Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 16.04.2024 10:21



Odpowiedz  [ 81 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.02.2009 09:55
Posty: 481
Miejscowość: Teren scyzoryków
Quad: Zonda FX 150
PostWysłany: 27.05.2010 17:39 
CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
Witam.

Wszyscy którzy śledzą temat Zonda 150 wiedzą o czym będę tutaj pisał.
Myślę że prace poszły już tak daleko iż szkoda zaśmiecać temat o Zondzie i zacząć pisać własny.

Oto bohater tego tematu:
Image

Prototypowa sztuka modułu CDI sterowanego mikrokontrolerem Atmega8
Poniżej pozwolę sobie skopiować (i uaktualnić) to co napisałem w temacie Zonda 150.

Oto założenia i osiągi:
-jednostka sterowana uC Atmega8 pracującą na wewnętrznym rezonatorze RC 8MHz
-możliwość ustawienia mapy bez podłączania do kompa
-prosta komunikacja z użytkownikiem przy pomocy diod LED

Ci którzy pamiętają poprzedni projekt wiedzą iż powodem jego zaniechana była moc obliczeniowa na poziomie 1MHz co nie pozwalało na pracę przy obrotach powyżej 4k.
Powodem tego były dzielniki procesora (które dzieliły kwarc z 24MHz do 1 dla procesów i 2 dla timerów).
Atmega8 wykonuje 1 zadanie w 1 cyklu (brak dzielników) dzięki czemu otrzymujemy moc rzędu 8 milionów operacji na sekundę.

Dla porównania w silniku pracującym z prędkością obrotową równą 8k jeden obrót trwa 0,0075s czyli jakieś 7500 cykli procesora (imponujące ale możliwe do zwiększenia na 16MHz tylko po co?).

Dobra teraz jak to ma działać?
-mamy 8 diod LED w danym momencie świeci tylko 1 z nich wskazując nam fragment aktualnie wykorzystywanej mapy
-mapa podzielona jest na 8 części i każda dioda odpowiada za 1 z nich czyli 1000obr/min
-opóźnienie regulowane jest dzięki potencjometrom montażowym umieszczonym obok diody
-regulację mapy zatwierdza się przyciskiem obok procesora lub wyłączeniem i włączeniem zapłonu
-stan aktualizacji mapy ilustrują kolejno zapalające się diody LED, po odczytaniu całej mapy gasną

Wyposażyłem urządzenie w ładną (kwestia gustu) obudowę oraz złącze RJ45 ułatwiające pracę.
Na chwilę obecną wyciskam z modułu 10000obr/min ale jest mały ból. Oscyloskop twierdzi że impulsator sieje dużo śmieci na poziomie 1v co myli odczyty procesora i powoduje błędy w wykorzystaniu mapy (sygnalizują to również niewłaściwie zapalające się diody w niektórych przedziałach obrotów). Pracuję nad odfiltrowaniem tego syfu. Jak wszystko będzie gotowe to podzielę się wrażeniami.

Na razie zalety podobne jak poprzednio:
-niezwykle stabilne utrzymywanie obrotów (nawet na poziomie 1000obr/min silnik pracuje równiutko i nie pływa)
-dynamiczna reakcja na manetkę gazu (nawet z 1000obr/min po dodaniu gazu w ułamku sekundy dostaję 4/5k obr/min niesamowicie to wygląda)
-dużo łatwiejsze uruchamianie silnika

Z własnych obserwacji powiem iż mapa nie ma krytycznego znaczenia. Praktycznie każde ustawienie działa różnicę czuć dopiero po dodaniu gazu. Im lepiej dopasowana mapa tym szybsza reakcja i większa moc silnika. Najdokładniej czuć to przy podjazdach wtedy dopiero czuć czy mapa jest ustawiona prawidłowo.

Ogólnie efekty zaskakujące tylko dorobienie filtra o którym wspomniałem i quadzik będzie hulał jak szalony.


=========================================================
Wpis z dzisiaj:
W dniu dzisiejszym zadałem pytanie o w/w filtr na forum elektrody gdyż przez kilka ostatnich dni nie odniosłem niemal żadnych zadowalających efektów. Częściowo odfiltrowałem śmieci i na razie jeździ się tym naprawdę świetnie. Silnik wykręca 10k obr/min (co przeszło moje najśmielsze oczekiwania - ostatnia dioda to zakres 7k-10k).

Poczytałem jeszcze trochę na temat fabrycznych modułów CDI (gdyż mój wadliwie działający moduł kładzie na łopatki tuningowy moduł którego jestem posiadaczem) i dowiedziałem się że mapa którą one serwują silnikowi to śmieć do kwadratu. Przydała by się lampa stroboskopowa to bym to zbadał. Pomyślę nad tym.

Kolejna ciekawostka jaką wyczytałem to niedokładność impulsatorów. Ponoć posiadają one duże rozbieżności (sztuka nie równa sztuce) dlatego niektóre quady bardzo ciężko odpalają szczególnie przy słabym aku.
Mój moduł niweluje ten efekt i dlatego quadzik łatwiej mi odpala. Dodatkowo opóźniany przy zapalaniu zapłon znacznie ułatwia rozruch.

Jak zrobię kolejne postępy napiszę.

_________________
Ostatnio prawie nie bywam na forum z powodu ogromu pracy.
Jeśli ktoś potrzbuje pomocy proszę pisać na [email protected] w wolnej chwili postaram się odpisać.

Pozdrawiam
Michał


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.03.2009 20:42
Posty: 385
Miejscowość: Zabrze
Quad: Aeon Cobra 180
PostWysłany: 27.05.2010 18:19 
Re: CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
Bardzo ciekawe to co tworzysz, jestem pełen podziwu. Widzę, że są pasjonaci, jedni prerabiają hamulce inni moduły CDI :) Jestem ciekaw co będzie z projektem jak już go dopracujesz? Zachowasz dla siebie czy może będzie możliwość skorzystać z Twojego dzieła? I odrazu pytanie czy można Ci jakoś pomóc, i kolejne czy dałoby się to jakoś wykorzystać w silniku 180ccm?


 
Profil
Awatar użytkownika
PostWysłany: 27.05.2010 20:45 
Re: CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
Ja czytałem ten temat od zarodku i wiem ile pracy w to włożyłeś.

Świetna robota. :> Daj jakiś filmik. :oczy:


 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2008 13:40
Posty: 4
Miejscowość: Połczyn Zdrój
Quad: Zonda FX 150
PostWysłany: 27.05.2010 21:29 
Re: CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
Jestem pełen podziwu w zakresie wiedzy i umiejętności praktycznych Johnego.
Czekam na finalną wersję modułu i już zaczynam zbierać na ten moduł, oczywiście za przyzwoleniem Johnego.

Tak jak napisał Slascher, czekamy na filmik

Pozdrawiam


 
Profil
Zawodnik ATV Polska
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.07.2007 19:59
Posty: 3233
Miejscowość: Drezdenko
Imię: Bartosz
Quad: KTM wkrótce
Poprzednie quady: wiele ich było :)
PostWysłany: 27.05.2010 21:35 
Re: CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
Zdecydowanie na plus. Rośnie nam Polska Yoshimura!
Oby tak dalej, mniej więcej wiem ile satysfakcji potrafi przynieść takie małe co nieco, które daje efekt i jest naszym dziełem. Rewelacja!

_________________
www.soundbase.pl


 
Profil WWW
Awatar użytkownika
PostWysłany: 27.05.2010 21:37 
Re: CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
W sumie to Johny może firmę otworzyć np. Zondimura. :wizi:


 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.02.2009 09:55
Posty: 481
Miejscowość: Teren scyzoryków
Quad: Zonda FX 150
PostWysłany: 28.05.2010 08:14 
Re: CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
Jak już wspominałem będzie to pasować niemal do każdej czterotaktowej chińszczyzny.
Bez względu na to czy wtyczka będzie 5 pin czy 4+2 pin.

Jak już wszystko dopracuję to udostępnię schemat i wszystko co potrzebne do samodzielnego montażu.
Podam również wszystkie symbole żeby nikt nic nie pomylił zamawiając sobie do tego części.
U mnie będzie do nabycia tylko zaprogramowany mikroprocesor ewentualnie jeśli ktoś będzie chciał to złożę mu całość.

Dziś ciąg dalszy prac nad modułem.
Otrzymałem już kilka porad od specjalistów więc myślę że zrobię dziś duży krok.
Chciał bym zbudować ten filtr i prymitywną lampę stroboskopową dzięki której nakręcił bym film obrazujący regulację kąta wyprzedzenia.

Za chwilę odwiozę dziewczynę na zajęcia i biorę się do roboty :)

_________________
Ostatnio prawie nie bywam na forum z powodu ogromu pracy.
Jeśli ktoś potrzbuje pomocy proszę pisać na [email protected] w wolnej chwili postaram się odpisać.

Pozdrawiam
Michał


 
Profil
Awatar użytkownika
PostWysłany: 28.05.2010 12:55 
Re: CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
Siema Johny.

To rób tego stroboskopa i czekam na filmik. Już doczekać się nie mogę. :oczy:


 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.02.2009 09:55
Posty: 481
Miejscowość: Teren scyzoryków
Quad: Zonda FX 150
PostWysłany: 28.05.2010 16:57 
Re: CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
Udało się.
Układ pięknie filtruje śmieci i działa rewelacyjnie.
Odchyłka od 5V wynosi zaledwie 0,2V (czyli spadek do 4,8V) a żeby wyzwolić procesor napięcie musi spaść do zera więc układ praktycznie wcale nie reaguje już na śmieci.

Po bardzo zgrubnej regulacji mapy silnik pracuje naprawdę dobrze.
W układzie brak jakichkolwiek blokad więc silnik kręci się do tylu ile damy gazu (było ograniczenie ale je zdjąłem jak ktoś będzie chciał to wgram mu z blokadą).
U mnie jest to ponad 10K obr/min nie wiem ile dokładnie bo obrotomierz mam do 9900 obr/min.
Dziś z palcem w nosie wydusiłem z niego 80 km/h (dalej się bałem o silnik więc już nie cisnąłem) a na zakupionym tuningowym module na prostej drodze wyciskam max 70 km/h

Niestety doszło do małej tragedii.
Podczas jazdy próbnej moje cudeńko upadło mi na ziemię i coś się uszkodziło (chyba tranzystor).
Nie chce mi się znów łapać za lutownicę więc sobie na dziś odpuszczam.
Myślę że wersja finalna wraz ze schematem i innymi drobiazgami ukaże się w pierwszej połowie przyszłego tygodnia.

A zapomniałem napisać. Na stroboskopa dziś zabrakło mi czasu ale wszystko zrobię cierpliwości. Czasu mam teraz więcej więc pozostaje tylko czekać.

_________________
Ostatnio prawie nie bywam na forum z powodu ogromu pracy.
Jeśli ktoś potrzbuje pomocy proszę pisać na [email protected] w wolnej chwili postaram się odpisać.

Pozdrawiam
Michał


 
Profil
Zawodnik ATV Polska
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.07.2007 19:59
Posty: 3233
Miejscowość: Drezdenko
Imię: Bartosz
Quad: KTM wkrótce
Poprzednie quady: wiele ich było :)
PostWysłany: 28.05.2010 17:00 
Re: CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
Rób takie coś do innych quadów :)

_________________
www.soundbase.pl


 
Profil WWW
MultiMoto
MultiMoto
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2005 14:23
Posty: 13123
Miejscowość: Warszawa i okolice
Quad: Quad czy motocykl - nie ma znaczenia ;)
PostWysłany: 28.05.2010 18:48 
Re: CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
Po pierwsze jestem pod wrażeniem wiedzy i samozaparcia. To co zrobiłeś to typowy moduł który wprowadziła firma Dobeck, a sprzedają wszyscy producenci pod swoją licencją.

Idąc tą drogą łatwo dotrzesz do urządzeń typu Power Commander. Temat jest, ciekawy, a w przypadku samochodów to już istne szaleństwo.


 
Profil Facebook WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.03.2009 15:34
Posty: 1747
Miejscowość: Warszawa
Quad: Bashan i Suzuki
PostWysłany: 28.05.2010 19:57 
Re: CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
ile Cię kosztowało zrobienie takiej zabawki? że się tak wyraże

_________________
Suzuki!


 
Profil
Awatar użytkownika
PostWysłany: 28.05.2010 21:06 
Re: CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
Ja wiem i powiem ,że bez robocizny ponad 200zł. Chyba nawet więcej. ;)

-- dodano 28.05.2010 21:06 --

Ja wiem i powiem ,że bez robocizny ponad 200zł. Chyba nawet więcej. ;)


 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.02.2009 09:55
Posty: 481
Miejscowość: Teren scyzoryków
Quad: Zonda FX 150
PostWysłany: 29.05.2010 15:14 
Re: CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
ruszko napisał(a):
Rób takie coś do innych quadów

Jestem w stanie zaadaptować to do każdego silnika (czujnik halotronowy, indukcyjny, podczerwony i krzywkowy).
Potrzebuję tylko pinout modułu i opis sposobu komunikacji z podzespołami silnika.

Shelton napisał(a):
To co zrobiłeś to typowy moduł który wprowadziła firma Dobeck

Ciekawe nigdy się na to nie natknąłem. Spróbuje poszukać i poczytać.
Dzięki za naprowadzenie.

To co oglądacie to prototyp w najprostszym układzie.
Docelowo mam zamiar zbudować moduł z wyświetlaczem LCD i klawiaturą (taki minikopmuter) która pozwoli na pełną regulację mapy zapłonu (w krokach co 100 obr/min). Całość będzie się odbywać na wyświetlaczu a nie przez pokrętła (było by ich trochę sporo więc ustawienia będą wpisywane do pamięci EEPROM). Sercem układu będzie procesor ATMega32. Dodatkowo planuję obsłużyć w tym czujnik podciśnienia (wpływ na mapę będzie matematyczny więc mapa pozostanie w 2D, po prostu planuje w zależności od wartości podciśnienia mnożyć różnicę ciśnień przez skalar który będzie można zaprogramować podobnie jak mapę czyli przedziały prędkości obrotowych odpowiadają poszczególnym skalarom i otrzymaną wartość będę dodawał do standardowej mapy w danym punkcie na bieżąco w zależności od podciśnienia).

Ale namieszałem mam nadzieje że ktoś to kapnie.

domin159 napisał(a):
ile Cię kosztowało zrobienie takiej zabawki? że się tak wyraże

Kosztorys jest w temacie Zonda 150

Dziś prac ciąg dalszy a oto efekty:
Zlokalizowałem uszkodzenie. Poleciał tyrystor TIC612M czyli jedyna część której nie mam w zapasie.
muszę zamówić go w TME przy okazji zamówię sobie diody LED i zrobię z nich żarówkę zastępczą do tylnej lampy bo nie nadążam jej już wymieniać. Wstrząsy ciągle zrywają drucik.
W takim przypadku wszystko trochę się wydłuży zmówię części jutro ale nie wiem na kiedy przyjdą.

Jak zrobię jakiś postęp na pewno napiszę.

UWAGA!!!
Jeśli ktoś ma jakieś pojęcie o elektronice i chce przyłączyć się do testów czy prac nad modułem zapraszam do kontaktu na PW. Podzielę się prototypowym schematem i sprezentuję (zwrot kosztów procka i wysyłki czyli jakieś 15PLN) zaprogramowany procek.
Wymagana możliwość+umiejętność trawienia płytek i trzymania lutownicy. Zakup części we własnym zakresie.

Na forum zamieszczę dopiero przetestowany i sprawny w 100% schemat.

_________________
Ostatnio prawie nie bywam na forum z powodu ogromu pracy.
Jeśli ktoś potrzbuje pomocy proszę pisać na [email protected] w wolnej chwili postaram się odpisać.

Pozdrawiam
Michał


 
Profil
Mod-Team Member
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.07.2008 21:19
Posty: 5235
Miejscowość: Żory
Imię: Marcin
Quad: Renegade 1000
Poprzednie quady: G660, BF750, TRX 500, TRX 680, G700, CAN-AM 800
PostWysłany: 29.05.2010 16:11 
Re: CDI sterowane uC z możliwością regulacji mapy
Johny_Bit napisał(a):
________________
Jestem bezrobotny.
Szukam pracy (informatyk lub technolog-konstruktor)
Wszelkie propozycje mile widziane (doświadczenie zawodowe wyślę mailem).


nie wierzę :oczy:

jeśli jesteś z terenów g. śląska, pisz, robotę masz od zaraz.


 
Profil WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 81 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.