Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 16.04.2024 18:44



Odpowiedz  [ 29 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Wyprawy po Polsce - tworzenie tras 
Autor Wiadomość
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 14.11.2013 15:15 
Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
Planowanie przejazdu po naszym pięknym kraju nastręcza czasem sporych trudności. Człowiek się stara nie prowadzić po asfalcie, ale nie zawsze się to udaje. Pójście w drugą stronę i jazda na przełaj również nie jest możliwa, bo nie mieszkamy na pustyni. Jako zaQuadowy rysownik mam już za sobą kilkanaście tysięcy kilometrów dokładnie prześledzonych dróg z wykorzystaniem Google Earth, Geoportal i Garmin TOPO.
Większość projektów została zweryfikowana na kołach i oczywiście nie jeden raz się trafiło, że zaprowadziłem zaQuadową wycieczkę przed czyjąś bramę, albo szlaban zakazujący wjazdu do lasu, że o parku krajobrazowym nie wspomnę. W takich sytuacjach oczywiście nie kontynuuje się jazdy po tracku, tylko zawraca i szuka objazdu. Zazwyczaj odbywa się on niestety po asfalcie. Dodatkowo trafiają się przypadki wybudowania nowych konstrukcji drogowych, albo zlikwidowania starych dróg polnych.
Nasz zaQuad lubi ostatnio przejazdy długodystansowe, nawet powyżej 400 kilometrów w jeden dzień. Takie utrudnienia mają kluczowe znaczenie.
Ci, którzy kiedykolwiek jechali zaplanowaną przez siebie trasą po nieznanym terenie, wiedzą doskonale o czym piszę.

Pokusiłem się ostatnio o weryfikację śladu z wykorzystaniem mapy ze strony Lasów Państwowych.
http://www.lasy.gov.pl/mapa

Zastanawiam się, czy wszystkie umieszczone na niej drogi są publicznymi, czy też niektóre takiego statusu nie posiadają? Jeżeli są, to ułatwi to znacząco poruszanie się po Polsce. Możecie trochę poklikać i poszukać na mapie dróg, które z całą pewnością nie są przeznaczone do ruchu pojazdów? Będę wdzięczny za sygnały jeżeli takie znajdziecie na mapie, bo to pozwoli ocenić przydatność tego narzędzia.

Czy ktoś ma jeszcze inne pomysły na skuteczne prowadzenie tras? Jak planujecie swoje wyjazdy?

-- dodano 14.11.2013 16:15 --

Dla przykładu:

- do Konina:
Image

- terenowa obwodnica Warszawy:
Image

- do Sandomierza:
Image

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


Ostatnio zmieniony przez maq 14.11.2013 15:15, edytowano w sumie 2 razy



 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.08.2008 21:44
Posty: 1099
Miejscowość: Ruda Śląska
Quad: Polaris
PostWysłany: 14.11.2013 19:20 
Re: Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
mapa lasow panstwowych nie jest dokladna, jedynym plusem tej mapy, ze można się dowiedziec, czy dane krzaki to już las czy tylko tereny miejskie. Tak przynajmniej na Śląsku jest. Pozostają tylko portale z trackami np gpsies.com itd


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.12.2009 19:06
Posty: 1552
Miejscowość: Olsztyn
Quad: G550
Poprzednie quady: Inca Yeti 700
PostWysłany: 14.11.2013 21:04 
Re: Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
najlepiej rysować wg. map topograficznych z geoportalu, później weryfikować trasę ze zdjęciami satelitarnymi

mapy z geoportalu wgrywasz w google earth aby łatwiej rysować na żywo, warto też zarzucić dodatkowo jakąś mapę turystyczną jeśli chce się coś pozwiedzać, wkrótce zapodam odpowiedni poradnik odnośnie planowania tras

zrobiłem już wschód zachód teraz planuję północ południe wyjazdy zawsze były pasjonujące

_________________
Na quadzie - Mudmarker , na motocyklu - Fabiq :)
MotoBracia Off-Road Team , MotoBracia.pl


 
Profil WWW
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 14.11.2013 21:35 
Re: Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
Chyba się nie zrozumieliśmy. Jak rysować trasy wiem, z czego korzystać też. Robię to już od kilku lat i potem jadę w świat.
Chochol, właśnie chodzi o to, żeby nie były dokładne, bo takie mamy w geopotralu, google, Naviexpert też jest do tego niezły i czasem pomaga TOPO Garmina. Przydałaby się mapa gruntowych dróg publicznych. Taka właśnie wydaje się ta na stronie lasów. Stąd moje pytanie o poszukiwanie na niej dróg, na które wjechać nie można. Są takie? Wtedy będzie to oznaczać, że zawierają również ścieżki leśne.

Często jest tak, że przez las można przejechać drogą nieutwardzoną i jest ona publiczna. Mało tego, wiele z nich przyjmuje legalny ruch kołowy nie będąc oznakowanymi w odpowiedni sposób.

mudmarker pierwszy post mówi dokładnie o tym, co napisałeś. Ale poradnik napisz, może przydać się wielu kolegom. Ja już takie wysłałem kilku forumowiczom, którzy pytali o moje wyprawy z zaQuadem i samotne. Problem podstawowy jednak, to jak poprowadzić trasę, żeby nie prowadziła przez środek Parku Narodowego, bo tak to potrafi każdy.

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.12.2009 19:06
Posty: 1552
Miejscowość: Olsztyn
Quad: G550
Poprzednie quady: Inca Yeti 700
PostWysłany: 14.11.2013 22:29 
Re: Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
niestety nie znalazłem nigdy map które by to rozgraniczały, czy droga wiodąca przez las jest dozwolona dla ruchu czy też nie

droga przechodząca przez rezerwat lub inny teren chroniony nie koniecznie musi być zamknięta dla ruchu, przykład : rezerwat konika polskiego w okolicach ruciane nida

edit : przepraszam - map mapę karkonoszy gdzie drogi są oznaczone - te w które można wjechać i te w które nie można wjechać, sprawdzałem na miejscu, faktycznie są oznaczone na mapie tak jak w rzeczywistości, a jest to zwykła mapa turystyczna

_________________
Na quadzie - Mudmarker , na motocyklu - Fabiq :)
MotoBracia Off-Road Team , MotoBracia.pl


Ostatnio zmieniony przez mudmarker, 14.11.2013 22:29, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil WWW
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 15.11.2013 15:55 
Re: Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
I w tym celu potrzebna jest szczegółowa analiza znanych terenów, na podstawie ogólnie dostępnych map.

Żeby nie być gołosłownym, poruszam się na przykładach. Poniżej analiza szczegółowa doskonale znanych mi terenów. Znam tam każdy kamień, każdą ścieżkę, każdy szlaban, każdy zakaz wjazdu, każdy drogowskaz, zgodnie z którym drogą można jechać, bo według regulacji prawnych oznacza, że jest publiczna.

Na Mazurach

Stan faktyczny, to:
1. Droga na północ, zaczynająca się między miejscowościami Nakomiady i Bałowo, prowadząca przez Las Pojezierski nie ma drogowskazów, ale jest powszechnie używana w celu dojazdu do położonych w lesie zabudowań i dalej do miejscowości Pożarki. Publiczna?
2. Droga na północ od miejscowości Salpik do miejscowości Martiany posiada drogowskaz, jednak tuż przed lasem się rozwidla, po czym po dwóch kilometrach drogi znów się łączą. Ludzie jeżdżą i jedną i drugą odnogą. Publiczna (tylko czy obydwie?)
3. Od prawej odnogi drogi z miejscowości Salpik do Martian odchodzi również droga gruntowa, prowadząca do zabudowań i dalej do asfaltu w miejscowości Sterławki. Publiczna?
3. Droga na wschód/południowy wschód od miejscowości Salpik ma drogowskaz tylko od drugiej strony. Dociera do miejscowości Orło. Publiczna.

Google pokazuje obydwie drogi gruntowe 1 i 2 wiodące przez las, oznaczone strzałką czerwoną.
Żółta strzałka z kolei pokazuje drogę nr 3, której GE nie widzi, nr 4 też nie ma.

Image

Na mapach Google sytuacja jest taka sama z oczywistych względów.

Image

Ten sam obszar z kolei w Geoportal, zaczynając od lewej pokazuje drogę główną, która w rzeczywistości jest zamknięta dla ruchu, a pomija, wskazując jako 'leśną' drogę nr 1. Dodatkowo widzi rozwidlenie publicznej drogi nr 2, którego nie było w Google. Nie ma tam jednak również drogi gruntowej nr 4, która powinna być w prawym dole mapy.

Image

Garmin TOPO 2011 ma zaznaczone wszystkie drogi, ale czasem podaje, że coś jest gruntowe, a w rzeczywistości ścierają się tam opony po asfalcie.

Image

Co na to mapa Lasów Państwowych? A no pokazuje wszystkie grogi gruntowe wiodące przez las, które są oznaczone drogowskazami do miejscowości. Brak tylko drogi nr 1, używanej przez społeczeństwo, ale nieoznaczonej drogowskazem.

Image


Inny teren z kolei wzięty pod lupę.

Pod Piasecznem

Stan faktyczny, to:

Z boku, po lewej stronie Rezerwatu Uroczysko Stephana, biegnie droga gruntowa z północy ma południowy wschód, przez Zimne Doły.

Google wyświetla całe mnóstwo dróg w lesie na środku zdjęcia (nawet ich nie zaznaczałem), a powinna być tylko jedna. Zwłaszcza, że mamy do czynienia z rezerwatem.

Image

Geoportal również się nie popisuje, bo oznacza ścieżki, którymi chodzą jenoty i suseł moręgowany.

Image

Garmin drogę publiczną przez las znów podaje dobrze, ale zaraz obok jest oznaczenie drogi gruntowej, a w rzeczywistości to asfalt.

Image

Za to mapa LP pokazuje drogę właściwą.

Image

Podsumowując temat na stan obecnej wiedzy, Google i Geoportal nadają się do rysowania śladu z możliwością oceny nawierzchni drogi na podstawie zdjęć satelitarnych. Garmin nadaje się do weryfikacji przesunięcia linii między mapami (czasem drogi rysowane w Google nie trafiają na drogi w Garmin) i trasę też można w nim rysować, ale należy się spodziewać bardzo wielu pomyłek dotyczących rodzaju nawierzchni. Poza tym w Garminie drogi często się kończą na ślepo, a w rzeczywistości przejazd dalej jest możliwy. Planując tylko w Garmin TOPO 2011 zrezygnujemy w wielu przejazdów, które mogły być brane pod uwagę.

W plątaninie leśnych ścieżek natomiast jedyna słuszna mapa, to oferowana przez Lasy Państwowe. Nie będzie tam wszystkich dróg, ale te które są, to z całą pewnością drogi publiczne. Tylko trzeba sprawdzić w google z czego są zrobione.

Sprawdzajcie na swoich terenach, jestem bardzo ciekaw opinii. Jeździjmy legalnie Koledzy!

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil

Rejestracja: 01.04.2011 15:41
Posty: 33
Quad: misiek
PostWysłany: 15.11.2013 17:13 
Re: Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
Witam!
Drogi na mapie Lasów Państwowych nie są tylko drogami publicznymi, nie ma tam takiego rozgraniczenia. W geoportalu jest warstwa z granicami działek. Drogi przechodzące przez lasy znajdujące się na osobnych działkach geodezyjnych w większości są drogami publicznymi. Są też drogi leśne znajdujące się na wspólnej działce z lasem udostępnione do ruchu przez LP, ale to już wyjątki.


 
Profil
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 15.11.2013 19:49 
Re: Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
Ale przykłady jakieś może? Czy nie jest tak, że na mapie Lasów Państowych nie ma dróg innych niż publiczne?
Rysowanie pięciuset kilometrów na podstawie działek z Geoportalu jest praktycznie niewykonalne. Poza tym skąd gwarancja, że osobna działka przeznaczona pod drogę, to automatycznie droga publiczna?

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil

Rejestracja: 01.04.2011 15:41
Posty: 33
Quad: misiek
PostWysłany: 15.11.2013 20:07 
Re: Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
W moim rejonie w 90% to się sprawdza, np asfaltowa droga długości 10km biegnąca przez las oznaczona znakami zakaz ruchu z obu stron i często pilnowana przez straż leśną zaznaczona jest na mapie LP, a w geoportalu jest na wpólnej działce z otaczającym ją lasem, mała szutrówka z boku dopuszczona do ruchu znajduje się na wydzielonej działce.


 
Profil
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 15.11.2013 20:22 
Re: Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
A co się sprawdza w 90%, poprawność Geoportal czy mizerność mapy lasów? Do tej pory wszystko co mogę zweryfikować na LP jest drogami publicznymi. Nie znajduję tam leśnych dutków z zakazem wjazdu, które znam.

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil

Rejestracja: 01.04.2011 15:41
Posty: 33
Quad: misiek
PostWysłany: 15.11.2013 20:30 
Re: Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
Poprawność geoportalu. W moim rejonie na mapie LP jest około 30% dróg niedopuszczonych do ruchu. Witać jest różnie w róźnych rejonach.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.12.2009 19:06
Posty: 1552
Miejscowość: Olsztyn
Quad: G550
Poprzednie quady: Inca Yeti 700
PostWysłany: 15.11.2013 20:38 
Re: Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
Image

będąc w górach używałem tej mapy, to zwykła mapa turystyczna, ale drogi dopuszczone do ruchu i nie, ma świetnie oznaczone

zrobiłem kilkaset km. bez żadnych mandatów i problemów z władzą pomimo że większość tych gór to narodowy park krajobrazowy

co prawda nie miałem większego planu i wytyczonych tras bo wyjazd wyszedł na spontanie w jeden dzień ale z taką mapą udało mi się pojeździć bezpiecznie po górach

wodospad widziałem ale quada zostawiłem na początku drogi i poszedłem z buta ;)

_________________
Na quadzie - Mudmarker , na motocyklu - Fabiq :)
MotoBracia Off-Road Team , MotoBracia.pl


Ostatnio zmieniony przez mudmarker, 15.11.2013 20:38, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil WWW
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 15.11.2013 21:39 
Re: Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
Ciekaw jestem jak w innych regionach Polski wyglada pokrycie mapy LP.
http://www.lasy.gov.pl/mapa
Są na niej drogi leśne wyłączone z ruchu czy nie?

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil

Rejestracja: 01.04.2011 15:41
Posty: 33
Quad: misiek
PostWysłany: 15.11.2013 22:43 
Re: Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
Nie wiem jak gdzieindziej, ale w zachodniopomorskim na mapie LP są drogi nie dopuszczone do ruchu, a brakuje dużo dróg dopuszczonych do ruchu.


 
Profil
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 15.11.2013 23:27 
Re: Wyprawy po Polsce - tworzenie tras
U mnie też brakuje 'dopuszczonych', ale to niczemu nie przeszkadza. Chcę mieć jedną drogę z trzech, ale ją mieć i być pewnym, że można tamtędy jechać. Cała mecyja jednak w tym, żeby przejechać las, drogą gruntową, publiczną. Mi więcej nie potrzeba. Potem i tak są pola i łąki.

-- dodano 16.11.2013 00:27 --

No tak, u mnie pod nosem Las Kabacki poprzecinany drogami jak po odwiedzinach Zorro. Czar prysł... szukam dalej

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


Ostatnio zmieniony przez maq, 15.11.2013 23:27, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 29 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.