ATV Polska

Rafał Sonik

Rafał Sonik to najbardziej utytułowany polski kierowca w historii Dakaru. Trzykrotnie stawał na jego podium, a w 2014 roku, jako pierwszy rajdowiec z kraju nad Wisłą wspiął się na drugie miejsce w południowoamerykańskiej rywalizacji. W dorobku ma również dwa Puchary Świata oraz sześć tytułów Mistrza Polski.

 

Zobacz galerię

Krakowski przedsiębiorca i filantrop to jeden z prekursorów sportu quadowego w Polsce. Założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska, zarówno w życiu zawodowym, jak i karierze sportowej zawsze stawiał przed sobą nowe wyzwanie. Po zdobyciu aż sześciu tytułów mistrza Polski w Enduro oraz Motocrossie w latach 2003-2008, postanowił że przyszedł czas na kolejny krok do przodu – start w legendarnym Rajdzie Dakar.

Najtrudniejszy rajd cross-country naszego globu przywitał Polaka falstartem, ponieważ w 2008 rywalizacja została odwołana ze względu na zagrożenie terrorystyczne w Afryce. Po przeniesieniu areny zmagań do Ameryki Południowej, Rafał Sonik już w debiucie pokazał klasę, zajmując świetne trzecie miejsce. Ten sukces jeszcze bardziej go zmotywował. Rok później do mety Dakaru dojechał co prawda na piątym miejscu, ale wygrał cykl Pucharu Świata FIM, w którym wystartował po raz pierwszy. Co więcej, zwycięstwo zapewnił sobie na rundę przed końcem cyklu.

Kolejne trofeum sprawiło, że apetyt rósł jeszcze szybciej. Właśnie wtedy Sonika dopadł pech w postaci kraksy i poważnej kontuzji na trasie pierwszego etapu Dakaru 2011. Rok później znów był na starcie i tym razem dotarł do mety na 4. miejscu, mimo że oficjalnie, decyzją sędziów jechał poza klasyfikacją ze względu na niedozwolone rozwiązanie techniczne. Ciągnący się niemal dwa lata proces przed trybunałem w Lozannie, oczyścił z zarzutów Sonika oraz trzech innych zawodników wykluczonych z tego samego powodu. Tym samym jego 4. miejsce zostało oficjalnie uznane. W 2012 swoją sportową klasę krakowianin potwierdził także, zajmując 2. miejsce w cyklu Pucharu Świata.

Sukces na sali sądowej nie smakuje jednak tak, jak ten osiągnięty bezpośrednio po długiej, sportowej walce. W 2013 Rafał Sonik znów nadawał rytm stawce. W Dakarze był ponownie trzeci. Nie był już tylko pierwszym Polakiem na podium tego morderczego rajdu, ale również pierwszym, który dokonał tego dwukrotnie. Nie zawiódł również jako jeden z faworytów do zdobycia Pucharu Świata FIM. Wygrał cztery spośród sześciu rajdów i ponownie zapewnił sobie mistrzowski tytuł na jedną rundę przed końcem zmagań.

W drodze na Dakar 2014 „SuperSonik” zapowiadał walkę o miejsce na podium i wynik przynajmniej o „oczko” lepszy, niż przed rokiem. Słowa dotrzymał. W najtrudniejszej edycji rajdu od czasu jego przeprowadzki do Ameryki Południowej, zajął 2. miejsce, ustępując tylko Chilijczykowi Ignacio Casale. Rafał Sonik zapowiada, że to nie jest jeszcze jego ostatnie słowo i przed nowym sezonem deklaruje obronę Pucharu Świata.

 Sukcesy na arenie międzynarodowej:

Rajd Dakar:

2009 – 3. miejsce w klasyfikacji quadów 2010 – 5. miejsce w klasyfikacji quadów 2012 – 4. miejsce w klasyfikacji quadów 2013 – 3. miejsce w klasyfikacji quadów 2014 – 2. miejsce w klasyfikacji quadów

Puchar Świata FIM:

2010 – 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajd Abu Zabi – 4. miejsce Rajd Tunezji – 1. miejsce Rajd Sardynii – 2. miejsce Rajd Brazylii – 1. miejsce Rajd Egiptu – 2. miejsce

2012 – 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajd Abu Zabi – 8. miejsce Rajd Kataru – 1. miejsce Rajd Sardynii – 2. miejsce Rajd Egiptu – 2. miejsce

2013 – 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajd Abu Zabi – 3. miejsce Rajd Kataru - 1. miejsce Rajd Sardynii – 1. miejsce Rajd Argentyny – 1. miejsce Rajd Brazylii – 4. miejsce Rajd Maroka – 1. Miejsce

Sukcesy na polskiej scenie: - Mistrzostwo Polski Enduro w klasie 2K (2003,2004,2005,2007,2008) - Mistrzostwo Polski w Motocrossie quadów, klasa Open (2005) - I miejsce w Pucharze Polski cross-country quadów.

 

', 'atvpolska.pl'); ga('send', 'pageview');