Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Tworzenie własnych map do urządzeń Garmin
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 16.04.2024 23:38



Odpowiedz  [ 74 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Tworzenie własnych map do urządzeń Garmin 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 03.12.2006 22:57 
może coś poknociłeś z warstwami?


 
Profil
Moderator Działu Side by Side

Rejestracja: 24.10.2005 21:20
Posty: 2017
Miejscowość: Podgrodzie
Quad: SxS - silnik - pierwsze odpalenie
PostWysłany: 03.12.2006 23:06 
Hmmmm..... chyba wiem co jest nie tak. Otworzylem UMP w mapedicie i zrobilem add plik z waypointami. Cos mi program napisal wlasnie o tej opcj add ale nie pamietam co. W kazdym razie wczesniej nie pisal. I te waypointy zmienilem nazwy i wzialem apply. Tak mysle ze albo zle zrobilem add albo apply, albo oba.


 
Profil
MultiMoto
MultiMoto
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2005 14:23
Posty: 13123
Miejscowość: Warszawa i okolice
Quad: Quad czy motocykl - nie ma znaczenia ;)
PostWysłany: 04.12.2006 00:06 
Blad przy konwersji, transmisji?


 
Profil Facebook WWW
Moderator Działu Side by Side

Rejestracja: 24.10.2005 21:20
Posty: 2017
Miejscowość: Podgrodzie
Quad: SxS - silnik - pierwsze odpalenie
PostWysłany: 04.12.2006 21:24 
Dalej jest żle, jak przesuwam kursorek na GPSie w prawą stronę poza linie pionową na prawo od Zielonki to pojawia się mapa i jest ok, ale w dużym powiekszeniu wygląda to tak jakby nie było 2/3 mapy, właśnie tak od Zielonki na zachód


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 20.12.2007 00:28 
Co robi quadowiec w wolnych chwilach w tygodniu, kiedy nie może jeździć?
Przygotowuje kolejną wyprawę i żmudnie kresli mapy, skanuje i kalibruje podkłady, wgrywa tracki...... :D

Image


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 20.12.2007 11:03 
postanowiłem napisać dodatkowo zwięzłą instrukcję jak stworzyć własną (dobrą) mapę pod Garmina.


1.Kup dobrą mapę topo. Polecam mapy Głównego Geodety Kraju 1:50000.
http://www.bosfor.pl/index.php?m=Map&MID=30&ID=31&MKID=6
Mają dobre pokrycie kraju i świetnie się kalibrują po dobrym skanowaniu.
Dostępne są na rynku już skalibrowane mapy czarno-białe, ale zwykle kalibracja jest kiepska a na mapach niewiele widać. Można łatwo pomylić rzekę ze ścieżką.

2.Przygotowanie mapy.
Skanujemy mapę w 200dpi (wystarczy). Jako, że jest ona kwardratowa i większa niż format A3 i A4, zwykle skanujemy ją w dwóch kawałkach. Należy zwrócić uwagę na możliwe prezyzyjne ułożenie mapy na skanerze, żeby potem oszczędzić sobie dokładnego prostowania mapy.
Kiedy już mamy dwa skany, wrzucamy każdy do Photoshopa (najlepiej).
W zakładce Filters-Distort-Lens distortion correction, precyzyjnie obracamy mapę tak, aby była idealnie równoległa do siatki. Wymaga to obracania z dokładnością do 0.1 stopnia. Kiedy to wykonamy, wycinamy ze skanu mapę dokładnie po jej zewnętrznym obrysie (ramce) i tuż przed granicą skanu gdzie mapa jest obcinana, żeby mieć równe odcięcie. Sprawdzamy ilość pikseli na szerokość (przy podanych wczęsniej parametrach powinno wyjść ok. 2810 pikseli.
Powtarzamy czynność dla drugiej mapy i przeskalowujemy ją na taką samą ilość pikseli na szerokość, żeby idealnie pasowała do pierwszej mapy. Ja skanuję mapy na część górną i dolną. Kiedy już mamy dwie mapy, ponownie wchodzimy do Photoshopa i z menu wybieramy funkcję Automate-Photomerge i podajemy przygotowane wcześniej mapy. Używamy funkcji łączenia ADVANCED i mamy gotową mapę. Zapisujemy ją w JPG po uprzednim dokładnym przyjrzeniu się czy zostały dobrze połączone w całość.

3.Sciagamy darmową wersję OziExplorera:
http://www.oziexplorer.com/
i uruchamiamy wersję TRIAL z dwóch zainstalowanych. Z menu wybieramy opcję importu mapy do kalibracji i wskazujemy 4 narożne punkty podając ich współrzędne wypisane na mapie. Ustawiamy parametry wg. wskazówek GPSMAniak dla map: Mapy topograficzne 1:50 000 i 1:10 000 GGK w układzie PUWG-92:
http://gps.astronet.pl/new/porady-kalibracja.htm
Zapisujemy mapę i otrzymujemy plik z rozszerzeniem MAP, który otwieramy w MAPEDIT:
http://www.geopainting.com/en/
Potem należy poczytać co pisze o pracy w tym programie GPSManiak:
http://gps.astronet.pl/new/porady-mapedit.htm
Przede wszystkim należy ustawić warstwy, pracować tylko na warstwie (level) 0 a potem wskazując strzałką zaznaczone obiekty (najlepiej przez przed „EDIT-SELECT-By type”) zrobić „Modify-Extend all elements up to level…” aby przenieść obiekty na warstwy wyższe (zwykle 4 ), uruchamiane przy zmianie skali mapy. To wszystko jest dość proste.

4.Kiedy już zrobiliśmy mapę i zapisaliśmy ją pod nazwą z rozszerzeniem MP, trzeba ją skompilować do formatu IMG używanego przez Garmina.
Do tego wykorzystujemy serwisy MAPCENTER:
http://mapcenter.cgpsmapper.com
lub MAPCENTER2:
http://mapcenter2.cgpsmapper.com
lub sami kompilujemy darmowym CGPSMAPPEREM:
http://cgpsmapper.com/buy.htm
Wystarczy uruchomić w Widowsach sesję DOS (C:\) i napisać „cgpsmapper<spacja>nazwanaszegopliku.mp”
Oczywiście najprościej jest wcześniej przeniesc plik cgpsmapper.exe i nasz plik z rozszerzeniem „mp” do głownego katalogu dysku C:\. To ulatwia nam sprawę bo nie trzeba podawać całej ścieżki dostępu do pliku.

5.Przeniesienie mapy do Garmina.
Wynikiem działania kompilatora jest plik z rozszerzeniem IMG, który możemy przenieść do Garmina programem SENDMAP 2.0:
http://cgpsmapper.com/buy.htm
Należy pamiętać, ze wykasowane zostaną inne mapy jakie mamy w urządzeniu, więc musimy przerzucić do Garmina całą paczkę potrzebnych map (plików IMG).
Alternatywnie możemy przenieść plik do MAPSOURCE. Do tego wykorzystujemy program MAPSETTOOLKIT:
http://cypherman1.googlepages.com/
Kiedy już uda nam się zainstalować mapkę w MAPSOURCE, po prostu zaznaczamy ją jak i inne nam potrzebne i przenosimy do Garmina po USB.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 20.12.2007 19:34 
Jestem ciekaw ilu quadowców robi własne mapy stosując opisane w tym wątku metody? Chyba założę ankietę....


 
Profil
MultiMoto
MultiMoto
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2005 14:23
Posty: 13123
Miejscowość: Warszawa i okolice
Quad: Quad czy motocykl - nie ma znaczenia ;)
PostWysłany: 20.12.2007 20:18 
MaciekP napisał(a):
Chyba założę ankietę....


Ty już daj spokój z tymi ankietami.;)


 
Profil Facebook WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 20.12.2007 21:41 
tworzenie map jest niesamowicie wciągające i ma wpływ na jazde na quadzie....bo np. zacząłem jeździć z dwoma GPSami rejestrującymi tracki, żeby mieć dokładniejszy pomiar :D ...a do tego wybieram drogi, których nie ma na mapie, bo chce je potem dorysować i jest to rodzaj odkrycia.

Sam proces, z pozoru mozolny i skomplikowany, już po stworzeniu pierwszej mapy jest zupełnie mechaniczny i całkiem szybki. Podstawa to tracki i dobrze skalibrowane mapy.

Oczywiście do mapy można dodac tracka sciągniętego z GPs przez Mapsource (format GDB) lub z ozziego (format PLT). Można je zamieić na krzywą lub na ich podstawie wyznaczyc krzywą.

Źródłem głównych dróg może być także mapa komercyjna i to taka, ktorej nie da się łatwo wrzucic do Mapedit.
W Mapsource nalezy po prostu wskazać punkt początkowy i końcowy i wyznaczyć trasę. Mapsource zaznaczy ją na różowo. Zaznaczamy wiele róznych dróg aby pokryć dany obszar a nastepnie zapisujemy to do pliku gdb. Potem importujemy go do Mapedit i konwertujemy na krzywą, okreslając jej TYP, rodzaj i usuwając automatyczne opisy.


 
Profil
Moderator Działu Side by Side

Rejestracja: 24.10.2005 21:20
Posty: 2017
Miejscowość: Podgrodzie
Quad: SxS - silnik - pierwsze odpalenie
PostWysłany: 20.12.2007 22:37 
Zgadza się.
Tworzenie mapek to fajna zabawa, ale nie dla nerwowców. Mozolne klikanie i nanoszenie mapy papierowej na pulpit uczy cierpliwości. Ja mapkę pod Sudety rysowałem po godzince codziennie wieczorem. Po skalibrowaniu okazało się że popełniłem błąd i było poważne przesunięcie. Tak się zezłościłem, że ponownie narysowałem ją o raz, siedząc nad tym do póóóóóóóźna w nocy. I tą poprawną wersje umieściłem na serwerze.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 20.12.2007 22:46 
ostatnio zdarzyło mi się siedzieć ciurkiem 6 godzin 8)
Twarz miałem potem w kolorach teczy ale sprawy się znacząco posunęły na przód :uśmiech:


 
Profil
Moderator Działu Side by Side

Rejestracja: 24.10.2005 21:20
Posty: 2017
Miejscowość: Podgrodzie
Quad: SxS - silnik - pierwsze odpalenie
PostWysłany: 20.12.2007 22:52 
A ja właśnie dziargam okolice Przywidza, Pomlewa, Huty Górnej, Dolnej. Jak ktoś ma punkty z fajnymi miejscami do objechania to poprosze. W maju ruszam na szlak korzeni rodzinnych :D .


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 20.12.2007 23:20 
spróbuj mapy o ktorych pisalem. 10zł za sztukę


 
Profil
MultiMoto
MultiMoto
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2005 14:23
Posty: 13123
Miejscowość: Warszawa i okolice
Quad: Quad czy motocykl - nie ma znaczenia ;)
PostWysłany: 20.12.2007 23:35 
Używajcie map satelitarnych do szukania ciekawych miejsc.


 
Profil Facebook WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 20.12.2007 23:45 
a co to jest ciekawe miejsce?


 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 74 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 27 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.