Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 27.04.2024 19:02



Odpowiedz  [ 75 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.03.2006 15:00
Posty: 1275
Miejscowość: Częstochowa/SG City :D
Quad: Kymco MXU 250 , Suzuki Kingquad 750 EmBe-edition K8 , Kymco MAXXER 250
PostWysłany: 09.10.2009 12:09 
Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
Witajcie

Ostatnim czasem próbuję zgłębić tajniki techniki tworzenia nowych tras w celu turystyki quadowej. I teraz zastanawiam się nad kilkoma problemami z tego wynikającymi. Rysowałem tracki po trasach rowerowych , później przy pomocy wcześniej sprawdzonych śladów , a jak wiadomo jest to strasznie "płytkie" rozwiązanie i na dłuższą metę ogranicza.

Wiem , że w programie Google Earth jest możliwość rysowania tras , a własciwie ponoć - bo jeszcze tej funkcji jakoś nie udało mi się użyć. Jakoś nie mogę znaleźć :( Choć wiadomo jakoś zdjęć satlitarnych często nie powala :( Konwerty zapisanych tracków na format pod Google Earth by yarow już opanowałem i korzystam , aż milo ;)

Ale teraz pytanie czy geoportal oferuje możliwosć rysowania trasy , zapisania jej i później konwertu na odpowiedni plik pod Garmina , jeśli tak to czy byłby ktoś łaskaw napisać co i jak robić. I czy to samo oferuje Google Earth :?:

Z geoportalem mam jeszcze taki problem , że nie zawsze widać nazwy ulicy nawet kiedy jestem pewien , że jest to ulica , która ma swoją nazwę . Mówię tu o opcji , która np. oferuje zumi.pl . Mamy widok z satelity z naniesioną siatką ulic , dzięki temu łatwiej jest nam tworzyć trasę w oparciu o jakieś znane przejazdy , drogi , dróżki , które biegna blisko ulic na obrzeżach miasta , kwestia orientacji przestrzennej.Niestety jakość zdjęć na zumi i google earth , często nie wystarcza. Przydałoby się to wiedzieć z uwagi na możliwosć omijania asfaltów a w zamian korzystania z szutrów. Skoro już przy tym jesteśmy , w jaki sposób rozróżniacie czy jest to asfalt i normalna droga użytkowa czy fajna , szybka szutrówka przez las, istnieje na geoportalu możliwosć odczytu klasyfikacji drogi :?

I ostatnie :)
Jak sprawdzać trasę przez geoportal , czy musimy każdy kolejny waypoint wklepywać na stronce i patrzeć czy wszystko gra jak należy. Jeśli tak to czy sprawdzenie całej trasy powiedzmy 200 km musi nam zająć długie , długie godziny , wiadomo waypointów będzie masa. A o tworzeniu trasy w oparciu o geoportal nawet nie chce myśleć jak wiele :(

Czemu to wszystko jest takie skomplikowane :zalamka:
Będę próbował wszystkiego się nauczyć i przy okazji mam nadzieję , że ktoś tu na forum z poruszonego problemu skorzysta.

Z niecierpliwością czekam na odpowiedź , szczególnie liczę na pomoc ze strony naszego forumowego speca w zakresie GPS-u - MaćkaP i innych osób , które chętnie lubią dzielić się swoją wiedzą ;)

Może przy okazji takich problemów uwzględnicie je w szkoleniu z GPS-a , która mam nadzieję się w niedługim czasie odbędzie ;)

pozdrawiam Maciek

_________________
Kymco MXU 250 sprzedany , Suzuki KQ 750 , sprzedany Kymco Maxxer 250 , Suzuki LTR 450 fun&race edition


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 09.10.2009 12:12 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
http://www.gpsvisualizer.com/draw/

Możesz rysować tracka i od razu eksportować do GPX, który czyta np. Mapsource.
Jako podkład wiele rodzajów map.
Ja korzystam jednak z google earth. trochę to upierdliwe ale pozwala mi na pokazanie ukształtowania terenu (terrain w lewym panelu) i przy pochyleniu mapy widac pochylenie terenu.
Niestety trzeba eskportować w KML (Save places as...) i konwertować np. przy pomocy GPSBABEL do GDB zrozumiałym przez Mapsource.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.03.2006 15:00
Posty: 1275
Miejscowość: Częstochowa/SG City :D
Quad: Kymco MXU 250 , Suzuki Kingquad 750 EmBe-edition K8 , Kymco MAXXER 250
PostWysłany: 09.10.2009 12:23 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
Dobrze to już jedna wskazówka do przodu , dzięki , będę próbował - ta jakoś zdjęć tylko :(

A na temat pracy z geoportalem ktoś się wypowie :) :?:

_________________
Kymco MXU 250 sprzedany , Suzuki KQ 750 , sprzedany Kymco Maxxer 250 , Suzuki LTR 450 fun&race edition


 
Profil Gadu-Gadu
ATVFunsQuad Member
ATVFunsQuad Member
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.11.2007 21:55
Posty: 3986
Miejscowość: Jaworzno i okolice:)
Quad: KQ 700 i kilkanaśCię PolarisĂłw :D
PostWysłany: 09.10.2009 12:53 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
:strzałka: http://atvpolska.pl/forum/viewtopic.php ... 34&start=0


 
Profil Gadu-Gadu WWW
Moderator Działu Side by Side

Rejestracja: 24.10.2005 21:20
Posty: 2017
Miejscowość: Podgrodzie
Quad: SxS - silnik - pierwsze odpalenie
PostWysłany: 09.10.2009 13:16 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
Maćku - Geoportal ma nowsze zdjęcia obszarów Polski w porównaniu do Googla, więc jest bardziej miarodajny.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 09.10.2009 13:18 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
może...ja używałem googla głownie pod kątem Rumunii...i sprawdził się niewairygodnie. Może kiedyś pokażę porównanie przejchanego tracka z tym stworzonym teoretycznie. :P


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.03.2006 15:00
Posty: 1275
Miejscowość: Częstochowa/SG City :D
Quad: Kymco MXU 250 , Suzuki Kingquad 750 EmBe-edition K8 , Kymco MAXXER 250
PostWysłany: 09.10.2009 16:16 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
Seba_gtc napisał(a):
http://atvpolska.pl/forum/viewtopic.php ... 34&start=0

to mam zgrubsza obcykane , oczywiście czytałem ;)

Seba78 napisał(a):
Geoportal ma nowsze zdjęcia obszarów Polski w porównaniu do Googla, więc jest bardziej miarodajny.


prawda , ale jak go używać. Czy jest możliwośc wykorzystywania go na zasadzie
MaciekP napisał(a):
http://www.gpsvisualizer.com/draw/


Google jest świetnym narzędziem , dzięki któremu dowiemy się wiele rzeczy często z bardzo dokładnych zdjęć. Gorzej z terenami gdzie zdjecia zostały wykonane w gorszej jakości :(

_________________
Kymco MXU 250 sprzedany , Suzuki KQ 750 , sprzedany Kymco Maxxer 250 , Suzuki LTR 450 fun&race edition


 
Profil Gadu-Gadu
ATV Kielce
ATV Kielce
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.11.2006 12:50
Posty: 335
Miejscowość: Góry Świętokrzyskie
Quad: duĹźy w takie ciapki
PostWysłany: 09.10.2009 17:27 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
EmBe napisał(a):
Wiem , że w programie Google Earth jest możliwość rysowania tras , a własciwie ponoć - bo jeszcze tej funkcji jakoś nie udało mi się użyć. Jakoś nie mogę znaleźć

EMBE o ile dobrze Cię zrozumiałem to chciałbyś rysować trasy w GE i potem prznosić je do MS ale póki co nie wiesz jak się rysuje tracki w googlu.
Jeżeli dobrze Cię rozumiem jest jestem Ci w stanie szybko pomóc. :uśmiech:

_________________
Miłośników quadów i horroru zapraszam do Krypty im. Draculi.
http://yarow.blog.onet.pl


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.03.2006 15:00
Posty: 1275
Miejscowość: Częstochowa/SG City :D
Quad: Kymco MXU 250 , Suzuki Kingquad 750 EmBe-edition K8 , Kymco MAXXER 250
PostWysłany: 09.10.2009 17:57 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
yarow napisał(a):
EMBE o ile dobrze Cię zrozumiałem to chciałbyś rysować trasy w GE i potem prznosić je do MS ale póki co nie wiesz jak się rysuje tracki w googlu.
Jeżeli dobrze Cię rozumiem jest jestem Ci w stanie szybko pomóc.


Do tego w między czasie , to jest kilku godzin od napisania posta doszedłem ;) ale dzięki za chęci :)

Niech ktoś z geoportalem jeszcze pomoże :zalamka:


MaciekP planujesz szkolenie z GPS-u w najbliższych miesiącach :?: Strasznie się napaliłem na naukę tych wszystkich zagadnień związanych z nawigacją :uśmiech: Mam nadzieję , że takowe również rzeczy , które mnie interesują w tym temacie poruszacie ;) Możecie rozpracować geoportal jeszcze :D

_________________
Kymco MXU 250 sprzedany , Suzuki KQ 750 , sprzedany Kymco Maxxer 250 , Suzuki LTR 450 fun&race edition


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 09.10.2009 18:26 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
EmBe napisał(a):
MaciekP planujesz szkolenie z GPS-u w najbliższych miesiącach :?: Strasznie się napaliłem na naukę tych wszystkich zagadnień związanych z nawigacją :uśmiech: Mam nadzieję , że takowe również rzeczy , które mnie interesują w tym temacie poruszacie


kto wie...może trzeba będzie zarobić na quada :D :oczy: ...ale zaraz mi wytną to Mody :^^D: ...bo to już korzyść osobista


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.03.2006 15:00
Posty: 1275
Miejscowość: Częstochowa/SG City :D
Quad: Kymco MXU 250 , Suzuki Kingquad 750 EmBe-edition K8 , Kymco MAXXER 250
PostWysłany: 09.10.2009 18:31 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
Jak przekażesz mi choć połowę (tą lepszą) wiedzy z zakresu nawigacji to dorzucę się do quada ;)

_________________
Kymco MXU 250 sprzedany , Suzuki KQ 750 , sprzedany Kymco Maxxer 250 , Suzuki LTR 450 fun&race edition


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 09.10.2009 18:34 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
trzeba przyznać, że muszę wymieniać 20% slajdów i materiałów po każdym szkoleniu bo tak wszystko się szybko zmienia. Ciężko się utrzymać na powierzchni. Pojawia się oprogramowanie automatycznie wektoryzujące mapy rastrowe, Garmin wprowadza rastry do odbiorników, Magellan wprowadza ciekawe modele...tylko stary poczciwy 276C jakoś nie może doczekać się prawdziwego następcy :oczy:


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.10.2007 19:34
Posty: 6236
Miejscowość: Kraków i okolice ;-)
Quad: Polaris... był, jest i zawsze będzie ;-)
PostWysłany: 09.10.2009 19:01 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
ja osobiście z powodzeniem korzystam z G.E., tam rysuję nanoszę waypointy a potem zapisuję do pliku *.kml potem niewielkim ale piekielnie skutecznym programikiem KML2GPX eksportuję do standardu wymiany danych geograficznych *.gpx, również zrozumiałego przez MapSource... potem upload go Garmina ;-)

w samym G.E. rysuję przy pomocy narzędzia "rysowanie ścieżki"

_________________
<<<<<zawsze ważne z kim, ważne jak a resztę przyniesie los>>>>>


 
Profil Tlen Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.03.2006 15:00
Posty: 1275
Miejscowość: Częstochowa/SG City :D
Quad: Kymco MXU 250 , Suzuki Kingquad 750 EmBe-edition K8 , Kymco MAXXER 250
PostWysłany: 10.10.2009 00:57 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
Tak dla porównania praktycznie ten sam fragment terenu ukazany przy pomocy:

Google Earth
Image
Geoportalu
Image
starałem się uzyskać podobne oddalenie.

Teraz ostatni printscreen już z maksymalnym zbliżeniem na geoportalu. Dotyczy terenu , który jest położony za miastem , ogólnie mówiąc wieś.
Image

Dodam , że sprawdzałem przez geoportal lasy , w których dokładnie znam przebieg dróg leśnych i dokładność jest naprawdę niezła. Mimo , że drogi te to po prostu leśne korytarze i od góry są przesłonięte gałęziami.

Image

_________________
Kymco MXU 250 sprzedany , Suzuki KQ 750 , sprzedany Kymco Maxxer 250 , Suzuki LTR 450 fun&race edition


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 10.10.2009 07:40 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
jest czasem problem z dokładnością map na google....a do tego często zdjęcia sa robione zimą i wtedy bywa jeszcze gorzej....


 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 75 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.