Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 22.10.2021 04:31Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.12.2009 19:06
Posty: 1552
Miejscowość: Olsztyn
Quad: G550
Poprzednie quady: Inca Yeti 700
PostWysłany: 27.11.2013 07:22 
Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
Poradnik – Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth

Podczas planowania wypraw, wyjazdów i przepraw potrzebna jest nam dobra mapa terenu po jakim będziemy się poruszać. Najlepsze do tego mapy znajdują się na portalu Geoportal. Mapy te możemy z powodzeniem używać w odbiornikach Garmin i programie Google Earth.

W tym poradniku pokażę Wam jak zaimportować mapy z geoportalu do Waszych odbiorników Garmin i programu Google Earth. Nie będę rozwodzić się nad skomplikowanymi funkcjami programów do tworzenia map, skupię się jedynie nad najważniejszymi opcjami dzięki, którym będziemy mogli uzyskać mapę do wykorzystania w programie Google Earth i odbiorniku Garmin.

Do zaimportowania map z geoportalu będą nam potrzebne odpowiednie programy:

Geoxa Viewer ( http://www.cgis.pl/pl/geoxaviewer.php )
Global Mapper ( program nie jest darmowy ale można znaleźć jego „pełną” wersję w sieci, np. na popularnym Chomiku , oficjalna strona programu http://www.globalmapper.com.pl/globalmapper.html )

Zaczynamy od uruchomienia programu Geoxa Viewer i ustawień programu.

Na początek klikamy na Właściwości jednostek mapy

Image

W ustawieniach we wszystkich polach wybieramy wartość METRY i klikamy ok

Image

Kolejnym krokiem jest ustalenie współrzędnych miejsca, którego okolicy chcemy przygotować mapę ( okolica ta będzie w zakresie 50 km w każdą ze stron ). Najłatwiejszym sposobem na ustalenie współrzędnych miejsca, w którym chcemy wyśrodkować mapę to odpalenie map w geoportalu ( http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ ).

Po odpaleniu Geoportalu znajdujemy w nim nasze miejsce, które będzie środkiem naszej mapy, w moim przypadku chcę znać współrzędne miejscowości Linowo na Warmii i Mazurach. Aby odnaleźć tą miejscowość wpisuję w wyszukiwaniu nazwę Linowo i wybieram z listy, te które jest właściwe.

Image

Teraz najeżdżam myszką na mapie geoportalu w miejsce, które mnie interesuje i zapisuję na kartce jego współrzędne ( UWAGA ! współrzędne naszego środka mapy będą nam jeszcze później potrzebne ).
Współrzędne wyświetlają się w dolnym lewym rogu. Interesują mnie wartości X i Y.

Image

Jeśli macie zapisane już wartości X i Y to możecie zamknąć Geoportal i wrócić do Geoxa Viewer.

Teraz musimy dodać naszą mapę, którą program pobierze z Geoportalu.
W tym celu klikamy na przycisk dodaj warstwę WMS w lewym rogu programu.

Image

W kolejnym oknie jakie wyskoczy wybieramy z listy Geoportal 1 – Rastrowa mapa topograficzna Polski

Image

W dalszych opcjach Pokaż serwisy ustawiamy WSZYSTKIE, a Typ agenta zmieniamy na Mozilla

Image
Klikamy OK.

W kolejnym oknie wybieramy ( ptaszkujemy ) mapę TOPO_50_92

Image

I klikamy OK

Na liście dodanych warstw pojawi się nowa warstwa jednak program jeszcze nic nie pokaże. Należy zaznaczyć ptaszka przy tej warstwie. Na ekranie pojawi się logo Geoportal.

Image

Teraz musimy ustawić skalę w jakiej chcemy pracować, 35000

Image

Dalej naciskamy na przycisk Idź do współrzędnych ( ikonka celownika ), w oknie ustawień jakie wyskoczy wpisujemy spisane wcześniej z geoportalu wartości. W miejsce X wpisujemy wcześniej spisaną wartość Y, a w miejsce Y wpisujemy wcześniej spisaną wartość X. Klikamy OK.

Image

Z tego co zauważyłem to czasem po wpisaniu wartości X i Y i kliknięciu OK zmienia się skala. Dlatego sprawdźcie czy w dalszym ciągu macie skalę 35000, jeśli nie to wpiszcie ją teraz ręcznie.

Po wprowadzeniu danych Geoxa wyświetli nam mapę wyśrodkowaną na zadanych współrzędnych. W moim przypadku okolice miejscowości Linowo.

Image

Różne mapy umieszczone na Geoportalu pokrywają różne regiony i współrzędne, więc nie zdziwcie się jeśli na waszym ekranie nie pokaże się żadna mapa, a tylko biały ekran z napisem geoportal.

Jeśli tak się stanie to sprawdźcie najpierw czy wpisaliście właściwe współrzędne i skalę. Pamiętajcie że wartości X i Y spisane z geoportalu należy zamienić miejscami, czyli to co w geoportalu było X tak w Geoxie będzie trzeba wpisać w miejsce Y, a wartość Y z geoportalu musicie wpisać w Geoxie w miejsce X. Jeśli wszystko zrobiliście dobrze, a w dalszym ciągu nie widzicie żadnej mapy to musicie spróbować dodać jeszcze jedną warstwę z inną mapą, być może ta będzie miała pokrycie w waszym regionie, miejscu które chcecie mieć na mapie.

Aby to zrobić należy nacisnąć na Dodaj warstwę WMS

Image

W kolejnym oknie jakie wyskoczy wybieramy z listy Geoportal 1 – Rastrowa mapa topograficzna Polski

Image

W dalszych opcjach Pokaż serwisy ustawiamy WSZYSTKIE, a Typ agenta zmieniamy na Mozilla

Image

Klikamy OK. W kolejnym oknie wybieramy ( ptaszkujemy ) mapę TOPO_50_65

Image

I klikamy OK.

Na naszej liście warstw w programie Geoxa pojawił się teraz nowy element. Wystarczy teraz odznaczyć ptaszka przy starym i zaznaczyć go przy nowym elemencie. Mapa powinna pokazać się na ekranie.

Image

Mapa pobierana jest z internetu, a serwer gdzie się znajduje nie toleruje zbyt dużych opóźnień dlatego zaleca się wyłączenie wszystkich innych programów, które mogą obciążać transfer.

Teraz przechodzimy do pobrania obrazu mapy, który później będziemy mogli obrobić w następnym programie i wgrać do naszego odbiornika lub programu Google Earth.

Najpierw ptaszkujemy warstwę, którą chcemy pobrać – czyli tą którą aktualnie widzimy. Mamy zaptaszkowaną jedną z warstw tak jak na poprzednim obrazku i klikamy na ikonkę z napisem TIFF w pasku narzędzi u góry.

Image

Wyskoczy nam okienko ustawień w , którym musimy podać odpowiednie wartości. Teraz bardzo ważne jest aby dobrze zrozumieć jakie wartości są prawidłowe.

Zakres eksportu oznacza fragment mapy jaki chcemy pobrać – wykrojony kawałek z całości mapy. Musimy wybrać taki zakres aby na pobranej mapie widzieć obszar jaki nas interesuje. Niestety jesteśmy przy tym ograniczeni pewnymi wytycznymi.

Odbiornik GPS może niewłaściwie wyświetlać lub nie wyświetlać wcale naszej mapy jeśli wybierzemy zbyt duży fragment lub będzie nieczytelny z uwagi na zbyt dużą rozdzielczość.

Z własnego doświadczenia i testów wiem , że największy obsługiwany i dobrze czytelny obraz mapy powinien mieć wymiary nie większe niż 10000x10000 pikseli (px).

Aby uzyskać taki fragment w programie Geoxa , zakres szerokości i wysokości fragmentu mapy przy skali 35000 powinien wynosić 92610 metrów.

Do zobrazowania posłużę się rysunkiem :

Image

Punkt środkowy to nasze centrum mapy – w moim przypadku jest to miejscowość Linowo o współrzędnych X 629576 i Y 644282 ( wcześniej spisanych z geoportalu : X – 644282 i Y – 629576, które w Geoxie należy zamienić miejscami ) .

Zakres naszej mapy to 92610, czyli „odległość” między poszczególnymi krawędziami musi równać się 92610.

Jeśli nasz punkt środkowy znajduje się w centrum mapy to jego „odległość” od każdej krawędzi wynosi tyle samo : 92610/2=46305

Aby określić krawędź północną muszę obliczyć wartość YN. Do współrzędnych środka mapy muszę dodać odległość do krawędzi : YN=644282+46305=690587

Aby obliczyć krawędź południową muszę obliczyć wartość YS. Od współrzędnych środka mapy muszę odjąć odległość do krawędzi : YS=644282-46305=597977

Aby obliczyć krawędź zachodnią muszę obliczyć wartość XW. Od współrzędnych środka mapy muszę odjąć odległość do krawędzi : XW=629576-46305=583271

Aby obliczyć krawędź wschodnią muszę obliczyć wartość YE. Do współrzędnych środka mapy muszę dodać odległość do krawędzi : XE=629576+46305=675881

Wartości ograniczające nasz fragment mapy wynoszą odpowiednio :

XW = 583271 , XE = 675881 , YN = 690587 , YS = 597977

Możemy jeszcze sprawdzić czy obliczenia są prawidłowe : 583271(XW)-675881(XE)=-92610 , OK ; 690587(YN)-597977(YS)=92610, OK

Obliczenia najlepiej zapisywać sobie na oddzielnej kartce aby się nie pomylić i nie przełączać między programami. Dlatego na samym początku prosiłem o zapisanie współrzędnych naszego miejsca.

Wracamy do programu Geoxa i wpisujemy w odpowiednie miejsca wyliczone przed chwilą wartości :

Image

Po wklepaniu wartości zakresu eksportu należy ponownie wpisać skalę eksportu 35000, gdyż mogła się zmienić.

Image

Kompresję pozostawiamy na LZW , ptaszkujemy Zapisz georeferencje i tryb kafelkowy. Wielkość kafelka pozostawimy bez zmian. Jak widzicie program pokazuje wielkość obrazka 10000x10000 px. Na koniec potwierdzamy klikając OK.

Pozostaje tylko wskazać gdzie na naszym dysku mają zapisać się utworzone pliki i nazwę. Tu mała rada – najlepiej jeśli utworzycie sobie nowy folder na waszą mapę gdzie będą zapisane wszystkie pliki tworzonych mapek, dobrze jest też aby nazwa waszego fragmentu mapki była odpowiednia np. A1, jeśli później będziemy chcieli dorobić kolejny fragment to nazwiemy go odpowiednio A2 jeśli będzie to kolejny fragment w tej samej linii poziomej ( czyli z boku ), jak będziemy tworzyć kolejny fragment który znajduje się pod spodem to będziemy go nazywać kolejno B1 jeśli będzie graniczyć z wcześniejszym A1 itd.

Mapa zacznie ściągać się z Geoportalu. Trochę to potrwa więc trzeba być cierpliwym, ważne aby nie obciążać w tym czasie łącza internetowego np. przeglądaniem facebooka w wolnej chwili.

Po pobraniu należy sprawdzić czy mapa pobrała się właściwie, będzie to obrazek TIFF, który należy podejrzeć dowolnym programem do oglądania obrazków i zdjęć. Jeśli nasza mapa jest od brzegu do brzegu pełna to znaczy , że wszystko poszło zgodnie z planem. Jeśli jednak w naszym obrazku będą występować białe pola bez żadnych napisów to czynność pobierania należy powtórzyć jeszcze raz. Serwer Geoportal pracuje najgorzej w godzinach 20-22 i 8-17, dlatego jeśli macie problemy z dużą ilością pustych kratek należy spróbować pobrać mapę w godzinach 03:00 – 06:00 wtedy serwer jest najmniej obciążony.

Image

Jeśli w naszej mapie znajdą się białe pola z napisem geoportal na środku to znaczy, że obraz mapy został pobrany właściwie ale nie występuje dla tego obszaru obraz zadanej warstwy.

Image

Należy spróbować pobrać inną mapę. Aby to zrobić w programie Geoxa w głównym oknie odznaczamy ptaszka przy aktualnej warstwie, a zaznaczamy przy innej.

Image

Jeśli w obu przypadkach na mapie będą pojawiać się puste pola to znaczy że obraz mapy dla tego obszaru nie jest dostępny, ani na jednej, ani na drugiej warstwie, wtedy trzeba poeksperymentować z dodaniem innej warstwy jednak te mogą wymagać ustawienia innej skali, aby w ogóle coś zobaczyć.

Image

Generalnie jeśli po zaimportowaniu i odptaszkowaniu kolejnej warstwy i ustawieniu innej skali nic się nie pojawia w podglądzie to znaczy , że mapa ta nie jest dostępna dla tego obszaru.

Bywa też , że pobrany zakres mapki nie jest satysfakcjonujący tzn. nie obejmuje całego obszaru, który jest nam potrzebny. Ponieważ nie możemy zwiększyć zakresu pobierania to musimy pobrać kolejny fragment. Tak tworzymy kolejny „kafelek”, którym uzupełnimy dalszą część mapy. Wystarczy do wartości jednej z krawędzi odjąć lub dodać wartość 92610. Aby pobrać kolejny kawałek mapy graniczący z naszym np. od wschodu, do starej wartości XE dodajemy 92610, wynik to nowa wartość krawędzi XE, starą wpisujemy w miejsce XS. Wartości YN i YS zostawiamy bez zmian, wtedy pobierze się nam kolejny kafelek w linii prostej ( obok ) na wschód.

Wartości krawędzi każdego kolejnego kafelka najlepiej zapisujcie sobie na kartce lub w pliku notatnika, jeśli kiedykolwiek będziecie chcieli rozbudować swoją mapę to będzie Wam łatwo pobierać kolejne kafelki bez powtarzania tych samych obszarów.

Po właściwym pobraniu wasza mapa powinna wyglądać tak :

Image

W miejscu gdzie zapisaliście mapę powinny znajdować się dwa pliki, jeden to obrazek, a drugi to plik w którym program zapisał właściwości ( współrzędne ) obrazka/mapy.

Image

Jeśli mamy prawidłowy obrazek i plik ustawień do niego to możemy teraz zamknąć program Geoxa Viewer. Przed zamknięciem programu możecie jeszcze zapisać aktualna pracę w Geoxie, jeśli będziecie chcieli ponownie ściągnąć tą samą mapę lub kolejny fragment to wystarczy otworzyć plik w Geoxie, a wszystkie ustawienia zostaną wprowadzone.

Teraz uruchamiamy program Global Mapper. I klikamy na Open your own data files .

Image

W kolejnym okienku znajdujemy nasz ściągnięty obrazek mapy i otwieramy go.

Image

W kolejnym okienku jakie wyskoczy ustawiamy :

Image

Projection : Poland 1992/19
Datum : WGS84
Planar units : Meters

I klikamy OK

Program załaduje naszą wcześniej pobraną mapę. Teraz wybieramy z menu narzędzi u góry GPS > Send raster maps to connected Garmin device

Image

W kolejnym oknie jakie wyskoczy ptaszek musi znajdować się tylko przy Always Generate Square Pixels, ustawiamy Jpg Image Quality na 80% przy pomocy suwaka i wpisujemy w miejsce Max Tiles Supported by unit liczbę 100 . Zakładka Export Bounds pozostaje bez zmian. Klikamy OK

Image

Program może jeszcze wywalić zapytanie co robić, ponieważ ustawienia są niezgodne z ustawieniami dla naszego urządzenia – jeśli macie nowszego Garmina to wybieracie EXPORT ANYWAY... , jeśli jednak macie starsze urządzenie lub po wgraniu mapy do urządzenia okaże się , że mapa nie wyświetla się to zaznaczcie drugą opcję SPLIT INTO...

Mój Garmin Oregon 550 toleruje utworzona mapę w opcji Export Anyway. Klikamy OK

Image

Program zapyta gdzie zapisać waszą mapę. Mapę zapisujemy jako plik KMZ .

Image

Klikamy ZAPISZ, chwilę potrwa zanim program wygeneruje mapę.

Image

Po zakończeniu możemy wyłączyć program Global Mapper.

Teraz możemy wgrać naszą świeżo utworzoną mapę KMZ do programu Google Earth.

Odpalamy program Google Earth. Ustawiamy widok aby było widać Polskę. Klikamy prawym przyciskiem myszki na moje miejsca , z menu kontekstowego wybieramy Dodaj > Folder . Wpisujemy nazwę nowego folderu np. MAPA.

Image

I klikamy OK. Na liście naszych miejsc pojawi się nowy element, zaznaczamy przy nim ptaszka.

Image

Mając podświetlony folder MAPA klikamy w GE, Plik > Otwórz, znajdujemy świeżo utworzony plik KMZ naszej mapy i klikamy otwórz.

Image

Image

Nasza mapa po chwili powinna załadować się w odpowiednim miejscu w GE. Pozostaje tylko przenieść, złapać i przeciągnąć, naszą mapę z Miejsc Tymczasowych do folderu MAPA w Moje miejsca.

Image

W ten sposób mamy mapę zaimportowaną z Geoportalu do programu GE i od razu możemy z niej korzystać.

Wgranie mapy do odbiornika GPS jest równie łatwe.

Podłączamy nasz odbiornik do komputera w trybie pamięci masowej. Wchodzimy na dysk naszego urządzenia ( w pamięć ), folder Garmin > CUSTOM MAPS i kopiujemy tu plik KMZ naszej mapy.

Image

Image

Teraz odłączamy nasze urządzenie od komputera i włączamy urządzenie.

W urządzeniu wchodzimy w Konfiguracja > Mapa > Mapy – informacje/Wybierz Mapy , na liście odszukujemy naszą mapę Własne mapy i wybieramy Włącz. Cieszymy się z mapy wyświetlanej w urządzeniu.

Image

Przydatne uwagi :

Można wgrać kilka map tego typu do urządzenia, jednak są ograniczenia i urządzenie może nie wyświetlać ich właściwie. Jeśli potrzebujecie innego zasięgu mapy to najpierw przygotujcie odpowiednie pliki TIFF w programie Geoxa, w taki sposób aby mapy graniczyły ze sobą krawędziami. Później utwórzcie pliki KMZ Waszych map w programie Global Mapper, wgrajcie je do programu Google Earth.

Jak będziecie mieć całą mapę ( ale załadowaną w kilku kawałkach ) w GE to teraz możecie w programie GE utworzyć nowy plik KMZ tylko z tymi fragmentami, które chcecie widzieć w odbiorniku. Taki sposób jest przydatny kiedy kilka dużych map wgranych w odbiornik nie chce się wyświetlać.

Aby przygotować mapę dla odbiornika z mapą interesujących nas obszarów należy :

Utworzyć nowy folder w programie GE.

Image


Rozwinąć zawartość naszej mapy, tak aby pokazały się poszczególne jej fragmenty.

Image


Ptaszkować kolejno pozycje, które są wewnątrz naszej mapy. Każda pozycja to kolejna kostka mapy. Właściwe kostki, czyli te które chcemy wykorzystać do zbudowania nowej mapki i wgrania do odbiornika, łapiemy myszką i przenosimy do nowo utworzonego folderu. Jak już mamy wszystkie kostki, które nas interesują w jednym folderze to klikamy na nim prawy przycisk myszki i wybieramy Zapisz miejsce jako. Wybieramy format KMZ i klikamy zapisz. Tak utworzony plik wgrywamy na dysk ( pamięć ) naszego urządzenia.

W ten sposób można tworzyć kolejne dowolne fragmenty map do wykorzystania w odbiorniku, szczególnie gdy mamy daleki wyjazd i wszystkie duże kostki mapy nie chcą się wyświetlać. Wtedy wystarczy wgrać tylko te kostki w pobliżu, których mamy zamiar jechać.

Jest to przydatna metoda również dla posiadaczy słabszych lub starszych odbiorników Garmin.

W innych kwestiach proszę o pytania, będę odpisywać w miarę moich możliwości. Radzę też pobawić się z różnymi ustawieniami jakie wprowadzaliśmy. Oprogramowanie jakiego używaliśmy do utworzenia, pobrania map jest bardzo rozbudowane i ma wiele innych przydatnych opcji niż tylko te, pokazane w tym poradniku. Aby je poznać radzę poeksperymentować.

Poradnik możecie równiez pobrać w formacie PDF i wydrukować go dla wygodnego korzystania podczas tworzenia mapy.

Linki do pliku :

http://www.sendspace.pl/file/fa276d6c932fa732ba2680b
http://www25.zippyshare.com/v/49216613/file.html
http://www.sendspace.com/file/5ty143
http://vhdd.pl/SMi

Pozdrawiam
Fabiq/Mudmarker
MotoBracia Team

-- dodano 27.11.2013 07:22 --

Małe uzupełnienie dla tych, którzy nie mieli zbyt wiele kontaktu z mapami topograficznymi. Aby dobrze czytać mapę polecam przejrzeć standardy oznaczeń na mapach topograficznych : http://zk.gik.pw.edu.pl/Edukacja/Instru ... izacja.pdf

_________________
Na quadzie - Mudmarker , na motocyklu - Fabiq :)
MotoBracia Off-Road Team , MotoBracia.pl


Ostatnio zmieniony przez mudmarker, 27.11.2013 07:22, edytowano w sumie 1 raz 
Profil WWW
A.P.T. Poznań Team
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.02.2008 14:47
Posty: 2826
Miejscowość: okolice Poznania
Quad: nima
Poprzednie quady: Raptor 350, LTZ400, 2xRaptor 660, Renegade 800, G700
PostWysłany: 27.11.2013 17:52 
Re: Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
Brawo! Szacunek za włożoną w poradnik pracę. Zielony quadzik należy się jak nic!


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.02.2012 09:10
Posty: 37
Miejscowość: Ełk
Imię: yoorevich
Quad: Sportsman 850
PostWysłany: 27.11.2013 21:12 
Re: Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
mudmarker

Ogromna dawka wiedzy . Wielki szacunek, że chciałeś się nią podzielić.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.12.2009 19:06
Posty: 1552
Miejscowość: Olsztyn
Quad: G550
Poprzednie quady: Inca Yeti 700
PostWysłany: 27.11.2013 22:09 
Re: Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
dziękuję, generalnie to ten poradnik jest tak naprawdę częścią innego poradnika odnośnie GPS jaki przygotowuję, wkrótce pojawi się na forum

mam nadzieję , że wszyscy , postępując zgodnie z poradnikiem, będą mogli stworzyć swoje mapy bez jakiejś technicznej wiedzy

_________________
Na quadzie - Mudmarker , na motocyklu - Fabiq :)
MotoBracia Off-Road Team , MotoBracia.pl


 
Profil WWW
Moderator Działu Side by Side

Rejestracja: 24.10.2005 21:20
Posty: 2017
Miejscowość: Podgrodzie
Quad: SxS - silnik - pierwsze odpalenie
PostWysłany: 28.12.2013 00:40 
Re: Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
Nie wyświetlają się warstwy - system odpowiada WMS Server error (getMap)


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.12.2009 19:06
Posty: 1552
Miejscowość: Olsztyn
Quad: G550
Poprzednie quady: Inca Yeti 700
PostWysłany: 30.12.2013 17:33 
Re: Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
trudno powiedzieć dlaczego, spróbuj o innej godzinie , być może serwer WMS jest zajęty

_________________
Na quadzie - Mudmarker , na motocyklu - Fabiq :)
MotoBracia Off-Road Team , MotoBracia.pl


 
Profil WWW
Moderator Działu Side by Side

Rejestracja: 24.10.2005 21:20
Posty: 2017
Miejscowość: Podgrodzie
Quad: SxS - silnik - pierwsze odpalenie
PostWysłany: 30.12.2013 18:02 
Re: Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
Próbuje o różnych porach dnia, rano, wieczorem, w nocy.
Zobacz jak masz inne ustawienia warstw i ustawienia programu.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.12.2009 19:06
Posty: 1552
Miejscowość: Olsztyn
Quad: G550
Poprzednie quady: Inca Yeti 700
PostWysłany: 30.12.2013 21:27 
Re: Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
Seba78
, działa bez problemu, przed chwilą zassałem mapkę z przykładu wprowadzając ustawienia jak w poradniku

Image

masz może zainstalowane jakieś oprogramowanie które blokuje dostęp do internetu aplikacji Geoxa Viewer ? Firewall'a albo antywirusa?

_________________
Na quadzie - Mudmarker , na motocyklu - Fabiq :)
MotoBracia Off-Road Team , MotoBracia.pl


 
Profil WWW
Moderator Działu Side by Side

Rejestracja: 24.10.2005 21:20
Posty: 2017
Miejscowość: Podgrodzie
Quad: SxS - silnik - pierwsze odpalenie
PostWysłany: 31.12.2013 13:18 
Re: Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
Nowy laptop z win 7 64, goły bez niczego, nawet nie ma offica. Pierwsze co ściagałem to Mapsource i UMP.
Nawet zaporę WIN wyłączyłem i też nie chce ciągnąć.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.12.2009 19:06
Posty: 1552
Miejscowość: Olsztyn
Quad: G550
Poprzednie quady: Inca Yeti 700
PostWysłany: 31.12.2013 16:26 
Re: Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
dziwne, mam tą sama platformę co Ty, win7 64, niestety nie wiem czemu w Twoim przypadku to nie działa, z PW jakie otrzymałem od innych to mapki ściągały się jak trzeba

_________________
Na quadzie - Mudmarker , na motocyklu - Fabiq :)
MotoBracia Off-Road Team , MotoBracia.pl


 
Profil WWW
Moderator Działu Side by Side

Rejestracja: 24.10.2005 21:20
Posty: 2017
Miejscowość: Podgrodzie
Quad: SxS - silnik - pierwsze odpalenie
PostWysłany: 01.01.2014 01:09 
Re: Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
Dalej nie działa, którą wersję ściągałeś z podanej wcześniej strony?


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.12.2009 19:06
Posty: 1552
Miejscowość: Olsztyn
Quad: G550
Poprzednie quady: Inca Yeti 700
PostWysłany: 01.01.2014 13:03 
Re: Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
w oknie ustawień pobierania warstwy zmień ustawienia jak na obrazku, może to pomoże

Image

jeśli nie to popróbuj z innymi ustawieniami, pamiętaj też , że w ustawieniach podglądu musisz ustawić odpowiednia skalę, ale jesli miałbyś źle ustawioną skalę to na ekranie powinieneś widzieć chociaż logo geoportalu

_________________
Na quadzie - Mudmarker , na motocyklu - Fabiq :)
MotoBracia Off-Road Team , MotoBracia.pl


 
Profil WWW
Moderator Działu Side by Side

Rejestracja: 24.10.2005 21:20
Posty: 2017
Miejscowość: Podgrodzie
Quad: SxS - silnik - pierwsze odpalenie
PostWysłany: 01.01.2014 21:19 
Re: Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
Zmiana na 1.1.1 pomogła - przeszedłem przez całą instalację ale 276C nie ma możliwości wgrania jako karta. Zapisałęm plik kmz jako kml w GE a potem przerobiłem go za pomocą kml2gpx i ..... nic. Mapsource nie widzi fragmentu mapy czyli nie można wgrać do 276C


 
Profil
Mod-Team Member&Moderator Działu Bombardier/Can Am
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.10.2005 08:40
Posty: 2185
Miejscowość: Okolice Poznania - SQUAD: A.P.T. - ATV Poznań Team --------
Imię: Sir Adam Jr
Quad: Can-am Outlander 1000
PostWysłany: 17.02.2014 09:47 
Re: Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
Ja używam obecnie BaseCamp do Garmina.
Dużo szybszy i dodatkowo można nakładać na siebie mapy.
Mapsource używam tylko do przesyłania map na kartę urządzenia.

_________________
Jest: Outlander 1000XTP 2014 1000 km
+ Warn 3.0 RT+BigHorn 27 R12+Flexx bar+Ricochet
Był:Outlander XXc 2011 7 000 km
Renegade XR 2009 9 000 km i Grizzly 660 2006 11 000 km


Ostatnio zmieniony przez Sir Adam Jr 17.02.2014 09:47, edytowano w sumie 2 razy 
Profil Tlen Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.10.2010 09:33
Posty: 34
Miejscowość: Tarnobrzeg
Imię: Łukasz
Quad: KQ 450
Poprzednie quady: TRX500FA, EXC450, SX125
PostWysłany: 17.07.2014 13:27 
Re: Poradnik - Geoportal w odbiorniku GPS i Google Earth
Mała aktualizacja:
- Oregon 6XX
- Montana
moga mieć do 500 kafelków, a pozostałe 100 (tak jak w przykładzie)


 
Profil Gadu-Gadu WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.