Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 27.04.2024 17:25



Odpowiedz  [ 30 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.10.2010 17:14
Posty: 47
Miejscowość: Łódź
Quad: Bashan 200 lekko zmodernizowany
PostWysłany: 30.11.2010 13:14 
sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
w przeciągu ostatnich 24 godzin spadło tyle śniegu że już nie jeden zapaleniec chciał przetestować swojego gada po zakupieniu go w letnim sezonie , jak i również nie pogardzili pogodą zapewne starzy wyjadacze :P (taki żarcik ) Do wczoraj byłem przekonany że quad po wszystkim przejedzie ,myliłem się (uwzględniając tylko mój sprzęt na drogach asfaltowych w mieście).
Pierwszym Problemem który napotkałem był problem ze sterownością pojazdu łatwo przewidzieć że ze skręconymi kołami będziemy jechać na wprost po koleinach śnieżnych gdyż maszyna nie jest na tyle wyważona by ciężar rozchodził się na wszystkie koła tym bardziej że waży zaledwie 180 kg ...do kontrolowania pojazdu pomagała tylko pozycja stojąca. w jaki sposób mogę dociążyć przód lub zyskać więcej na przyczepności? rozważałem narazie wymianę ogumienia tylnej osi gdyż styrałem ją konkretnie i bieżnik się zalepia śniegiem jak psią kupą xD

http://allegro.pl/opona-opony-quad-atv-kingstone-24x11-10-4pr-nowa-i1340964655.html

z przodu zaś mam zwykłą fabryczną opone od bażanta

-oraz zastasowanie kolców ,notabene to na zaśnieżonym asfalcie chyba nie przejdzie przy drogówce?

Ktoś ma jakieś sugestie?

Jeszcze trochę napada to będę jeździł z pługiem (wolniej ale bezpieczniej) xD


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.03.2009 15:34
Posty: 1747
Miejscowość: Warszawa
Quad: Bashan i Suzuki
PostWysłany: 30.11.2010 16:17 
Re: sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
chyba nie warto tych opon. kup opony typowo do ośki czyli najlepsze kostki jakieś. same opony na tył nie wystarczą. warto by było też kupić i na przód bo będzie tak jak mówisz, skręcisz koła a będziesz jechał na wprost. ośka się nie nadaje do jazdy po głębokim śniegu. nawet jak by to była markowa 450 ze świetnym ogumieniem to i tak w głębszym śniegu stanie a co dopiero Bashan na fabrycznych kapciach. najlepiej jeździć tam gdzie jest już śnieg ubity lub rozjeżdżony przez samochody. w tedy też jest zabawa. w tamtą zimę tylko driftowałem lub robiłem takie obroty o 360 stopni, była z tym świetna zabawa, no i prawie cały czas jakieś kuligi dla 6-7 osób bo jak było więcej to koła kręciły się w miejscu. jestem ciekaw ile w tym roku osób pociągnie na nowych oponach. w weekend się przekonam

_________________
Suzuki!


 
Profil
Moderator Działu Nasze maszyny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.07.2010 22:03
Posty: 862
Quad: XxX
PostWysłany: 30.11.2010 22:02 
Re: sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
Na zimę dobre opony :okok: ;)

_________________
Opisz swojego quada w dziale NASZE MASZYNY


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.12.2009 19:58
Posty: 456
Miejscowość: Radom
PostWysłany: 01.12.2010 13:39 
Re: sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
carlos-iplinski napisał(a):
Pierwszym Problemem który napotkałem był problem ze sterownością pojazdu łatwo przewidzieć że ze skręconymi kołami będziemy jechać na wprost po koleinach śnieżnych gdyż maszyna nie jest na tyle wyważona by ciężar rozchodził się na wszystkie koła tym bardziej że waży zaledwie 180 kg ...
(...)
rozważałem narazie wymianę ogumienia tylnej osi gdyż styrałem ją konkretnie i bieżnik się zalepia śniegiem jak psią kupą xD

Jeśli założysz dobrą kostkę na tył, a przód zostawisz taki jakim jest może być ciut ciężej, ponieważ o ile tylna oś będzie miała dobrą przyczepność o tyle przednie koła prawie zerową. Przeżyłem coś podobnego, ale na podmokłej łące, którą wyjeździłem do granic wytrzymałości (z łączki zostało tylko czarne błoto z licznymi kałużami) wtedy nawet przy małych prędkościach występował problem ze sterownością. Tylne koła rwały na przód, a przednie nie dawały rady zmienić kierunku jazdy :? Trochę wnerwiające, kiedy skręcasz, a mimo to gad jedzie wciąż prosto. Zalecam wymianę wszystkich 4 gum.
Co do śniegu, to na quadzie nie należy gwałtownie skręcać ani jeździć bokiem, ryzyko rolki jest dość spore, chyba, że latamy po lodzie lub też wyjeżdżonym śniegu. Śnieg stanowi dość spory opór, więc nie jest tak łatwo wprowadzić w nim gada w pełni kontrolowany boczny ślizg. Owszem jest to możliwe, przynajmniej dla mnie, ale w płytkim i sypkim śniegu. Głębszy, zmrożony śnieg, niestety mnie pokonał, na szczęście nie zaliczyłem upadku.
Chyba nie muszę pisać tu o odpowiedniej technice jazdy, ale gdy widzę obecnych kierowców na drogach i uwaga... autobusy palące gumy na przystankach (naprawdę!!!) to mnie krew zalewa. Po pierwsze, jeśli stracimy przyczepnosć to nie należy wciskać gazu do oporu (podobnie na quadzie) Na lodzie z napędem na przód próba łapania przyczepności poprzez lekkie kontrowanie kierownicą na boki to dobry pomysł, ale pamiętajcie, że macie obok siebie drugi pas. Łatwo jest przypadkowo na niego wjechać. Jeszcze istnieje jedna szkoła czyli ruszanie z dwójki, ale przy bashanie w śniegu to raczej ciężka sztuka.
Na quadzie starajmy się hamować silnikiem lub ewentualnie pulsacyjnie (coś jak "ręczny" ABS)
Jeśli chodzi o te opony to nie jestem pewien jak z ich "samooczyszczaniem" gdybyś natomiast postawił na markowe kostki, możesz być pewien, że nie obłażą tak szybko. Mimo to należy pamiętać, że z ośki przeprawówki nie zrobisz i wciąż sporo miejsc będzie dla Ciebie nie dostępne. No chyba, że jeździsz z kimś kto posiada quada 4x4 i przetrze Ci odpowiedni tor jazdy.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.07.2008 13:14
Posty: 2653
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza Przy samej pustyni
Quad: Suzuki LTR 450
Poprzednie quady: Bashan 200 -> Suzuki LTZ 400
PostWysłany: 01.12.2010 21:41 
Re: sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
Mam dość duże doświadczenie z jazdy na Bashanie i trochę mniejsze na LTZ ale zawsze to coś i powiem tak że jak śnieg jest do połowy przedniego koła to lepiej nie jechać daleko bo po 5 minutach gazowania na full zagotuje się płyn w chłodnicy choć na dworze będzie -10stopni. W LTZ trochę lepiej się jeździ po śniegu ale też nie ma rewelacji choć z tyłu nowa kostka Wandy. Na drodze tył quada cały czas próbuje wyprzedzić przód i trzeba uważać. Moim zdaniem lepiej nie kupować do Bashana opon bo to nic nie da jak ma się jeszcze w miarę stanie fabryczne to jeździć do końca. Najlepiej po jakiś leśnych drogach co raz na jakiś czas przejedzie auto i śnieg będzie trochę ubity.


 
Profil Gadu-Gadu WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.03.2009 15:34
Posty: 1747
Miejscowość: Warszawa
Quad: Bashan i Suzuki
PostWysłany: 01.12.2010 22:31 
Re: sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
a moim zdaniem warto kupić opony bo przydadzą się nie tylko w zimę ale i cały rok. nie jeździłem ltz po śniegu ale myślę że lepiej nie jedzie niż Bashan. ma moc większą ale chyba każdy quad z ośką z tyłu będzie tak samo się zakopywał chociaż mogę nie mieć racji ale wydaje mi się że tutaj przyczepność i to jak quad jest wysoki ma znaczenie a nie moc.

_________________
Suzuki!


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.10.2010 17:14
Posty: 47
Miejscowość: Łódź
Quad: Bashan 200 lekko zmodernizowany
PostWysłany: 02.12.2010 15:18 
Re: sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
No chłopaki ...opony muszę kupić na bank bo z fabrycznych opon od Bashana to bieżnika to mi zostało może hmmmmmm żeby nie skłamać 0,5 cm xD więc po śniegu to ja moge dryfować a nie jeździć , a co do jazdy na przyszłość (lato) to szosówki już sobie upolowałem.....ogóle chodizło o to czy te opony które dalem w linku w miare spelniłyby swoją role w śniegu na ulicy (w mieście) . Quadem z ośką nie będę się pchał do lasu w pół metrowe zaspy żeby se bączki pokręcić bo wystarczy mi poślizgów na ulicy a bywają z większą dawką adrenaliny niż w offroadzie :)


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 14.07.2010 17:44
Posty: 12
Quad: Bashan 150 SPRZEDAM !
PostWysłany: 03.01.2011 20:13 
Re: sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
http://www.opony-4x4.pl/#QUAD%20ATV masz tutaj fajne opony : )


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.03.2009 15:34
Posty: 1747
Miejscowość: Warszawa
Quad: Bashan i Suzuki
PostWysłany: 03.01.2011 21:17 
Re: sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
kolego jak Ty sobie wyobrażasz takie coś w bashanie? nawet na rozmiar raczej nie podejdą

_________________
Suzuki!


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.05.2008 13:24
Posty: 717
Imię: Michał
Quad: Szukam może xp 850 a może jakieś moto turys...
Poprzednie quady: Bomba Out 800,BF 750,LS 300,
PostWysłany: 04.01.2011 00:38 
Re: sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
aby dociążyć przód quada najlepiej jechać stojąco i rękami wciskać kierownicę,być może uda się to (trochę gorzej ale zawsze ) w pozycji siedzącej jak najbliżej baku


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08.08.2006 10:56
Posty: 2705
Miejscowość: Łdz okolice
Quad: Banshee 350 2T
PostWysłany: 04.01.2011 13:18 
Re: sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
nie wiem, jak wy ale ośką dociążam właśnie tył w głębokim śniegu aby tylne koła łapały przyczepność fakt ze bez dobrego rozpędu nigdzie nie pojedziesz, a w pól metra śniegu jeśli się zatrzymasz to już nie ruszysz

_________________
Każdy kilometr to wyzwanie. Banshee Re-Building in progres... done ! :D
Kupię klasyki jak LT500R/250r,TRX250R mogą być do remontu, zapraszam na PW
http://tiny.pl/qvbxd <-- Polski klub sympatyków Yamahy Banshee na Facebooku


 
Profil Tlen Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.03.2009 15:34
Posty: 1747
Miejscowość: Warszawa
Quad: Bashan i Suzuki
PostWysłany: 04.01.2011 14:22 
Re: sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
no właśnie ja też dociskam tył, jak się zakopuje już to można trochę poskakać nawet żeby tył docisnąć

_________________
Suzuki!


 
Profil

Rejestracja: 14.07.2010 17:44
Posty: 12
Quad: Bashan 150 SPRZEDAM !
PostWysłany: 04.01.2011 16:03 
Re: sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
domin159 napisał(a):
kolego jak Ty sobie wyobrażasz takie coś w bashanie? nawet na rozmiar raczej nie podejdą


A zobaczyłeś na samym dole są opony do ATV : ) to dlaczego maja nie podejść z rozmiarem ; D


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.03.2009 15:34
Posty: 1747
Miejscowość: Warszawa
Quad: Bashan i Suzuki
PostWysłany: 04.01.2011 16:18 
Re: sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
no zjechałem do samego dołu i nie znalazłem jeszcze opon które by pasowały do Bashana. może jakoś na felgę by weszły ale były by za duże i za wysokie. rozmiarowo to są opony do quadów 4x4 a nie do ośki.

_________________
Suzuki!


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.05.2008 13:24
Posty: 717
Imię: Michał
Quad: Szukam może xp 850 a może jakieś moto turys...
Poprzednie quady: Bomba Out 800,BF 750,LS 300,
PostWysłany: 04.01.2011 18:51 
Re: sprzęt oraz technika jazdy zimą /w śniegu
Pytał jak dociążyć przód :oczy:


 
Profil Gadu-Gadu
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 30 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.