Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Rajd Brazylii 10-20.08.2010
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 25.04.2024 08:23



Odpowiedz  [ 35 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Rajd Brazylii 10-20.08.2010 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 27.04.2010 08:43
Posty: 691
PostWysłany: 03.08.2010 08:30 
Rajd Brazylii 10-20.08.2010
Dakarowiec i lider klasyfikacji quadów w Pucharze Świata Rafał Sonik wystartuje w 18 edycji Rajdu dos Sertoes (Brazylia 10-20 sierpnia). O punkty w klasyfikacji Pucharu Świata FIM będzie rywalizował z najznakomitszymi zawodnikami z całego świata. Wyzwanie jakie jest przed nim, przez wielu porównywane jest z Dakarem.

Brazylijska, czwarta już z kolei runda Mistrzostw Świata – Pucharu Świata FIM Rajd dos Sertoes zostanie rozegrany pomiędzy 10 a 20 sierpnia. Na liście zgłoszeniowej widnieje już 155 załóg z 11 krajów - Argentyny, Chile, Urugwaju, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii, Polski, Wenezueli, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, oraz Brazylii.

Po raz kolejny rajd startuje w miejscowości Goiania (Stan Goias), gdzie zostanie rozegrany prolog nazwany „Super Prime”. Będzie to 1 kilometrowy odcinek do którego zawodnicy wystartują w parach. Zajęta pozycja będzie decydować o miejscu startowym w dniu następnym. Tej edycji meta znajduje się w oddalonej o 4486 km miejscowości Fortaleza w północnej części Brazylii.
Drugi po Dakarze, największy na świecie rajd off-roadowy ma w tym roku w 95% nową trasę. Składa się z 10 etapów przebiegających przez sześć stanów Brazylii - Goiás, Minas Gerais, Tocantins, Maranhão, Piauí i Ceará - w czterech różnych regionach kraju.

W tym roku trasa rajdu dos Sertoes została określona przez Organizatorów jako bardziej wszechstronna, ale i trudniejsza niż poprzednich edycjach. Przed zawodnikami odcinki specjalne o zmiennej charakterystyce, wymagające podobnie jak na Dakarze kompleksowych i bardzo technicznych umiejętności. Znamienna dla tego rajdu jest zróżnicowana specyfika odcinków. Charakterystycznie dla terenów Ameryki południowej odcinki przechodzą z szybkich, żwirowych partii do wymagających, technicznych tras na pustyni. Trasa przebiegać będzie przez liczne drogi przecinające tereny rolnicze, wąskie i kręte górskie ścieżki. Nie zabraknie atrakcji dla miłośników typowo off roadowych klimatów: przeprawy przez rzeki i błota, oraz bardzo trialowe fragmenty skalnych zarówno pod górę jak i z góry. Kilka stref rajdu wiedzie przez brazylijskie wsie, tak też dla zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa, zlokalizowane zostały strefy radarowe z ograniczeniami prędkości, które oznaczone zostały dokładnie w roadbooku. Dodatkowych atrakcji i specyfiki na pewno dostarczy pogoda. Teraz w tamtej strefie klimatycznej panuje zima i w wyższych partiach zawodnicy muszą być przygotowani na niskie temperatury, które mogą spaść nawet poniżej zera stopni.
Na liście zgłoszeniowej rajdu widnieje czołówka światowych załóg. Rafał Sonik w Rajdzie dos Sertoes pojedzie po raz pierwszy. Reprezentujący Polskę quadowiec zdaje sobie sprawę, że na dos Sertoes można się spodziewać każdego rodzaju trasy.

„Słyszałem wielokrotnie porównania rajdu Brazylii do rajdu Dakar.” - komentuje przygotowania do rajdu Rafał Sonik - „Może nie jest to aż tak długi rajd, ale podobno z tego co wiem wcale nie łatwiejszy. Trudy rajdu mnie nie przerażają, wręcz przeciwnie są dla mnie motywujące. Jestem coraz bardziej już skupiony, a przez ostatnie kilka dni przed wyjazdem będę się starał już tylko poświęcić przygotowaniom siebie i swojej psychiki do bardzo trudnego rajdu. Tak jak mie się wydaje bez podstaw nikt by nie mówił, że jest to rajd porównywalny do Dakaru. Myślę, że są to podobne rajdy i że rajd w Brazylii nie będzie wcale łatwiejszy, a może nawet będzie tej samej skali trudności co Dakar. Cieszę się jednak na ten rajd, bardzo jestem zadowolony, że podjąłem decyzję żeby jechać. Trochę oczywiście niespokojny o niektóre elementy, ale cóż niepokój towarzyszy chyba każdemu wyzwaniu sportowemu.”

Wszystkie 10 etapów składa się na łączną liczbę 4437 km, z czego aż 2486 km to odcinki specjalne. Najdłuższy etap rajdu z Balas do Teresina liczy 654 km (w tym 182 km to OS). Dla zawodników najtrudniejszy będzie jednak etap szósty „Maraton”, podczas którego zabronione jest korzystanie z jakiejkolwiek pomocy serwisowej. W tym roku decyzją Organizatorów etap ten został skrócony o kilkadziesiąt kilometrów, tak aby próbie poddani zostali również kierowcy ciężarówek.

Trzymamy kciuki za naszego quadowca, aby bezpiecznie dojechał do mety tego arcytrudnego rajdu.

Codzienne informacje na blogu Mistrzostw Świata na stronie http://www.atvpolska.pl, na stronie http://www.rafalsonik.pl oraz na profilu Rafała Sonika na Facebook.

Zapraszamy

„Rajd dos Sertoes”

Prolog (10 sierpnia, wtorek) – Goiania

1 etap rajdu (11 sierpnia, środa) - Goiânia (GO) - Caldas Novas (GO)
Odcinek dojazdowy - 34 km, 
Odcinek Specjalnych - 133 km 
Odcinek dojazdowy - 36 km 

Total - 203 km 



2 etap rajdu (12 sierpnia, czwartek) - Caldas Novas (GO) - Unaí (MG)

Odcinek dojazdowy - 39 km, 
Odcinek Specjalnych – 214 km 
Odcinek dojazdowy - 192 km 

Total - 445 km

3 etap rajdu (13 sierpnia, piątek) - Unaí (MG) - Alto Paraíso de Goiás (GO)
Odcinek dojazdowy - 29 km, 
Odcinek Specjalnych – 220 km 
Odcinek dojazdowy - 167 km 

Total - 416 km

4 etap rajdu (14 sierpnia, sobota) - Alto Paraíso de Goiás (GO) - Dianópolis (TO)
Odcinek dojazdowy - 2 km, 
Odcinek Specjalnych – 240 km 
Odcinek dojazdowy - 272 km 

Total - 514 km 



5 etap rajdu (15 sierpnia, niedziela) - Dianópolis (TO) - Palmas (TO)
Odcinek dojazdowy - 28 km, 
Odcinek Specjalnych – 209 km 
Odcinek dojazdowy - 218 km 

Total - 455 km 


6 etap rajdu (16 sierpnia, poniedziałek) - Palmas (TO) - São Felix do Tocantins (TO)
Odcinek dojazdowy - 28 km, 
Odcinek Specjalnych – 209 km 
Odcinek dojazdowy - 218 km 

Total - 455 km 



7 etap rajdu (17 sierpnia, wtorek) - São Felix do Tocantins (TO) - Balsas (MA)
Odcinek dojazdowy - 12 km, 
Odcinek Specjalnych – 485 km 
Odcinek dojazdowy - 22 km 

Total - 520 km


8 etap rajdu (18 sierpnia, środa) - Balsas (MA) - Teresina (PI)
Odcinek dojazdowy - 178 km, 
Odcinek Specjalnych – 183 km 
Odcinek dojazdowy - 292 km 

Total - 653 km



9 etap rajdu (19 sierpnia, czwartek) - Teresina (PI) - Sobral (CE)
Odcinek dojazdowy - 70 km, 
Odcinek Specjalnych – 245 km 
Odcinek dojazdowy - 137 km 

Total - 452 km




10 etap rajdu (20 sierpnia, piątek) - Sobral (CE) - Fortaleza (CE)
Odcinek dojazdowy - 43 km, 
Odcinek Specjalnych – 107 km 
Odcinek dojazdowy - 240 km 

Total - 390 km




Rajd Total - 4,486 km 

Odcinki Specjalne Total - 2,366 km

Odcinki specjalne procentowo: 52.7%

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

_________________
Jesteś znajomym ATV Polska na Facebook'u?


 
Profil
ATVFunsQuad Member
ATVFunsQuad Member
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.08.2008 07:20
Posty: 2892
Miejscowość: Tam gdzie gadzina tam ja.
Quad: Zielona żaba :) 700
PostWysłany: 10.08.2010 19:38 
Re: Rajd Brazylii 10-20.08.2010
No to jutro zaczynają się prawdziwe zmagania na trasie rajdu. Czekam na relację i trzymam kciuki za Rafała Sonika.

Pozdrawiam.

_________________
Niektórzy ludzie mogliby zabić się skacząc z poziomu swojego ego, na poziom swojego IQ .


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 27.04.2010 08:43
Posty: 691
PostWysłany: 10.08.2010 20:24 
Re: Rajd Brazylii 10-20.08.2010
Wczorajszy dzień upłynął całkowicie pod znakiem ostatnich przygotowań sprzętowych i osobowych. Od godziny 15.00 czasu lokalnego, czyli od naszej godziny 20.00 trwały odbiory administracyjne i techniczne teamu i zawodnika. ATV Polska Team przeszedł przez nie, jak to zawodnicy mówią „śpiewająco”. Oczywiście ze słowami hymnu bojowego na ustach.

Brazylia przywitała naszą ekipę słońcem, ale nie upałem. Co jest bardzo ważne nie tylko dla samego zawodnika ubranego z pancerz od stóp do głów, ale i dla całej ekipy. W tym roku w skład ekipy Rafała podczas tej edycji Mistrzostw Świata-Pucharu Świata weszli mechanicy Jarek i Piotrek, kierowca rodowity Argentyńczyk poznany podczas Dakaru 2010, Kinga – tłumacz i logistyczny organizator oraz nasz paparazzi Jacek.
Sama procedura odbiorów przeszła bardzo szybko i sprawnie. Zupełnie przeciwnie niż przed Dakarem, gdzie trwa to godzinami. Zarówno nasz quad, jak i Rafał przeszli odbiory bez zastrzeżeń. Pierwsze ogólne wrażenia bardzo pozytywne. Może organizacja typowo „południowa”, czyli każdy ma na wszystko czas i się nie spieszy, ale życzliwość i sympatia, jaką obdarzani są zawodnicy i ekipy naprawdę wpływa pozytywnie na całą atmosferę rajdu. Przynajmniej jego początku.

Rafał Sonik wyciszony i skupiony przed startem tak skomentował swoje własne wewnętrzne przygotowania:
„Jesteśmy już jedną nogą w rajdzie Brazylii dos Sertoes. Rozmawiałem dzisiaj z Markiem Coma i powiedział mi: ”Rafał, podejdź do tego spokojnie. Przejechałeś Dakary, przejechałeś kilka najtrudniejszych rajdów świata. Ani przez moment nie myśl, że może być inaczej. Będziesz na mecie i dasz sobie radę.” Tego będę się trzymał. A wy trzymajcie za mnie kciuki.”

_________________
Jesteś znajomym ATV Polska na Facebook'u?


 
Profil
ATVFunsQuad Member
ATVFunsQuad Member
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.08.2008 07:20
Posty: 2892
Miejscowość: Tam gdzie gadzina tam ja.
Quad: Zielona żaba :) 700
PostWysłany: 10.08.2010 21:30 
Re: Rajd Brazylii 10-20.08.2010
Dziękuję za SMS i czekam na kolejne z relacjami z rajdu :^^D:

Pozdrawiam.

_________________
Niektórzy ludzie mogliby zabić się skacząc z poziomu swojego ego, na poziom swojego IQ .


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 30.05.2009 19:17
Posty: 3
Quad: Yamaha Grizzly 700
PostWysłany: 10.08.2010 21:58 
Re: Rajd Brazylii 10-20.08.2010
Dziękuję za smsa czekam z niecirpliwością na relacje.

3mam kciuki za sukces Rafała. Oczywiście liczymy na podium a najlepiej pierwsze miejsce.

Powodzenia SS


 
Profil

Rejestracja: 27.04.2010 08:43
Posty: 691
PostWysłany: 11.08.2010 09:46 
Re: Rajd Brazylii 10-20.08.2010
Zapraszam do obejrzenia Galerii Zdjęć z rajdu - przed rajdem ;)

_________________
Jesteś znajomym ATV Polska na Facebook'u?


 
Profil
ATVFunsQuad Member
ATVFunsQuad Member
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.08.2008 07:20
Posty: 2892
Miejscowość: Tam gdzie gadzina tam ja.
Quad: Zielona żaba :) 700
PostWysłany: 11.08.2010 14:57 
Re: Rajd Brazylii 10-20.08.2010


Pozdrawiam.

_________________
Niektórzy ludzie mogliby zabić się skacząc z poziomu swojego ego, na poziom swojego IQ .


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 27.04.2010 08:43
Posty: 691
PostWysłany: 12.08.2010 11:31 
Re: Rajd Brazylii 10-20.08.2010
Po prologu w Gojani Rafał Sonik w czołówce stawki quadów

18 edycja Rajdu dos Sertões rozpoczęła się we wtore, prologiem rozegranym na specjalnie przygotowanej do tego wydarzenia arenie „Prime arena” wybudowanej obok Flamboyant Shopping Center w centrum Goiania (GO). Zmagania zawodników obserwowało jak szacował organizator prawie 50 tysięcy widzów na trybunach. Jak na największych meczach piłki nożnej.

Moment rozpoczęcia rajdu i spektakularny prolog wykonany przez zawodników były okazją do wielkiej fiesty dla mieszkańców Gojani. Na liczących około 50.000 trybunach zasiadło na pewno więcej widzów. Tłumy wiwatujące na cześć zawodników były wszędzie.

„Ogromna fiesta, wielkie wydarzenie. Ludzie wstają z miejsc, machają rękami, krzyczą. Wielkie tablice świetlne jak na meczach piłkarskich, zawieszone na dźwigach. Gigantyczna flaga Brazylii powiewająca nad nami. Trochę przeszkadza to jechać, dlatego, że prawie nie widziało się trasy. Ze wszystkich stron flesze i wielkie, świecące jupitery. Trudno trafić w kolejny zakręt i we właściwy tor jazdy. Utrudniało to sportową walkę, ale powodowało, że mieliśmy zupełnie inne fantastyczne wrażenia.” Tak na gorąco i z emocjami opowiadał o prologu Rafał Sonik.

Super prime, dla quadów rozpoczął się około godziny 20.00. Tuż po nich na arenę wjechały motocykle. Powołując się na zdanie, że „nigdy nikt nie wygra wyścigu na pierwszym zakręcie, ale dużo może na nim stracić" Rafał Sonik rozegrał ten prolog taktycznie. „Takie było założenie żeby jechać bardzo bezpiecznie, nie narażać się na jakiekolwiek ryzyko. Żeby mieć kilku szybkich quadowców przed sobą, kilku za sobą. Tak, żeby mieć już trochę śladów przed sobą, bo jutro(dzisiaj) będzie bardzo trudna nawigacja. Widziałem już roadbooka, to jest labirynt, który jutro (dzisiaj) przed nami. Nawigacja wśród ścieżek, dróżek, mostków, przejazdów. Quad się sprawuje dobrze, troszkę za miękkie zawieszenie z przodu, ale będę się starał go poprawić, utwardzić, żeby mi się nie kładł w skrętach.”

We wtorkowym prologu najszybszym quadowcem był Robert Naji Nahas z czasem 1min31s20. Z tym wynikiem zapewnił sobie zaszczyt pierwszeństwa na starcie pierwszego etapu z Gojani do Caldas Novas (GO). Lider klasyfikacji Pucharu Świata FIM Rafał Sonik znalazł się na 4 miejscu.

Wyniki Super Prime Kategoria Quady

1 - Robert Naji Nahas (Prototype) - 1m31s20
2 - Tom Rose (Yamaha 450) - 1min31s20
3 - Francine Costa Souza (Yamaha 700) - 1min32s70

4 – Rafał Sonik(Yamaha700) - 1min33s10

Wyniki Super Prime Kategoria Motocykle
1 - Felipe Zanol (Honda 450) - 1min 27s10
2 - Zé Hélio (BMW 450) - 1min28s20
3 - Ike Klaumann (Honda 450) - 1min29s10

-- dodano 12.08.2010 12:15 --

Pierwszy etap łączący Goiânia (GO) i Caldas Novas (GO) liczący łącznie 203 km był bardzo ciekawy i jednocześnie bardzo zróżnicowany. Tradycja rajdu dos Sertoes nakazuje, aby pierwszy odcinek nie pokazał prawdziwego oblicza trudów dalszych etapów i dał czas na przemyślenia i ostatnie przygotowania. W ten sposób można dokładnie przetestować sprzęt i dokonać ostatnich poprawek przed kolejnymi dziewięcioma naprawdę trudnymi etapami.

Właśnie w ten przemyślany i spokojny sposób wykorzystał go Rafał Sonik. „Pierwszy etap był nie bardzo długi, ale bardzo zróżnicowany. Miejscami szybki, miejscami wolny. Czasem techniczny, a czasem otwarty. Trochę się uczyłem typowych brazylijskich przeszkód. Takich nie ma nigdzie indziej, na żadnym innym rajdzie. Mostki na trasie, które są czasami nawet, co kilkadziesiąt metrów. Nie maja one całego środka. Trzeba trafić idealnie kołami w dwa boki. Ponieważ jeśli się zjedzie lekko w prawo lub w lewo to jest pustka. Jest to niesamowicie niebezpieczne.”

Według przyjętej wcześniej taktyki rajd ten Rafał chce przejechać spokojnie, co wcale nie oznacza zachowawczo. „Na trasie dzisiejszego odcinka był może dwie, trzy sytuacje, w których podejmowałem ryzyko. Musiałem trochę przekalibrowywać, dlatego, że skoki, które się tutaj wykonuje powodują, że przednie koła się przestają kręcić tak mocno i zmienia się kalibracja. Trzeba to później przeliczać.”

Quad, na którym wystartował w Brazylii to Yamaha, ta sama, na której przejechał tegoroczny Dakar. „Ważne, że sprzęt działa, a ja jestem w jednym kawałku i dobrej kondycji.”

Mimo zapewnień, że jest to bardzo testowy i spokojny odcinek, przyroda pokazała swoje oblicze. Podobnie jak na wielu odcinkach dakarowych dookoła było pełni piachu i wdzierającego się wszędzie pyłu.”Dwa razy jechałem w takim kurzu, że nie dało się jechać. Gdyby nie wiatr wiejący to nie wyobrażam sobie tego. I tak dwa razy się zgubiłem. Raz na 5-6 minut, bo przy dużej prędkości jechałem w kurzu i w labiryncie kilku dróg wybrałem niewłaściwą. Musiałem wracać. Później się pogubiłem w nawigacji, ponieważ mi właśnie kalibracja nie odpowiadała.”

Wśród quadów, dzisiaj najszybciej na metę OS dojechał Robert Naji Nahas (Prototype), powtarzając zwycięstwo w „Super premiera”, która odbyła się w Goiânia (GO) w przeddzień pierwszego etapu. Dwukrotny zwycięzca rajdu Dos Sertoes w latach ubiegłych zamknął OS z wynikiem 01h56min45s1, przed Carlo Collet (BRP 800) i Francinei Costa (Yamaha 700), który wywalczył trzecie miejsce. Rafał Sonik zajął 6 miejsce, a wśród zawodników jadących cykl Pucharu Świata – 5 pozycję.

„Etap dobry. Nie spodziewałem się jakiegoś super wyniku, bo i nie taki był cel. Dzisiaj ściganie z najlepszymi Brazylijczykami mogłoby się tylko źle skończyć. Moim zadaniem jest dojeżdżać każdy etap do mety i tak też mam zamiar jechać w najbliższych dniach.” - na mecie skomentował dzisiejszy etap Rafał Sonik.

Klasyfikacja quadów – pierwsze 10 pozycji – łącznie FIM I Campeonato Brasileiro

1. Robert Nahas (BRA) - Prototype - 01h56min45s1
2. Carlo Collet (BRA) - BRP 800 - 01h57min30s0
3. Francinei Costa (BRA) - Yamaha 700 - 01h57min55s5
4. Marcio Oliveira (BRA) - KTM 530 - 02h03min45s1
5. Heronaldo M. Segundo (BRA) - Yamaha 700 - 02h04min09s0
6. Rafal Sonik (POL) - Yamaha 900 - 02h07min11s5
7. Andre Suguita (BRA) - KTM 525 - 02h09min03s9
8. Rodolfo Brito (BRA) - Yamaha 700 - 02h11min08s7
9. Sérgio Klaumann (BRA) - Honda 700 - 02h12min20s5
10. Tom Rosa (BRA) - Yamaha 450 - 02h14min46s1

Image

Image

Image

Image

Image

_________________
Jesteś znajomym ATV Polska na Facebook'u?


 
Profil
ATVFunsQuad Member
ATVFunsQuad Member
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.08.2008 07:20
Posty: 2892
Miejscowość: Tam gdzie gadzina tam ja.
Quad: Zielona żaba :) 700
PostWysłany: 14.08.2010 18:24 
Re: Rajd Brazylii 10-20.08.2010
http://www.rmf24.pl/raport-rafalsonik/r ... nId,292697

Pozdrawiam.

_________________
Niektórzy ludzie mogliby zabić się skacząc z poziomu swojego ego, na poziom swojego IQ .


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 27.04.2010 08:43
Posty: 691
PostWysłany: 16.08.2010 08:21 
Re: Rajd Brazylii 10-20.08.2010
Piątek 13 sierpnia okazał się bardzo szczęśliwy dla naszego quadowca Rafała Sonika. Po zaciętej walce wygrał trzeci już etap rajdu Dos Sertoes z Unai (MG) do Alto Paraiso, miejscowości w północno-wschodniej części stanu Goias. Tym samym został liderem klasyfikacji pośród zawodników startujących w ramach Pucharu Świata FIM.

Ostatnie metry przed metą odcinka specjalnego były niezwykle emocjonujące. Walka pomiędzy prowadzącymi quadowcami Carlo Collet i Rafałem Sonikiem rozgorzała tuż przed samą metą., dosłownie na kilkaset metrów. Rafał walczył do końca i jak widać skutecznie. Finalnie różnica pomiędzy zawodnikami to jedynie 10 sekund.

"To był bardzo ciężki etap. Niesamowite prędkości, sporo dużych przestrzeni. Fragment trialowy, który wymagał bardzo wysokich umiejętności. Jestem zadowolony, bo jechałem dobrym tempem, szczególnie drugą część odcinka. ", powiedział na mecie Sonik.

Takie przyspieszenie tempa w trzecim etapie to wysiłek nie tylko dla samego zawodnika, ale i dla sprzętu. Jak widać team - quad+zawodnik byli i są nadal świetnie przygotowani do zmagań po brazylijskich bezdrożach. „Na razie quad funkcjonuje ze problemów, działa. Ja sam jestem coraz lepiej zaznajomiony ze specyfika otoczenia. Jeśli nie będzie radykalnych zmian podłoża, i terenu po którym jedziemy, to powinno być w porządku. Teraz zaczynają się etapy, gdzie będzie się liczyła wytrzymałość, determinacja i przygotowanie sprzętu."

Na mecie piątkowego etapu na drugim miejscu zameldował się Carlo Collet z czasem 3h06min57, a następnie André Suguito z 3h15min51. Z nimi kolejno Francine Souza, Tom Rose i Marcio Oliveira.

Najmniej szczęścia w ten piątek 13-go miał dotychczasowy lider Robert Nahas. Na dwa kilometry przed metą odcinka specjalnego zepsuł się jego quad i musiał zostać odholowany na metę os.

W łącznej klasyfikacji Rafał Sonik przesunął się na drugie miejsce, zostając liderem rundy Pucharu Świata.

QUADY
1. Rafał Sonik (PL) Yamaha Raptor 900 3:03.40,6
2. Rodrigo Varela (BR) Suzuki 450 +2.27,0
3. Carlo Collet (BR) BRP 800 +3.16,8
4. Andre Suguita (BR) KTM 525 +2.10,9
5. Francinei Sousa (BR) Yamaha Raptor 700 +13.59,4
6. Tom Rosa (BR) Yamaha 450 +14.18,7

KLASYFIKACJA GENERALNA PO 3 ETAPIE
1. Collet 8:02.18,7, 2. Sonik +4.00,6, 3. Nahas +17.24,2, 4. Marinho +30.22,7, 5. Varela +30.42,4, 6. Oliveira +31.05,4.

ETAP 4
Rafał Sonik powtórzył piątkowy etapowy sukces w rajdzie Brazylii Rally dos Sertoes. Polski lider Pucharu Świata w kategorii quadów okazał się najszybszym zawodnikiem podczas 4 etapu z Alto Paraiso do Dianopolis.

Po piątkowej wygranej nastąpiła chwila napięcia. Na większość zawodników nałożone zostały kary za przekroczenie prędkości na odcinkach objętych jej ograniczeniem. Niestety nie ominęła ona lidera quadowego Rafała Sonika. Przyznano mu 26 minut karnych.

W trakcie dzisiejszego etapu liczącego w sumie 356 km na jego 240-kilometrowym odcinku specjalnym Rafał utrzymywał się cały czas w czołówce razem z motocyklistami. I bez trudu nadrobił stracone minuty.

„Wystartowałem dzisiaj rano 18 w klasyfikacji generalnej razem z motocyklistami z Mistrzostw Świata i Mistrzostw Brazylii. Przez cały odcinek specjalny łącznie z tankowaniem i drugim odcinkiem po tankowani unie wyprzedził mnie ani jeden quadowiec i ani jeden motocyklista. A ja wyprzedziłem trzech, albo nawet czterech.”
- komentuje Rafał Sonik.

Na pierwszym pomiarze czasu, krakowianin ustępował o 36 sekund Carlo Colletowi jadącemu również na quadzie, ale na drugim był już szybszy od niego o całe 2.31. Po świetnej i dynamicznej jeździe metę osiągnął z przewagą 3.44 nad młodym zawodnikiem z Sao Paulo.

„Bardzo dobry etap. Kolejny dobry, taki, o którym myślę z przyjemnością. Wygrałem wczoraj odcinek specjalny, wygrałem dzisiaj odcinek specjalny. Nabrałem już swojego tempa, w prawdzie trochę za dużego. Najpierw w pierwszych dwóch etapach jechałem ciut za wolno, wczoraj ciut za szybko. Dzisiaj po nałożonych wczoraj karach jechałem wolniej tam gdzie trzeba było wolno jechać, czyli tam gdzie były obszary z pomiarem prędkości. Mam nadzieję, że nie dostanę kary wcale, albo, chociaż mniejsza niż wczoraj.”

Po dzisiejszej wygranej Rafał Sonik zajmuje w klasyfikacji generalnej łączonej Pucharu Świata FIM i Mistrzostw Brazylii 2 miejsce. Natomiast pozostaje liderem w klasyfikacji zawodników jadących tylko w Pucharze Świata.

QUADY
1. Rafał Sonik (PL) Yamaha Raptor 900 3:19.21,7
2. Carlo Collet (BR) BRP 800 +3.44,9
3. Francinei Sousa (BR) Yamaha Raptor 700 +7.32,1
4. Marcio Oliveira (BR) KTM 525 +9.03,1
5. Sergio Klaumann (BR) Honda 700 +11.44,2
6. Heronaldo Marinho (BR) Yamaha Raptor 700 +28.40,2

PO ETAPIE
1. Collet 11:25.25,3, 2. Sonik +26.15,7, 3. Oliveira +52.23,6, 4. F. Sousa +54.01,9, 5. S. Klaumann +1:13.54,5, 6. Pereira +1:33.08,3.

-- dodano 16.08.2010 09:19 --

Rafał Sonik był dzisiaj czwarty na mecie 201 km odcinka specjalnego w drodze do Palmas. Mimo gorszego wyniku etapowego niż wczoraj objął prowadzenie w Rally dos Sertoes. Dotychczasowy lider, Carlo Collet otrzymał dwie godziny kary, spadając na siódme miejsce. Najlepszy czas na oesie uzyskał dwukrotny zwycięzca rajdu, Robert Nahas. Dodatkowym powodem do radości dla Polaka było wygranie odcinka specjalnego Super Prime.

Za zawodnikami połowa rajdu. Nie oznacza to jednak, że ta trudniejsza. Z dnia na dzień trasa jest coraz bardziej wymagająca zarówno dla zawodników, jak i pojazdów. Dzisiaj nie zabrakło również momentów niebezpiecznych.

„Dzisiejszy etap był bardzo trudny, techniczny i wymagający. Mnóstwo nawigacji takiej skomplikowanej np. kilka kilometrów jechaliśmy takimi krętymi ścieżkami pasterskimi w górach. Ogólnie teren i podłoże bardzo skorodowane. Liczne szczeliny, jamy. Wpadaliśmy w liczne dziury. Niestety kilku z nas, mam na myśli motocyklistów wpadli do bardzo niebezpiecznych pułapek. Na jednej z nich tuz przede mną wpadł motocyklista do prawie 4 metrowej głębokości uskoku, urwisku."

Quad, na jakim jedzie Rafał spisuje się świetnie. Mimo swojej wagi doskonale spisuje się na drogach i bezdrożach Brazylii. „Etap ten jechałem bardzo ostrożnie, a mimo tego urwałem płytę osłonową pod tylnym wahaczem. Najpierw ścięło najprawdopodobniej dwie śruby na jakiś głazach. Później przez około 30-40 km słyszałem jak ona uderza o podłoże. Ale mieliśmy tak ciasne czasy, że wiedziałem, że konkurenci jadący za mną z tyłu tylko czyhają na taki błąd, który kosztowałby mnie cenne 3-4 minuty. Pozostałem na trasie i pozwoliłem tej osłonie urwać się całkiem.

Dzisiaj również dodatkowo Rafał Sonik odniósł swoje trzecie już oesowe zwycięstwo w Rally dos Sertoes. Pokonał o 0, 3 sekundy swojego najmocniejszego rywala Robeta na trasie Super Prime, superoesu na terenie Praia do Prata w Palmas, będącej stolicą stanu Tocantins. „Na koniec dzisiejszego dnia mieliśmy taki etap zwany Super Prime. Taki około 2 i pół kilometrowy odcinek specjalny - „kręciołek” jak mówią rajdowcy. Udało mi się w klasyfikacji generalnej tego „kręciołka” wykręcić we wspólnej klasyfikacji quadów i motocykli drugi czas, a pierwszy wśród quadów.”

Przed zawodnikami kolejne bardzo trudne wyzwanie – pierwsza część maratonu. Jutrzejszy etap prowadzi z Palmas (TO) do S.Felix do Tocantis (TO) i liczy 534 km, z czego aż 423 km to odcinek specjalny. „Jutro bardzo wcześnie rano zaczynamy od etapu, który będzie pierwszą częścią maratonu. Po przyjeździe na metę tego etapu nie będziemy mieć mechaników, serwisu i obsługi. Dwa bardzo trudne, jeśli nie nawet decydujące dni tego rajdu.”

_________________
Jesteś znajomym ATV Polska na Facebook'u?


 
Profil
ATV Partner
ATV Partner
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.02.2005 21:23
Posty: 793
Miejscowość: Sokołów Podlaski
Quad: Polaris
PostWysłany: 17.08.2010 08:14 
Re: Rajd Brazylii 10-20.08.2010
bardzo dobra jazda Rafała - gratulacje i oby tak dalej :)

_________________
pozdrawiam Jarys
www.atvpartner.pl


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 27.04.2010 08:43
Posty: 691
PostWysłany: 17.08.2010 09:52 
Re: Rajd Brazylii 10-20.08.2010
Image

Rafał Sonik podniósł do czterech (wliczając wczorajszy Super Prime) liczbę wygranych odcinków specjalnych w Rally dos Sertoes. Umocnił po raz kolejny pozycję lidera kategorii quadów pozostawiając za sobą Roberta Nahasa o niemal 13 minut na 330-kilometrowym odcinku specjalnym. W klasyfikacji generalne kolejny zawodnik po Rafale ma do niego 28 minut straty.

Wczoraj zawodnicy mieli okazję zmierzyć się z pustynnymi terenami Brazylii. Załogi rajdowe musiały pokonać północną część pustyni Jalapao. Odcinek ten był bardzo wymagający nawigacyjnie w szczególności w partiach sawanny.

W Sao Felix do Tocantins nastąpiła przerwa w etapie maraton. Zawodnicy SA sami na biwaku bez teamów. Tym samym są całkowicie bez możliwości korzystania z serwisu. Mogą liczyć tylko na siebie.

Biwak, na którym spali zawodnicy jest usytuowany w terenie, gdzie nie ma zasięgu telefonów komórkowych. Nie mamy z Rafałem kontaktu, więc emocje związane z 6tym etapem przekażemy jutro.

Dziś przed zawodnikami druga część maratonu. Etap siódmy z Sao Felix do Tocantins. liczący 520 km, z czego 485 km to odcinek specjalny, a jedynie 34 km stanowią dojazdówki.

KLASYFIKACJA QUADÓW ETAP 6:

1. Rafał Sonik (PL) Yamaha Raptor 900 4:06.04,7
2. Robert Nahas (BR) Prototipo 686 +12.52,7
3. Sergio Klaumann (BR) Honda 700 +16.54,8
4. Carlo Collet (BR) BRP 800 +17.25,0
5. Marcio Oliveira (BR) KTM 525 +19.40,6
6. Francinei Sousa (BR) Yamaha Raptor 700 +21.50,0

KLASYFIKACJA GENERALNA QUADÓW PO 6 ETAPIE:
1. Sonik 19:40.51,3, 2. Oliveira +28.41,2, 3. S. Klaumann +57.04,8, 4. F. Sousa +1:15.39,4, 5. Pereira ++2:43.19,5, 6. Suguita +2:46.24,8.

_________________
Jesteś znajomym ATV Polska na Facebook'u?


 
Profil
A.P.T. Poznań Team
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.06.2009 14:59
Posty: 1560
Miejscowość: Poznań MG
Quad: Osama Bombardier
PostWysłany: 17.08.2010 19:51 
Re: Rajd Brazylii 10-20.08.2010
Nieźle nieźle...Dziś na tvp słyszałem krótką relację.. motocykliści również nieźle się spisują. Ciekaw jestem czy Orlen jest zainteresowany Sonikiem i na odwrót.

_________________
'Jesteś poza trasą'

QuadFilmy -> http://www.youtube.com/user/saymonpoznan?feature=guide

http://www.myspace.com/djsaymon


 
Profil Gadu-Gadu WWW

Rejestracja: 27.04.2010 08:43
Posty: 691
PostWysłany: 18.08.2010 08:14 
Re: Rajd Brazylii 10-20.08.2010
Trwa zwycięska seria Rafała Sonika podczas Rajdu Brazylii. Dzisiaj zakończył się siódmy etap - Rafał odniósł swój piąty oesowy sukces, w tym, co ważne trzeci z kolei. Wyprzedził o 6 minut Carlo Colleta, a o 12 minut Marcio Oliveirę.

Właśnie dzisiaj zakończył się trwający dwa dni i liczący łącznie ponad 1000 km maraton. Najtrudniejszy i najbardziej emocjonujący moment w Rajdzie Brazylii. Nie tylko dla kibiców, ale przede wszystkim dla zawodników.

„Dwa bardzo męczące dni za nami. Praktycznie mogliśmy przy pojazdach wymienić filtry i dolać płyny. I tyle.”
Rafał nie ukrywał emocji związanych z dzisiejszym wynikiem. Trud tych dwóch dni nagrodzony został zwycięstwem. „To były bardzo wyczerpujące dwa etapy. Tym większą mam satysfakcję i przyjemność w tym, że wygrałem wczorajszy i dzisiejszy etap. Myślę, że mam powody do radości."

Druga część etapu „Maraton”, prowadząca do Balsas w stanie Maranhão, miała zawierać najdłuższy, 485-kilometrowy odcinek specjalny, jednak przed startem został on, ku uciesze zawodników radykalnie skrócony - do 220 km.

„Dzisiaj mieliśmy wiele szczęścia, bowiem Organizator podjął bardzo słuszna decyzję o skróceniu odcinka specjalnego. Ten, który planowany był pierwotnie byłyby morderczy i niewykonalny. Dzięki temu jechaliśmy w prawdzie ponad 500 km, ale przynajmniej bez stresu.”

W dzisiejszym etapie na drugim miejscu uplasował się Carlo Collet z czasem 2h48min10, a za nim następnie Marcio Oliveira, Sergio i Andrew Klaumann Suguito. Collet miał problemy sprzętowe na trasie, ale w rezultacie udało mu się zakończyć. "Szkoda, że miałem problemy, ale to może spotkac każdego. Odcinek maraton był bardzo dobry, poszło mi naprawdę dobrze. W sumie jestem zadowolony z wyniku" – na mecie mówił Carlo Collet.

Przewaga Sonika nad Olivieirą w łącznej klasyfikacji wzrosła do 40 minut.

KLASYFIKACJA QUADÓW ETAP 7
1. Rafał Sonik (PL) Yamaha Raptor 900 2:41.58
2. Carlo Collet (BR) BRP 800 +6.12
3. Marcio Oliveira (BR) KTM 525 +12.04
4. Sergio Klaumann (BR) Honda 700 +15.01
5. Andre Suguita (BR) KTM 525 +19.45
6. Francinei Sousa (BR) Yamaha Raptor 700 +21.02

KLASYFIKACJA GENERALNA QUADÓW PO 7 ETAPIE
1. Sonik 22:22.49, 2. Oliveira +40.45, 3. S. Klaumann +1:12.06, 4. F. Sousa +1:36.41, 5. Suguita +3:06.10, 6. Pereira +3:08.31.

_________________
Jesteś znajomym ATV Polska na Facebook'u?


 
Profil
U-quad warszawski
U-quad warszawski
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.08.2008 14:10
Posty: 3361
Miejscowość: Warszawa
Quad: R815
PostWysłany: 18.08.2010 08:48 
Re: Rajd Brazylii 10-20.08.2010
bardzo mnie cieszą sukcesy Rafała i naprawdę gratuluję mu takiego wyniku - tylko czemu jestem informowany o tym sms-em o 23.30 :?: niektórzy mają małe dzieci i chcieliby się wyspać , lub są na urlopie

_________________
Life's 2 short 2b slow


 
Profil Gadu-Gadu
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 35 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 37 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.