Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 16.04.2024 07:41



Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Cf 500 - wyciągarka pod prądem. 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.08.2013 22:30
Posty: 379
Miejscowość: Polanica Zdr/Szczytna
Imię: Mirek
Quad: CF Moto 500
Poprzednie quady: był Grizli 700
PostWysłany: 19.11.2013 15:41 
Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
Zauważyłem że po wyciągnięciu kluczyka dalej można włączyć wyciągarkę,czy tak ma być że cały czas jest tam prąd.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.09.2008 21:12
Posty: 319
Miejscowość: Końskie, Świętokrzyskie
Quad: CF Moto 500
PostWysłany: 19.11.2013 17:20 
Re: Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
Tak ma być ale dla własnego bezpieczeństwa należałoby założyć wyłącznik główny tzw. hebel. Zawsze można w szybki sposób odciąć prąd na quada jak i na wyciągarkę.


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.08.2013 22:30
Posty: 379
Miejscowość: Polanica Zdr/Szczytna
Imię: Mirek
Quad: CF Moto 500
Poprzednie quady: był Grizli 700
PostWysłany: 19.11.2013 17:46 
Re: Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
misiek_393 napisał(a):
wyłącznik główny tzw. hebel

Tak muszę zrobić bo przy dłuższym postoju trzeba by było zawsze klemę odkręcać.Mając hebel można go wyłączać co dziennie guad i tak nie ma żadnej pamięci [komputera].


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.10.2013 09:15
Posty: 1680
Quad: Ale o co CanAm?
PostWysłany: 19.11.2013 19:35 
Re: Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
No no, tylko zegarek :-)
Ja nie miałem hebla i problemów nie było, nie żarła aż tak dużo prądu.

Prąd znikał jak założyłem Dragona 2500.
No ale po 5 latach akumulator i tak miał prawo umierać.


 
Profil
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 20.11.2013 10:41 
Re: Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
Przeznaczeniem dodatkowego wyłącznika prądu od wyciągarki jest przede wszystkim zabezpieczenie przed sytuacjami nieprzewidzianego włączenia wyciągarki lub awarii sterowania.

W takich przypadkach winda może spowodować poważne uszkodzenie pojazdu, albo i kilku, jeżeli hak był zaczepiony o element quada lub/i zwyczajnie się spali. Hebel wymaga jednak zabezpieczenia odpowiednim preparatem przez korozją. Jeździ się z rozłączoną instalacją. Prąd nie będzie natomiast uciekał podczas garażowania przy okazji.

Przykładowy cytat z tematu naszego forumowego kolegi: http://www.atvpolska.pl/forum/viewtopic.php?p=747561#p747561
"Po złożeniu wszystkiego w całość ruszyłem 4 listopada w teren aby zobaczyć czy wszystko hula jak należy. Całą drogę maszynka zachowywała się wzorowo, żądnych niespodzianek

Image

...do puki nie wpadliśmy w rzeczkę zoraną przez terenówki. Dosłownie godzinę wcześniej pokonywaliśmy ją bez problemy, a tu naraz 3 quady utknęły łącznie zemną. I niby to nie problem ale jak się później okazało w sterowniku pilota od wyciągarki zamontowanym przy baterii doszło do zwarcia :zły: Najpierw chwilowego, co sprawiło że został uszkodzony bagażnik przedni
(podczas naprawy uszkodzeń w sterowniku wodoszczelnym była woda)

Image

...wnerwiło mnie to strasznie bo nigdy nie zaczepiam w ten sposób haka o bagażnik. Jeden raz tak zrobiłem bo i tak zaraz był potrzebny :zły: no i stało się, na szczęście uszkodzenia były nie wielkie. Dobrze że nie zabrało snorkli i chłodnicy :^^D: :wizi: :zły:

Image

...ale żeby było zabawniej to nie koniec niespodzianek :zły: jak już tak stałem w tej wodzie, poprosiłem o pomoc Marcina. Ochoczo podjechał mnie wyciągnąć i jakież było jego, moje i wszystkich obecnych zdziwienie gdy nagle po zaczepieniu haków moja wyciągarka załączyła się sama i nie mała zamiaru odpuścić.
W tle słychać było tylko krzyk Tomka "MIAŻDŻĄ SIĘ" :!: :!: :!:

Image

MASAKRA, wyrwałem z pod kanapy co się dało i stanęła na szczęście :|
(jak się później okazało wyrwałem kabel od lampy wstecznej, a to że wyciągarka stanęła to zbieg okoliczności :uśmiech: )

Kymco i KQ tak się pocałowały w miażdżącym uścisku ze nie było opcji wypięcia nawet zabezpieczenia z linki :evil: W końcu Marcin kablami rozruchowymi jakimś sposobem nas uwolnił. Pożyczył ze swojego akumulatora prąd i podłączył do mojej wyciągarki ( +/- profilaktycznie odkręciłem od swojej baterii) która zaczęła się rozkręcać. W KQ nic oprócz jakiejś pewnie rysy a u mnie no cóż trochę strat materialnych i roztrój żołądka :zalamka:

-- dodano 29.11.2012 11:03 --

To już drugi taki przypadek u mnie z samo zwijającą wyciągarką :roll: . Za pierwszym razem na szczęście tylko kabelki się przetopiły. Przekrój ich był tak mały że w chwili z dwóch zrobił się jeden ;)
Zostały wymienione na grube (używane w spawarkach) :D

Zaskoczył mnie ten drugi raz. Myślałem że to przypadek a tu taka akcja :zalamka:
Dobrze że nikomu nic się nie stało :)

Jednak trzeciego razu już nie będzie, mam nadzieję. DOŚĆ tego :zły: czas na porządki. Poczyniłem kilka kroków

1. Demontaż sterownika (bez niego będę spokojniejszy) :|
2. Wymiana liny oryginalnej stalowej na syntetyk :D
3. Do syntetyka zmieniona prowadnica wyciągarki :D
4. Dla swojego bezpieczeństwa jak również innych riderów założony "hebel" :^^D:

Image
Image

Z tego jetem najbardziej zadowolony mam nadzieję że to zapobiegnie dziwnym sytuacją. Umiejscowiony za fotelem ridera ale pod ręką :D"

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.08.2013 22:30
Posty: 379
Miejscowość: Polanica Zdr/Szczytna
Imię: Mirek
Quad: CF Moto 500
Poprzednie quady: był Grizli 700
PostWysłany: 25.11.2013 16:24 
Re: Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
Może to jest dobre rozwiązanie ze wyciągarka jest cały czas pod prądem,jak wyłączy się kluczyk to silnik nie działa światła w ogóle nic nie pobiera prądu i wyciągarka może spokojnie chodzić ale jak się zostawia na parę dni albo jak w tym opisanym wypadku to zainstalowanie jest konieczne.Ale moje pytanie to gdzie zamontować ten hebel na + czy - a może to obojętne.


 
Profil
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 25.11.2013 16:58 
Re: Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
Wyciągarka, jak również inne odbiorniki prądu zawsze powinny być używane przy włączonym silniku. Inaczej się ryzykuje rozładowanie akumulatora. Sam tak zrobiłem, kiedy pompowałem koła przez zimowym wyjazdem. Na koniec musiałem się rozpakować ze wszystkich warstw ubrań, bo quad nie zapalił. Innym razem holowałem kolegę do domu, który się pobawił wyciągarką w terenie. Kabli niestety nikt wtedy nie miał.
Hebel zakłada się na +

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.08.2013 22:30
Posty: 379
Miejscowość: Polanica Zdr/Szczytna
Imię: Mirek
Quad: CF Moto 500
Poprzednie quady: był Grizli 700
PostWysłany: 25.11.2013 17:16 
Re: Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
OK akurat mam u siebie długi kabel plusowy to założę w skrzynce obok akumulatora,w razie czego siedzenie będę musiał wyciągnąć i wyłączyć.


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.10.2013 09:15
Posty: 1680
Quad: Ale o co CanAm?
PostWysłany: 26.11.2013 09:26 
Re: Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
Wyciągnij go gdzieś na zewnątrz, po co robić sobie kłopot z wyciąganiem fotela?


 
Profil
Moderator Działu Polaris
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.04.2010 12:07
Posty: 6567
Miejscowość: Józefosław
Quad: čtyřkolka
Poprzednie quady: 126p
PostWysłany: 26.11.2013 09:39 
Re: Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
Zdecydowanie na zewnątrz, pod ręką. Jeździ się bez włączonego hebla. Dopiero kiedy wyciągarka jest potrzebna, to uruchamiasz instalację i działasz. Po wyciąganiu znów wyłączasz prąd.

_________________
... no looking back

Wyprawy maqowe - blog


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.08.2013 22:30
Posty: 379
Miejscowość: Polanica Zdr/Szczytna
Imię: Mirek
Quad: CF Moto 500
Poprzednie quady: był Grizli 700
PostWysłany: 03.01.2014 19:14 
Re: Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
Ja chcę założyć hebel na całego quada a nie tylko na wyciągarkę,obok aku na tym grubym przewodzie +.

-- dodano 01.12.2013 13:12 --

Dinar napisał(a):
Ja chcę założyć hebel na całego quada a nie tylko na wyciągarkę,obok aku na tym grubym przewodzie +.

Kupiłem hebel ale on ma tylko 20A czy to wystarczy żeby odciąć cały akumulator.

-- dodano 03.01.2014 20:14 --

Jutro zakładam hebel [na cały prąd z akumulatora] pod siedzeniem obok akumulatora,przecinam kabel +,może zastosuje jakiś uchwyt albo tylko jakieś odizolowanie.W razie czego to wyciągam siedzenie i pstryk.Na dłuższy postój też się sprawdzi bo akumulator będzie bez napięcia.


Ostatnio zmieniony przez Dinar 03.01.2014 19:14, edytowano w sumie 2 razy



 
Profil

Rejestracja: 29.07.2009 18:27
Posty: 1184
Quad: Na razie nie posiadam
PostWysłany: 04.01.2014 08:29 
Re: Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
Moja rada ,do której nie musisz się zastosować , moim zdaniem 20A to troszkę za mało nie wiem ile odbiorników ma quad ale to około 250W dał bym większej przewodności . Druga uwaga ,hebel mocuj na ( _ ) ,zasada przepływu prądu, oraz ryzyka zwarcia .


 
Profil

Rejestracja: 29.12.2013 14:04
Posty: 11
Quad: CF Moto Allroad 500 BE
PostWysłany: 09.01.2014 16:34 
Re: Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
Dinar jeżeli hebel jest 20A/12V to niestety jest za mały do przerywania obwodu w trakcie obciążenia. Jedna jeżeli ma robić tylko za odłącznik to jest OK. Po prostu będziesz wyłączać obwód po wyłączeniu wszystkich odbiorników (zgasisz Quada, wyłączysz oświetlenie itp.) i na sam koniec hebel.
Dla Twojego bezpieczeństwa hebel zainstaluj na przewodzie (+) od akumulatora.
Du-Di chciałbym poznać "zasadę przepływu prądu, oraz ryzyka zwarcia", która to nakazuje instalacje łącznika na przewodzie (-).


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.12.2009 15:41
Posty: 2266
Miejscowość: Zasole Bielańskie Oświęcim
Quad: Renegade 800, Grizzly 700
Poprzednie quady: Vinson 500 inne motocykle
PostWysłany: 09.01.2014 16:46 
Re: Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
Szmer napisał(a):
Du-Di chciałbym poznać "zasadę przepływu prądu, oraz ryzyka zwarcia", która to nakazuje instalacje łącznika na przewodzie (-)


Jest to często stosowane w samochodach rajdowych
w szkole mechanicznej uczą odpinania akumulatora zaczynając od ujemnej klemy bo nie iskrzy tak samo jak podpinamy aku to pierwsze dodatnia.
Jest to ważne podczas wypadku gdzie np straż dostaje się pod maske rozbitego samochodu aby odłączyć aku i zasada jest ta sama odcinają ujemną żeby nie ryzykować zapalenia np oparów benzyny

ja mam u siebie elektryczny hebel na elektromagnesie który jest oryginalnie pod ujemny biegun


Ostatnio zmieniony przez maniekitr, 09.01.2014 16:46, edytowano w sumie 1 raz



 
Profil

Rejestracja: 29.07.2009 18:27
Posty: 1184
Quad: Na razie nie posiadam
PostWysłany: 09.01.2014 17:51 
Re: Cf 500 - wyciągarka pod prądem.
I tyle samo bym ja napisał . Można z tym polemizować ale po co.


 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 12 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.