Autor |
Wiadomość |
MaciekP
Rejestracja: 29.09.2005 22:40 Posty: 6185 Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
|
Wysłany: 13.02.2006 22:48
moje 25-ki nie maja siatki kilometrowej lecz zwykla jak 50-ki....
|
|
|
|
tomek_n
Rejestracja: 15.11.2005 13:31 Posty: 67 Miejscowość: Gdynia
|
Wysłany: 14.02.2006 09:36
Shelton napisał(a): Znaczy widze ze kartograf jestes. Geodeta bardziej, ale kartografia też i systemy informacji przestrzennej. MaciekP napisał(a): 1:25000, ukl 1942 (skalibrowane do ukladu 1992), format TIFF. co to dla mnie oznacza? Generalnie chodzi o to, że GPS = wojsko (NATO) a wojsko korzysta z map w UTM (Universal Transverse Mercator) Mapy cywilne w większości są w odwzorowaniu Gaussa-Krugera. Różnica jest taka, że UTM (inny wariant G-K) jest odwzorowaniem siecznym (największe zniekształcenie jest w środku pasa) a G-K jest styczny (czyli największe zniekształcenie jest na brzegu pasa) To tak jakby na kulę ziemską nałożyć walec i odwozrowywać na niego. Nie ważne nie będę rozpisywał bo nie o to chodzi. Jak sądzę kupiłeś mapy okolic W-wy. W układzie 1992 południk osiowy to 19st i tam będą najmniejsze zniekształcenia. Jednak w UTM południkeim osiowym jest 21st (czyli prawie tak jak W-wa) i tu niestety zniekształcenia są największe. Oba te południki są pod kątem - zbiegają się do północy. Nakładasz te dwie mapy na siebie i.... niestety nie pasuje. Dla tego właśnie przekręcasz swoją mapę w lekko prawo - prawda? Wydaje mi się, że jedynym wyjściem będzie ustawienie w odbiorniku układu 1992 (o ile masz taki) i wtedy będzie on przeliczał z 1984 na 1992. Jeśli masz możliwość definiowania własnych układów to daj znać - prześlę ci informacje na temat 1992. Najlepiej kupować jednak mapy w WGS-84 (Światowy System Geodezyjny) na elipsoidzie WGS-84 i w odwzorowaniu UTM. MaciekP napisał(a): moje 25-ki nie maja siatki kilometrowej lecz zwykla jak 50-ki....
Nie bardzo rozumiem. Dziwne, że nie mają siatki kilometrowej, na 25piątce powinna być co 4cm. Zresztą na 50tce też powinna być tylko, co 2cm. A siatka kartograficzna jest tworzona przez ramkę mapy.
|
|
|
|
tomek_n
Rejestracja: 15.11.2005 13:31 Posty: 67 Miejscowość: Gdynia
|
Wysłany: 14.02.2006 13:33
Sory 2can, nie chcę żeby to wyglądało, że się czepiam lub mądrzę, ale coś mi nie pasuje.
Rysunek zaprezentowany przez ciebie to podział stref w układzie 1965.
Natomiast na następnym rysunku widać, że wybrałeś układ 1942.
2can napisał(a): "Pułkowo 1942 POL" Podział stref dla 1942 jest taki (lewy dla pasów 6stopniowych a prawy dla 3 stopniowych) Więc coś tu jest nie tak. Jednak patrząc na godło mapy 2can napisał(a): 196_32 - w Bieszczadach, zatem strefa 1
wydaje mi się, że jest to 1:25 000 w 1965 (bo w 1942 godło 1:25 000 ma postać np. N-33-102-D-b)
Więc chyba w okienku powinno być 1965 a nie 1942?
Chyba, że się mylę i jest to bez różnicy dla programu.
|
|
|
|
MaciekP
Rejestracja: 29.09.2005 22:40 Posty: 6185 Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
|
Wysłany: 14.02.2006 15:59
tomek_n napisał(a): Dla tego właśnie przekręcasz swoją mapę w lekko prawo - prawda?
Dokladnie. O jakies 5 sekund. Niestety to niewystarcza. Kiedy na gorze i dole mapy jest idelane pokrycie, to w sordku już nie, jakby byl on bardziej wybrzuszony. może cos pokrecilem, ale to jakby odwzorowanie sferyczne prezentowac na walcu.
|
|
|
|
MaciekP
Rejestracja: 29.09.2005 22:40 Posty: 6185 Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
|
Wysłany: 14.02.2006 16:07
wlaciwie nie przekrecam tylko przesuwam. Mam jest już przekrecona poporzez przystosowanie do ukladu 1992. Skrecona jest w lewo (przeciwnie do wskazowek zegara o jakies 6 stopni)
|
|
|
|
tomek_n
Rejestracja: 15.11.2005 13:31 Posty: 67 Miejscowość: Gdynia
|
Wysłany: 14.02.2006 16:54
Cytuj: Skrecona jest w lewo (przeciwnie do wskazowek zegara o jakies 6 stopni) Chyba o 6 sekund albo co najwyżej minut? Lewo czy prawo to zależy od punktu patrzenia. 1992 jest skręcony w prawo w kierunku UTM a z drugiej strony UTM jest nachylony w lewo do 1992. Chodzi o to, że południki osiowe są różne. Dla 1992 jest to południk 19 a dla UTM 21 i zbiegają się one w kierunku północy. MaciekP napisał(a): Kiedy na gorze i dole mapy jest idelane pokrycie, to w sordku już nie, jakby byl on bardziej wybrzuszony Z tym to już za wiele nie wywojujesz. To wynika z tego, że UTM jest odwzorowaniem siecznym a G-K stycznym. Cytuj: to jakby odwzorowanie sferyczne prezentowac na walcu
Generalnie jest właśnie tak jak piszesz, że Ziemia jest odwzorowywana na walcu. W uproszczeniu tak: UTM ma mniejszy promień i przecina Ziemię czyli to co jest nad nim jest ściskane i odwzorowywane na walec.
W Gaussie-Krugerz promień jest taki jak Ziemi wiec walec się styka na południku osiowym a brzegi są rozciągane.
|
|
|
|
2can
Rejestracja: 09.12.2004 00:44 Posty: 4145 Miejscowość: Warszawa
Quad: XXc
|
Wysłany: 14.02.2006 22:43
_________________ „Najlepszą modyfikacją, która poprawia osiągi quada, są umiejętności kierowcy quada" ------------------------------- www.3fun.pl
|
|
|
|
Shelton
MultiMoto
Rejestracja: 20.04.2005 14:23 Posty: 13123 Miejscowość: Warszawa i okolice
Quad: Quad czy motocykl - nie ma znaczenia ;)
|
Wysłany: 14.02.2006 22:50
Sugerujesz ze zostaly zle zeskanowane?
|
|
|
|
MaciekP
Rejestracja: 29.09.2005 22:40 Posty: 6185 Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
|
Wysłany: 14.02.2006 22:51
REWELACJA. wydalem trochę kasy na mapy profi. Beda za to ladne po wydrukowaniu
Mam dzialke w okolicach Glowaczowa i Brzozy (80km od Warszawy, puszcza kozienicka). Fajne tereny na quada. Chcialem zrobic dokladne mapki na GPS i może zorganizowac tam jakis nieformalny rajd....
|
|
|
|
tomek_n
Rejestracja: 15.11.2005 13:31 Posty: 67 Miejscowość: Gdynia
|
Wysłany: 15.02.2006 08:29
Shelton napisał(a): zostaly zle zeskanowane? Nie, po prostu 2can nałożył tracki Maćka na swoją mapę (sztabówkę), która jest właśnie w UTM i wszystko pasuje. MaciekP napisał(a): wydalem trochę kasy na mapy profi. Beda za to ladne po wydrukowaniu
No niestety, po prostu nie te mapy. Ale jeśli uda ci się przestawić odbiornik na 1992 to będzie ok, tylko, że później te tracki nie będą pasować na inne (powszechnie stosowane) mapy UTM.
|
|
|
|
tomek_n
Rejestracja: 15.11.2005 13:31 Posty: 67 Miejscowość: Gdynia
|
Wysłany: 26.02.2006 10:16
Hej, Maciek jest ratunek.
Ciekawił mnie Twój przypadek i zapytałem kogo trzeba, więc śpieszę donieść, że da rade wykorzystać twoje mapy.
Musisz po prostu, tak jak pisałem, wybrać układ 1992 w odbiorniku.
Jeśli go nie masz to trzeba zdefiniować swój układ (z parametrami 1992) i twoje mapki będą działały dobrze.
Co do jednego jednak się myliłem
tomek_n napisał(a): tylko, że później te tracki nie będą pasować na inne (powszechnie stosowane) mapy UTM
okazuje się, że będą pasowały, bo odbiornik oblicza wszystko w układzie krzywoliniowym (B,L) a później przelicza do układów płaskich (1992, UTM, itp.) Więc spokojnie możesz korzystać ze swoich map (po zdefiniowaniu układu) a później udostępnić je komuś innemu. Również możesz korzystać z tracków innych osób.
|
|
|
|
Kamikazeeee
Rejestracja: 23.08.2005 16:04 Posty: 1411
Quad: Bashan 110
|
Wysłany: 18.03.2006 23:06
Krz napisał(a): Chyba jestem na to za głupi
Nie tylko Ty....Na początku myślałem że to trzeba jakąś szkołę ukończyć do tego Mogliby zrobić w końcu kopiuj > wklej i było by po problemie Każdy te mapy tak wgrywa czy tylko Wy?
|
|
|
|
Seba78
Moderator Działu Side by Side
Rejestracja: 24.10.2005 21:20 Posty: 2017 Miejscowość: Podgrodzie
Quad: SxS - silnik - pierwsze odpalenie
|
Wysłany: 05.06.2006 22:40
Tworzenie trasy
Skoro o tworzeniu tu mowa....
Zalozmy, ze chce stworzyc trase Grojec do Ruciane-Nida, tworze trase na kompie i mam pieknie wyrysowana przez Legionowo. Ale kazdy kto raz tamtedy jechal wie ze trzeba poleciec przez Nieporet, zeby nie stac. Tworze traske od Plochocinskiej do ronda za Legionowem przez Nieporet wlasnie, i teraz pozostaje usuniecie tego kawalka z pierwszej trasy, który objezdzam. Czy się da, bo ja poki co nie potrafie, klikajac na trasie zaznacza się cala, czy trzeba trase tworzyc krokami tak jak ma być. Korzystam z Garmina i Mapsourca.
|
|
|
|
jarek s
Rejestracja: 13.02.2006 10:17 Posty: 49 Miejscowość: Gdańsk
Quad: motocyklista XR 650R
|
Wysłany: 07.07.2006 17:29
Nie wiem czy to jest dobre miejsce, no ale zaryzykuję.
Kupiłem Legend`a Cx i czytam instrukcję drukowaną, i instrukcję napisaną przez 2can`a, i przyznam się że mi łeb od tego pęka, nie ogarniam tego informatycznego logarytmu ładowania sztabówek do GPS`a. Czy może jest osoba która mi łopatologicznie pomoże wpakować do GPS`a to czego potrzebuję (nawet odpłatnie)? Jeśli ktoś byłby tak miły by mi pomóc to będę bardzo wdzięczny, najchętniej z rejonu 3miasta, ale też na trasie Gdansk-Wwa-Radom Sandomierz, albo Gdańsk-Poznań-Zielona Góra. Często tamtędy jeżdżę, więc mógłbym podjechać po drodze. Do Płocka też mogę podjechać.
Dzięki i pozdrawiam. Poproszę o info na PM.
|
|
|
|
MaciekP
Rejestracja: 29.09.2005 22:40 Posty: 6185 Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
|
Wysłany: 10.07.2006 12:13
Najprościej jest skorzystać ze starszych sztabówek, które są już skalibrowane, a potem bardzo łatwo je obrysować w MAPEDIT http://www.geopainting.com/en/. Mapki są często do kupienia na Allegro na płykach CD lub DVD
Na końcu kompilacja CGPSMAPPERem, lub wykorzystanie do tego MAPCENTER (2) i przerzucenie do Garmina sendmap2.0 lub do MAPSOURCE (z mapcenter 2)
http://mapcenter.cgpsmapper.com/
http://mapcenter2.cgpsmapper.com/
Nie jest bardzo skomplikowane.
Niestety kalibracje nie zawsze są idealne. Dobrze jest użyć przy wykonywaniu mapy kawałków map komecyjnych do naniesienia na główne drogi. Wtedy masz pewność na ile kalibracja jest dobra (widac przesuniecie drogi z mapy komercyjnej wzgledem zeskanowanego podkładu)
|
|
|
|