Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Motocross a zdrowie : PRZESTROGA ! Bonus : film z sezonu2011
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 27.04.2024 10:40

Regulamin forum


REGULAMIN DZIAŁU "ZAWODY KRAJOWE"
Warunki zamieszczania informacji o imprezach na stronie Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców –ATV Polska

Zgłoszenia imprez są płatne:
• Koszt zamieszczenia jednej imprezy - 60 zł brutto

Z opłat zwolnieni są:
• Organizatorzy zrzeszeni w Polskim Związku Motorowym
• Organizatorzy zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Czterokołowców -ATV Polska
• Organizatorzy, którzy mają aktualnie wykupioną dowolną formę reklamy na stronie ATV Polska (możliwość darmowego zgłoszenia maksymalnie 3 imprez w roku)
• Organizatorzy imprez charytatywnych, proekologicznych oraz takich, w których od uczestników nie jest wymagana opłata wpisowa

Miejsce emisji ogłoszenia:
Kalendarz Imprez ATV Polska oraz dział „Zawody Krajowe” na Forum ATV Polska

Warunkiem zamieszczenia informacji o imprezach na stronie ATV Polska jest:
1. Przesłanie e-mailem na adres [email protected] danych Organizatora, wymaganych do wystawienia faktury : pełna nazwa, adres siedziby, NIP, nr KRS, imię i nazwisko osoby kontaktowej, telefon kontaktowy, strona www, e-mail. Oraz danych o zgłaszanej imprezie – miejsce, termin rozegrania imprezy, charakterystyka imprezy.
2. Zgłoszenie imprezy do Kalendarza Imprez ATV Polska za pośrednictwem Formularza Zgłoszeniowego.
3. Ogłoszenie zostanie opublikowane po wpłynięciu należności na konto ATV Polska. Dane do przelewu zostaną wysłane po spełnieniu w/w warunków.
4. Zabrania się w treści postów na forum umieszczania logotypów sponsorów oraz partnerów. Dozwolone jest jedynie podanie ich nazw własnych.
5. Złamanie niniejszych warunków uniemożliwi Organizatorowi zamieszczanie kolejnych ogłoszeń w przyszłości.
6. Ogłoszenia zamieszczane przez osoby trzecie będą usuwane.



Kontakt w sprawie zamieszczenia ogłoszenia:
[email protected]
tel. + 48 601 590 301



Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Motocross a zdrowie : PRZESTROGA ! Bonus : film z sezonu2011 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.04.2005 13:52
Posty: 690
Miejscowość: Brzeźnica
Quad: Honda TRX450R - Lonestar/Motowoz
PostWysłany: 08.02.2012 18:09 
Motocross a zdrowie : PRZESTROGA ! Bonus : film z sezonu2011
W związku z moją kontuzją i przerwaniem startów w sezonie 2012 ( prawdopodobnie kolejnych również) założyłem ten temat, żeby poświęcić więcej uwagi zdrowiu zawodników uprawiających Motocross, CrossCountry czy inne odmiany quadingu.

Jak powszechnie wiadomo, jeżeli chce się ścigać na wysokim poziomie trzeba ostro pracować. Świetne efekty pracy widać zwłaszcza po Mateuszu Wojciechowskim, który drugi rok z rzędu niepodzielnie panuje na naszych torach. Jak pracować w miarę wiadomo - siłownia, bieganie, pływanie, rower etc. sposobów jest wiele.
Natomiast teraz chciałbym zwrócić uwagę na aspekt zdrowotny sportu wyczynowego, ponieważ teraz gdy zerwałem 50 % ścięgna w udzie zająłem się ratowaniem zdrowia. Problemy jakie wyszły do wierzchu są o wiele gorsze od zniszczonego ścięgna.
Lekarz zdiagnozował u mnie chondromalację na kłykciu bocznym II/III stopień. Co to oznacza ? Mam zniszczone Chrząstki stawowe w obydwu kolanach od pionowych uderzeń. Co dalej ? W obydwa kolana muszę brać zastrzyki z kwasem hialuronowym. Po 5 zastrzyków w jedno kolano. Jedna ampułko-strzykawka kosztuje ok. 100 zł, dodatkowo trzeba je robić u ortopedy, który wiadomo, że swoje musi wziąć. Taka "impreza" wychodzi po całej kuracji ok. 2000 zł. Co najlepsze, NIE ZAWSZE POMAGA ! Wtedy zostaje już tylko operacja i to najczęściej prywatnie, bo kolejki na fundusz są długie - koszt kilka tysięcy.
W celu szybszego zregenerowania mięśnia i ścięgna uda przyda się fizjoterapia : laser + pole magnetyczne. Codziennie przez 2 tygodnie po urazie (Noga oczywiście musi być w ortezie (450zł)) co daje koszt 200 zł. Dodatkowo trzeba wcześniej zrobić USG, żeby zdiagnozować stopień naderwania ścięgna/mięśnia i uszkodzenia chrzęstek koszt. 150-300 zł i pójść do dobrego lekarza, żeby wydał diagnozę - 100 zł.

:strzałka: Suma sumarum samo leczenie kolan będzie mnie kosztować ok. 3000 złotych ! :zły: :zły: :zły:
Zastrzyki do kolan będę musiał powtarzać co roku - po 3 zastrzyki w każde kolano.

:idea: Aby nie dopuścić do kontuzji kolan trzeba BEZWZGLĘDNIE JEŹDZIĆ W ORTEZACH :!: :!: :!:
Dużo modeli ma regulowany kąt wyprostu co zapobiega jeździe na prostych nogach - dzięki temu chrząstki lepiej znoszą jazdę i nie niszczą się tak. Dużo więcej pracuje mięsień.
Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego każdy kto chce jeździć i móc później normalnie chodzić powinien również dużo uwagi poświęcić mięśniom uda oraz podudzia, które odciążają staw i stabilizują rzepkę. W tym celu pomocne będą przysiady z obciążeniem (na początku niewielkim, z czasem dochodzimy do ok. 40-50kilogramów). Dwa razy w tygodniu : 4 serie po 16-25 powtórzeń (po 2 seriach zwiększamy ciężar) powinno pomóc w tym temacie.

Kolejny problem jaki u mnie zdiagnozowano : skrzywienie miednicy i postępujące skrzywienie kręgosłupa typu S. Skrzywiona miednica powoduje wadę postawy, która wymaga bezwzględnej korekty, aby uniknąć powikłań zdrowotnych.
:strzałka: Bardzo dużo czasu muszę poświęcić na wiszenie trzymając się drążka (po prostu, wtedy kręgosłup się rozciąga pod wpływem ciężaru ciała), pływanie oraz rozciąganie i ćwiczenia kręgosłupa. W celu uniknięcia takich czy innych problemów z kręgosłupem/jego bólami należy wykonywać ćwiczenia na mięśnie tłowia.
:idea: Przyda się nam do tego piłka szwajcarska. Brzuch na piłce, nogi przy ścianie i wykonujemy 4 serie do bólu. Basen minimum raz w tygodniu
Jednak sprawa nie jest taka prosta. Skrzywiony kręgosłup blokuje kanały akupunkturalne przy rdzeniu kręgowym i ujścia nerwów do nerek, wątroby oraz prawego płuca. Organizm jest zanieczyszcza się coraz bardziej toksynami. Wątroba i nerki mają obniżoną sprawność, a dorzucając do tego pogorszoną pracę prawego płuca SERCE PRACUJE PONAD MIARĘ i spoczywa na nim ciężar, który wątroba i nerki z siebie zrzuciły na czas "regeneracji". Na dłuższą metę oznacza to, że wcześniej wysiądzie mi serducho.

Podsumowując, przez najbliższe 3-4 miesiące muszę wybić sobie z głowy JAKIKOLWIEK sport, za wyjątkiem basenu. Jeżeli nie leczyłbym dolegliwości, które zdiagnozowano u mnie "w tych dniach" to za ok. 10 lat byłbym WRAKIEM :!: człowieka...
Dlatego przestrzegam każdego adepta sportu quadowego : teraz jest fajnie, ale trzeba myśleć, że kiedyś młode lata miną, jazda się skończy i siądzie zdrowie. Z tego powodu trzeba cały czas pamiętać, aby ciało miało okresy odpoczynku i rozluźnienia (basen, rozciąganie, joga) oraz pamiętać o ćwiczeniach nóg i tłowia.

A teraz bonus, o którym pisałem w tytule
Film obrazujący sezon 2011 w moim wykonaniu :



Enjoy !

_________________
Race Ready ! - Quadimodo Racing Team - #42


 
Profil Gadu-Gadu WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.07.2008 13:14
Posty: 2653
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza Przy samej pustyni
Quad: Suzuki LTR 450
Poprzednie quady: Bashan 200 -> Suzuki LTZ 400
PostWysłany: 08.02.2012 19:19 
Re: Motocross a zdrowie : PRZESTROGA ! Bonus : film z sezonu
A mówią że sport to zdrowie. ;) Szybkiego powroty do zdrowia Radek. :)


 
Profil Gadu-Gadu WWW
Mod-Team Member
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.07.2008 21:19
Posty: 5235
Miejscowość: Żory
Imię: Marcin
Quad: Renegade 1000
Poprzednie quady: G660, BF750, TRX 500, TRX 680, G700, CAN-AM 800
PostWysłany: 08.02.2012 19:48 
Re: Motocross a zdrowie : PRZESTROGA ! Bonus : film z sezonu
Zdrowia :) coś o tym wiem bo sam przechodziłem przez to, tyle że nie z kolanami a a kręgosłupem.


Powodzenia.

No i zawsze można kupić rincona ;)


 
Profil WWW
Zawodnik ATV Polska
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.07.2007 19:59
Posty: 3233
Miejscowość: Drezdenko
Imię: Bartosz
Quad: KTM wkrótce
Poprzednie quady: wiele ich było :)
PostWysłany: 08.02.2012 20:00 
Re: Motocross a zdrowie : PRZESTROGA ! Bonus : film z sezonu
Sport to zdrowie, ale nie wyczynowy ;)

Radek, dobry tekst!
"Powrotu do zdrowia" nie będę już pisać, bo zrobiłem to z 10 razy :uśmiech:

_________________
www.soundbase.pl


 
Profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.10.2011 08:49
Posty: 54
Miejscowość: Swarzędz / Prądocin
Imię: Romek
Quad: Lucky Star 250S
PostWysłany: 08.02.2012 21:23 
Re: Motocross a zdrowie : PRZESTROGA ! Bonus : film z sezonu
Przecież to jest apel do działaczy klubów, teamów itp. osób odpowiedzialnych za swoich zawodników. Zerwanie ścięgna mogło być konsekwencją długotrwałych i postępujących zmian w układzie szkieletowo mięśniowym. Trenerzy, fizjoterapeuci , lekarze powinni to w porę wychwycić, a bardziej doświadczeni koledzy przestrzec przed konsekwencjami. Teraz życzenia powrotu do zdrowia, są po prostu .......
PS. Chyba, że jeździłeś sam na własną odpowiedzialność, ...... to nie mam racji. Trzymaj się!


 
Profil
Zawodnik ATV Polska
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.07.2007 19:59
Posty: 3233
Miejscowość: Drezdenko
Imię: Bartosz
Quad: KTM wkrótce
Poprzednie quady: wiele ich było :)
PostWysłany: 08.02.2012 21:33 
Re: Motocross a zdrowie : PRZESTROGA ! Bonus : film z sezonu
Radek jest zawodnikiem Quadimodo Racing Teamu ale jak to u nich wygląda w sensie fizjoterapeutów itd - nie mam pojęcia.

_________________
www.soundbase.pl


 
Profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.04.2005 13:52
Posty: 690
Miejscowość: Brzeźnica
Quad: Honda TRX450R - Lonestar/Motowoz
PostWysłany: 08.02.2012 23:08 
Re: Motocross a zdrowie : PRZESTROGA ! Bonus : film z sezonu
Naderwanie ścięna wzielo się z nadmiaru cwiczen. Nogi byly po prostu za bardzo obciazone i dlatego sciegno się uszkodzilo. Doktorka, która robiła mi USG stwierdziła, że przyczyną była seria mikrourazów - w moim przypadku nie odczuwalnych, bo powiedziała iż mam taki próg bólowy, że ja pewnie zerwałbym całkiem ścięgno i chodził pół roku gadając cicho pod nosem, że cos mnie tam boli...
Prawda jest taka, żaden klub, ani żaden Team w polskich warunkach nie jest w stanie zapewnić zawodnikom fizjoterapeutów, lekarzy itd. Zawodowe Teamu w ME czy MŚ MX mają 2 lekarzy w zespole i zawodnicy są pod ciągłym ich okiem. Przygotowania prowadziłem na własną rękę - jak zawsze...

Przede wszystkim, chcę, żeby była to przestroga dla innych zawodników zajmujących się Quadcrossem i innymi dyscyplinami. SKORZYSTAJCIE Z MOJEGO DOŚWIADCZENIA póki jeszcze macie zdrowie...

_________________
Race Ready ! - Quadimodo Racing Team - #42


 
Profil Gadu-Gadu WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.03.2006 15:00
Posty: 1275
Miejscowość: Częstochowa/SG City :D
Quad: Kymco MXU 250 , Suzuki Kingquad 750 EmBe-edition K8 , Kymco MAXXER 250
PostWysłany: 08.02.2012 23:20 
Re: Motocross a zdrowie : PRZESTROGA ! Bonus : film z sezonu
Pomyśl jeszcze nad kriokomorą , hamuje procesy zwyrodnieniowe wspomagała sprawność ruchową.

Można zakupić urządzenia do magneto-terapii, koszt z aplikatorami to koło 8 tys zł, ale dużo pomaga. W skład wchodzi mata na całe ciało, poduszki, aplikator na nadgarstki, aplikator punktowy i świetna rzecz pierścień średnicy koło 30 cm własnie na dolegliwości typu kolanowego czy wszelkich kończyn.

Aktualnie naukowcy pracują nad lekiem regenerującym chrząstkę stawową (nie ma jeszcze takiego , mimo reklam typu 4Flex itd) , lek ma odbudowywać uszkodzone fragmenty itd, jest zgoda na testy kliniczne na ludziach. Poszukaj na necie i monitoruj temat :) Pojawiło się to jakieś 3-4 tygodnie temu. Myślę , że będzie przełom. Chrząstka jako jedna z niewielu rzeczy w organizmie niestety sama się nie regeneruje, jeżeli to uda się wprowadzić do sprzedaży to wiele osób zacznie się normalnie poruszać i sztuczne stawy czy takie rzeczy będą ostatecznością.

Wcześniej nie miałeś objawów typu tarcie w kolanach, strzelanie , przeskakiwanie :?:

_________________
Kymco MXU 250 sprzedany , Suzuki KQ 750 , sprzedany Kymco Maxxer 250 , Suzuki LTR 450 fun&race edition


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 13.06.2009 08:07
Posty: 40
Miejscowość: żywiec
Quad: YFZ
PostWysłany: 09.02.2012 13:26 
Re: Motocross a zdrowie : PRZESTROGA ! Bonus : film z sezonu
witam
pozdrawiam radka szybkiego powrotu do zdrowia

chciałbym zwrócić przy okazji uwagę na 2 podstawowe aspekty uprawiania sportów i startów w zawodach,
mianowicie na sposoby szkoleń zawodników i przestrzegania reżimu prawidłowej rozgrzewki zanim wsiądziemy na quada. w Polsce nie ma zbyt wielu fachowych trenerów tej dyscypliny , a dostęp do nielicznych ma nie wielu, nie wiele jest również organizowanych obozów szkoleniowych np. jak kiedyś organizował P.Sobczyk ,z tąd większość trenuje i jeździ na dziko na własną rękę czasem bez żadnej wiedzy na ten temat , a jak wiemy najważniejsze są początki i nauczenie dobrych nawyków.
bardzo często obserwuje na zawodach czy treningach jaki zapaleńcy quadów podchodzą do sprawy ,
przyjeżdżają na tor rozpakowują sprzęty , przeglądają , jeszcze ostatnie manewry śrubokrętem , ubrać kask i dawaj na tor na zimnych mięśniach i stawach , co jest największym zabójstwem dla naszego organizmu i następuje uszkodzenie elementów ,to tak jak zimny silnik czy amortyzatory powinny być rozgrzane przed startem
co zwiększa ich funkcjonalność i żywotność.
tak więc podsumowując , polecam rozpoczęcie uprawiania sportu wyczynowo a także rekreacyjnie od konsultacji z profesjonalnym trenerem i solidna rozgrzewka panowie to podstawa .
pozdrawiam wszystkich miłośników quadów


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.05.2011 15:58
Posty: 63
Quad: Yamaha Raptor 250
PostWysłany: 09.02.2012 18:57 
Re: Motocross a zdrowie : PRZESTROGA ! Bonus : film z sezonu
pablo37 święte słowa ;)

Radek szybkiego powrotu do zdrowia ;)


Ostatnio zmieniony przez dawiddjj22, 09.02.2012 18:57, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.04.2005 13:52
Posty: 690
Miejscowość: Brzeźnica
Quad: Honda TRX450R - Lonestar/Motowoz
PostWysłany: 09.02.2012 21:52 
Re: Motocross a zdrowie : PRZESTROGA ! Bonus : film z sezonu
Pablo37, bardzo słuszna uwaga ! Niestety to o czym piszesz jest dość częstym widokiem. W moim przypadku akurat kontuzja nastąpiła pod koniec ćwiczeń na siłowni kiedy wszystko było dobrze rozgrzane.
Przed zawodami na pewno dobrym rozwiązaniem jest:
1)5-minutowy truchcik
2) Rozciąganie : łydek, mięśni uda, podudzia, pośladków, tłowia/kręgosłupa (!!!), brzucha, skrętoskłony, rozciąganie szyi, bicepsów, tricepsów, przedramion, palców, rozgrzanie nadgarstków, trochę obrotów ramionami i rozciągnięcie mięśnia najszerszego grzbietu.
3)Przećwiczenie kilku pozycji jakie przyjmujemy na quadzie, np. w zakręcie (w lewo/w prawo), nachylenie do przodu, trochę przysiadów na quadzie itd.

Embe, nie odczuwałem jako takich bólów czy przeskakiwania. Lekarz stwierdził, że mało co czuję bodźce bólowe i nie jest to zbyt dobre na tego typu kontuzje...

_________________
Race Ready ! - Quadimodo Racing Team - #42


Ostatnio zmieniony przez Radek :), 09.02.2012 21:52, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil Gadu-Gadu WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.04.2010 18:37
Posty: 161
Miejscowość: Wolne Miasto Gdańsk
Quad: DS & XMR
PostWysłany: 10.02.2012 09:05 
Re: Motocross a zdrowie : PRZESTROGA ! Bonus : film z sezonu
ja od 20 lat gram w kosza, kiedyś nawet grałem w Wybrzeżu i Treflu ale niestety kolana mi nie wytrzymały. Miałem kilka lat przerwy ale wiadomo, że organizm się starzeje i nieba coś ze sobą robić aby nie zdziadzieć przed telewizorem. 4 lata temu znowu wróciłem do koszykówki ( moja pierwsza miłość ) niestety chcąc nie być gorszym od młodszych trzeba było więcej trenować i wrócił problem kolan. Zaczęły puchnąć, zbierała się w nich woda, było słyszać jak kości trą o siebie a chrząstki stawowej tam już nie ma wcale. Tym razem nie ryzykowałem i poszedłem od razu do dobrego ortopedy do Medicoveru, przede wszystkim kazał dać odpocząć kolanom 3-4 tygodnie, przez ten czas brałem taki preparat Artravit ( ampułki z takim gęstym żelem do picia ). Mi na szczęście to pomogło i teraz zawsze pamiętam o rozgrzewce, czy t w kosza czy na quadzie no i obowiązkowo ściągacze na kolanach. Jeśli by mi tam to nie pomogło to następnym krokiem miały być te zastrzyki z kwasu hialuronowego które są skuteczne w ponad 90%, a pozostałem 10% nie farciarzy pozostaje artroskopia kolan, na NFZ czeka się ze 2 lata, prywatnie ok. 5 tysi. Teraz raz na rok kupuje sobie Artravit i piję go profilaktycznie, kosztuje ok. 100 pln za chyba 10-12 ampułek ale jest skuteczny bo nie mam problemu z kolanami a czasem nawet i 3 razy w tygodniu gram w kosza po 2 godziny do tego obowiązkowa jazda na quadzie i naszczęście żadnego bólu i obrzęków.

_________________
www.Q3M.pl


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 13.06.2009 08:07
Posty: 40
Miejscowość: żywiec
Quad: YFZ
PostWysłany: 13.02.2012 21:13 
Re: Motocross a zdrowie : PRZESTROGA ! Bonus : film z sezonu
właśnie.......
dobrego ortopedy. ze świeczką.
większość od razu pod nóż.
ja byłem u kilku i tylko jeden spojrzał na sprawę głębiej i zalecił zastrzyki.
szkoda Radek że nie będziemy oglądać cię w crossracingu w Czechach


 
Profil Gadu-Gadu
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 13 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.