiło dyfer :zalamka:

_________________
Boro
utv w budowie :cfa: viewtopic.php?f=23&t=35656
Galeria
http://img153.imageshack.us/g/snc00533w.jpg/


 
Profil

Rejestracja: 24.03.2011 15:44
Posty: 16
Quad: Aeon Crossland 300
PostWysłany: 11.04.2011 07:30 
Re: Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
Bardzo dobrze napisałeś.

Dlatego :!: , jeżeli kupujecie olej, płyn czy jakiś inny środek patrzcie na dopuszczenia i przeznaczenie. Nie jest istotna tylko lepkość (np. 10W-40 czy 15W-40) ale sam skład, przeznaczenie oraz normy i aprobaty.
Każdy olej został stworzony do konkretnego celu oraz do pracy w określonych warunkach.

Pozdro


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.11.2008 19:04
Posty: 37
Quad: kfx 450 & Yamaha yfm50 & Predator 90
PostWysłany: 12.04.2012 09:06 
Re: Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
Witam odświeżę trochę temat. Nabyłem ostatnio Polarisa predatora 90. Przekładnia automatyczna (w manualu pisze CVT). Przy ruszaniu bardzo szarpie quadem. Czy przyczyną może być zbyt niski poziom płynu w przekładni ? Ewentualnie co można lać do takiej przekładni. W instrukcji pisze że jedynie specjalny płyn Polaris do przekładni CVT.


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 25.04.2010 06:48
Posty: 1171
PostWysłany: 12.04.2012 16:08 
Re: Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
w CVT nie masz zadnego oleju człowieku. Wpisz CVT w google i zobacz jak to działa. Zdejmij dekiel przekładni plastikowy i zobacz jak wyglądaja koła wariatora i sprzęgłowe czy coś się tam nie dzieje. Może slizga ci się pasek.


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.11.2008 19:04
Posty: 37
Quad: kfx 450 & Yamaha yfm50 & Predator 90
PostWysłany: 12.04.2012 17:48 
Re: Olej do automatycznych skrzyni biegów typu CVT
tak mi pisze w instrukcji człowieku. Rodzaj przekładni CVT. Tu masz link "Transmission Type Continuously Variable (CVT)" http://www.atv.com/specs/Polaris/youth/2005/Predator/90.html. Poza tym na skrzyni jest okienko w którym sprawdza się poziom płynu. Jeśli ktoś posiada service manuala do niego to rozjaśniło by to trochę sytuację.


Ostatnio zmieniony przez lenar 12.04.2012 17:48, edytowano w sumie 2 razy



 
Profil Gadu-Gadu
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 36 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 48 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.